Zamknij

"France Football" wybrał najlepszego trenera w historii

Krzysztof Sobczak
19.03.2019 19:00
Rinus Michels najlepszym trenerem w historii
fot. Clemens Rikken/SUNSHINE/EastNews

Rinus Michels, legendarny szkoleniowiec Ajaxu Amsterdam i Barcelony oraz były selekcjoner reprezentacji Holandii, został uznany przez "France Football" za najlepszego trenera w historii. Z obecnie pracujących najwyżej uplasował się Pep Guardola (5. miejsce).

Zagłosuj

Kto jest obecnie najlepszym trenerem na świecie?

Liczba głosów:

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Dziennikarze "France Football" przyjęli trzy główne kryteria, którymi kierowali się przy układaniu listy: mistrzostwa z klubem, ślad, dziedzictwo w grze zespołu na lata oraz osobowość. Istotne były również czas trwania pracy i wpływ na dalszą karierę.

Zobacz także

Rinus Michels - kim był legendarny trener?

Najwięcej głosów otrzymał były trener Ajaxu Amsterdam i FC Barcelony oraz selekcjoner reprezentacji Holandii, zmarły w 2005 roku Rinus Michels. "Zrewolucjonizował grę w połowie lat 60., definiując sformułowanie futbol totalny. Znalazł się na skrzyżowaniu wszystkich wpływów pięknej gry, otwierając drogę Johanowi Cruyffowi w latach 90. i Pepowi Guardioli w czasach dzisiejszych. Zmienił historię dwóch świetnych klubów, Ajaksu Amsterdam i FC Barcelona. Zdobył dla nich wiele trofeów i ofiarował w Holandii swój jedyny tytuł na reprezentacyjnej niwie, jakim było wygranie Euro 1988" - napisano w uzasadnieniu.

Podium uzupełnili Sir Alex Ferguson oraz Arrigo Sacchi.

Najlepsi trenerzy w historii

Spośród obecnie pracujących trenerów najwyżej uplasował się szkoleniowiec Manchesteru United Pep Guardiola (5. miejsce). W pierwszej dziesiątce znalazł się opiekun Napoli Carlo Ancelotti (8.).

Jose Mourinho zajął w tym rankingu 13. miejsce, Zinedine Zidane 22., Juergen Klopp 27, a Diego Simeone 31. Na liście nie ma żadnego polskiego trenera.

RadioZET.pl/Onet/KS