Oficjalnie: Legia Warszawa ma nowego trenera!

Andreas Nicolaides
13.09.2017 16:01
Oficjalnie: Legia Warszawa ma nowego trenera!
fot. YouTube/Legia Warszawa

Romeo Jozak zastąpił Jacka Magierę na stanowisku pierwszego trenera Legii Warszawa. Umowa została podpisana do końca tego sezonu z opcją przedłużenia o dwa lata. Za przygotowanie fizyczne legionistów będzie odpowiadał Krasimir Sos. Dyrektorem technicznym Klubu będzie Ivan Kepcija.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zagłosuj

Czy Jozak będzie lepszym trenerem niż Magiera?

Liczba głosów:

Kim jest Romeo Jozak? Co osiągnął?

42-letni Jozak to nie tylko trener. Posiada stopień doktora, jest menedżerem, pasjonatem, profesjonalistą. Od 2008 roku budował potęgę Dinama Zagrzeb, którego akademia piłkarska otrzymała prestiżową nagrodę ECA, jako jedna z sześciu najlepszych w Europie. Pełnił w niej funkcję dyrektora, ostatnio był dyrektorem sportowym Dinama, jako trener prowadził drugi zespół, a w pierwszej drużynie był asystentem.

Doświadczenie z pracy z młodzieżą wykorzystywał w federacji piłkarskiej Chorwacji prowadząc kadry młodzieżowe. Odpowiadał tam za rozwój sportowy wszystkich reprezentacji narodowych, w tym pierwszej, uczestnika mistrzostw świata w Brazylii i mistrzostw Europy we Francji.

Romeo Jozak biegle mówi w języku angielskim, niemieckim i hiszpańskim,  aktywnie bierze udział w międzynarodowych konferencjach naukowych, seminariach, przekazując swoją wiedzę innym pasjonatom futbolu na całym świecie, w tym w Polsce. Jest także autorem licznych publikacji naukowych.

Kto będzie w sztabie szkoleniowym Legii?

Asystentem nowego trenera pozostanie Aleksandar Vuković. Krzysztof Dowhań i Wojciech Kowalewski będą odpowiadali za bramkarzy. Miejsce Sebastiana Krzepoty, trenera przygotowania fizycznego, zajmie 40-letni Kresimir Sos. 

To doświadczony szkoleniowiec, który swoją karierę zawodową rozpoczął w 2001 roku. Od 2003 nawiązał współpracę z drugim zespołem Dinama Zagrzeb, koncentrując się głównie na indywidulanym treningu najbardziej utalentowanych zawodników, przygotowując dla nich dodatkowe jednostki treningowe.

W latach 2003-2004 pełnił funkcję trenera przygotowania fizycznego młodzieżowych reprezentacji Libii, by potem wznowić pracę w Akademii Piłkarskiej Dinama Zagrzeb, a następnie również w reprezentacji narodowej Chorwacji. 

Od 2012 roku Sos odpowiadał za przygotowanie fizyczne pierwszej drużyny Dinama Zagrzeb, wielokrotnego uczestnika faz grupowych europejskich pucharów.

Wraz z trenerem Jozakiem do Legii trafia Ivan Kepcija, który obejmie nowoutworzoną funkcję Dyrektora Technicznego. Będzie koordynował wszystkie obszary sportowe Klubu, co ma zapewnić długofalowe planowanie i ciągłość podejmowania decyzji. Ma wdrażać w życie filozofię i strategię Klubu, a także koordynować rozwój i edukację trenerów pracujących w Klubie.. Będzie odpowiadał bezpośrednio przed Prezesem Zarządu, a także koordynował pracę pozostałych obszarów, współpracując z Dyrektorem Skautingu i Dyrektorem Akademii, choć nie będzie ich bezpośrednim przełożonym. 

Kepcija jest byłym piłkarzem, występował na poziomie drugiej i trzeciej klasy rozgrywkowej w chorwackim klubie Jadran Porec. Po zakończeniu kariery skoncentrował się na edukacji, zostając absolwentem Uniwersytetu w Zagrzebiu i Saint Marry`s College w Kalifornii.

Ostatnie trzy lata spędził w Chorwacji, gdzie pracował z młodzieżowymi zespołami kadry narodowej i Dynama Zagrzeb. Do jego obowiązków w klubie należało m.in. tworzenie planu rozwoju indywidualnych zawodników i jego monitoring, edukacja trenerów, nadzorowanie rozwoju sport science, rekrutacja kadry szkoleniowej, czy tworzenie nowych struktur scoutingu.

RadioZET.pl/legia.com/AN