Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Rzuty karne na wzór... tenisa? Międzynarodowa Rada Piłkarska szykuje rewolucję

14.03.2017 10:02
sport

Międzynarodowa Unia Piłkarska (IFAB) przygotowuje rewolucję w rozgrywaniu serii rzutów karnych. Wzorem ma być... tenisowy tie-break.

Napoli - Crotone fot. PAP/EPa
Zagłosuj

Czy jesteś za wprowadzeniem tych zmian?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

IFAB powołuje się na badania, z których wynika, że w 60 procent przypadków serię jedenastek wygrywa drużyna, która wykonuje je jako pierwsza. Ma to związek z większą presją nałożoną na gracza z ekipy, która "musi gonić".

Według nowego projektu, szansę mają zostać zrównoważone. Jak? Poprzez upodobnienie reguł rozgrywania rzutów karnych do tie-breaka znanego z tenisa. Drużyna, która wygra losowanie, rozpoczynałaby strzelanie, ale potem dwie kolejne próby należałyby do rywali. Potem następowałaby zmiana - i tak przez pięć serii. Gdyby wciąż był remis, dalsza rywalizacja odbywałaby się na obecnych zasadach.

- Wierzymy, że tzw. system ABBA pozwoli zminimalizować wpływ losowania na to, kto wygra po karnych. Teraz musimy sprawdzić, czy nasze podejrzenia potwierdzą się w praktyce - tłumaczy Stewart Regan ze Szkockiej Federacji Piłkarskiej.

Testy nowych zasad mają być prowadzone w niższych ligach. Jeśli zdadzą egzamin, być może zostaną przeniesione również na inne rozgrywki.

RadioZET.pl/sport.pl/KS

Oceń