Zamknij

Rosjanie stworzą "makabryczną" ligę. Zagrają w niej drużyny z podbitych miast

08.06.2022 11:27

Rosjanie na zajętych przez swoje wojska terenach chcą zorganizować ligę piłkarską, w której zagrają lokalne kluby. Według założeń władz w Moskwie, w rozgrywkach wystąpiłyby m.in. drużyny z Krymu, Doniecka, Ługańska, Chersonia, Abchazji i Melitopola.

Rosjanie chcą stworzyć makabryczną ligę. Stworzą ją drużyny z podbitych miast
fot. AFP/EAST NEWS

Drużyny z tych regionów i miast nie będą mogły rywalizować w lidze rosyjskiej ze względu na stanowisko UEFA, a także nie zostaną objęte egidą rosyjskiego związku piłkarskiego – RFU, bo nie leżą w Rosji, ani oficjalnie nie są pod jej kontrolą.  W związku z tym władze w Moskwie zaproponowały, by stworzyć nową, makabryczną ligę na terytoriach, które Rosjanie zniszczyli i zajęli w trakcie trwającej wojny, lub w trakcie wcześniejszych inwazji.

W nowych rozgrywkach miałyby zagrać kluby z donieckiej i ługańskiej republiki ludowej, czyli tzw. państw nieuznawanych na arenie międzynarodowej, utworzonych po agresji Rosji na Ukrainę w 2014 roku. Do nich dołączyłyby drużyny z Chersonia (gdzie według władz Ukrainy Rosjanie przetrzymują setki ludzi w katowniach, a także wywożą ich na Krym), Abchazji (separatystyczny region odłączony od Gruzji w latach 90.) oraz Melitopola (przejęty przez Rosję w trakcie trwającej wojny). W lidze byłyby też zespoły z Krymu i Doniecka.

Makabryczna liga wystartuje, gdy "będzie bezpiecznie" 

Jak informuje rosyjski portal RB Sport, strony dyskutują teraz o możliwości stworzenia takiego turnieju. Następnym razem ta kwestia zostanie omówiona 12 czerwca w Moskwie.

Rosyjskie media podkreślają, że stworzenie ligi nie będzie możliwe, dopóki regiony, które Rosja zajęła w trakcie wojny, nie będą znów „bezpieczne”.

loader

RadioZET.pl/PAB