Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

FIFA doceniła Lewandowskiego. Polak nominowany do nagrody piłkarza sezonu

17.08.2017 17:23
sport

Robert Lewandowski z Bayernu Monachium znalazł się na liście 24 nominowanych graczy do nagrody Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) dla zawodnika sezonu 2016/17. Zwycięzca plebiscytu "The Best FIFA Football Awards" zostanie ogłoszony 23 października.

Robert Lewandowski fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

"Rzut oka na statystyki Roberta Lewandowskiego pokazuje, jak jest bezcenny. W ubiegłym sezonie strzelił 44 bramki w 47 meczach dla Bayernu Monachium i był najlepszym strzelcem klubu. Napastnik równie dobrze spisuje się w występach reprezentacyjnych, niemal w pojedynkę wyprowadził Polskę na pierwsze miejsce w tabeli w kwalifikacjach do mundialu. Jego umiejętności światowej klasy przyczyniły się też do tego, że jego drużyna narodowa jest na najwyższym w historii piątym miejscu w rankingu FIFA" - napisano w uzasadnieniu.

Nominowanych wybrano w oparciu o głosy ekspertów. Wyboru dokonały byłe gwiazdy, m.in. Argentyńczyk Diego Maradona, Brazylijczyk Cafu, Holender Edwin van der Sar, Hiszpan Carles Puyol i Kolumbijczyk Carlos Valderrama. Pierwotnie lista kandydatów miała zawierać 23 nazwiska, ale dwóch piłkarzy, którzy znaleźli się na ostatniej pozycji, miało taką samą liczbę punktów. Pod uwagę brano osiągnięcia z okresu 20 listopada 2016 - 2 lipca 2017.

Silna konkurencja

Poza Lewandowskim wśród nominowanych są także m.in. Portugalczyk Cristiano Ronaldo, Argentyńczyk Lionel Messi, Brazylijczyk Neymar, Chilijczyk Arturo Vidal, Gabończyk Pierre-Emerick Aubameyang i Niemiec Toni Kroos.

Zasady głosowania

Najlepsza "trójka", która zostanie podana we wrześniu, zostanie wybrana na podstawie głosów oddanych przez cztery grupy: trenerów i kapitanów wszystkich reprezentacji, internautów oraz wybranych dziennikarzy. Czas na głosowanie jest od poniedziałku do 7 września.

W poprzedniej edycji plebiscytu zwyciężył Cristiano Ronaldo, a Lewandowski zajął 12. miejsce.

Poza najlepszym piłkarzem sezonu wybrani zostaną także najlepsza zawodniczka oraz najlepsi szkoleniowcy kobiecej i męskiej drużyny.

We wrześniu przestała istnieć "Złota Piłka FIFA", którą światowa federacja przyznawała wspólnie z magazynem "France Football". To przedsięwzięcie funkcjonowało przez sześć lat. Wcześniej liczyły się dwa plebiscyty - od 1991 roku FIFA nagradzała Piłkarza Roku, a od 1956 roku "France Football" wręczał "Złotą Piłkę".

Oceń