Zamknij

Nie żyje były reprezentant Francji

28.04.2020 09:52
Robert Herbin nie żyje
fot. Shutterstock

W wieku 81 lat zmarł były francuski piłkarz i trener Robert Herbin. Jako szkoleniowiec doprowadził AS Saint-Etienne do finału Pucharu Europy Mistrzów Klubowych (obecna Liga Mistrzów) w 1976 roku. Jego podopieczni przegrali z Bayernem Monachium 0:1.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Jak podały miejscowe media, Herbin był hospitalizowany od soboty z powodu poważnej niewydolności serca i płuc, ale niezwiązanej z epidemią koronawirusa.

Herbin był wychowankiem AS Saint-Etienne i całą karierę spędził w tym klubie. Wystąpił w 413 meczach i strzelił 89 goli, zdobywając pięć tytułów mistrza kraju i triumfując trzykrotnie w rozgrywkach Pucharu Francji.

Sukcesy odnosił ze swoją drużyną także jako trener, m.in. cztery zwycięstwa w lidze francuskiej oraz trzy w rywalizacji pucharowej. Na arenie międzynarodowej doprowadził AS Saint-Etienne do finału PE w 1976 roku; w finale w Glasgow 0:1 z Bayernem.

W reprezentacji Francji rozegrał 23 spotkania i zdobył trzy gole. Uczestniczył m.in. w mistrzostwach świata w 1966 roku oraz mistrzostwach Europy w 1960, podczas których debiutował w zespole narodowym.

W 1967 roku wystąpił w Warszawie w meczu z Polską w el. ME 1968. Po jego bramce goście prowadzili 1:0, wyrównał Lucjan Brychczy, ale potem Francuzi strzelili jeszcze trzy gole.

Więcej informacji na temat koronawirusa:

RadioZET.pl/PAP