Premie dla piłkarzy za awans do MŚ 2018. Gra warta miliony

Andreas Nicolaides
30.03.2017 14:05
reprezentacja Polski
fot. PAP/EPA

Piłkarze reprezentacji Polski otrzymają pokaźne premie za awans do MŚ 2018. Na największe - przynajmniej na półmetku eliminacji - liczyć mogą liderzy kadry - Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski czy Kamil Glik.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Jak wyliczył "Przegląd Sportowy", biało-czerwoni dostaną do podziału aż 11 milionów złotych, czyli 35 proc. z puli, jaką PZPN dostanie od FIFA za awans do mistrzostw świata w Rosji. Bonusy dla poszczególnych graczy wyliczane są na podstawie sprawdzonego w naszej kadrze systemu punktowego.

Na czym polega system punktowy?

Każdy z reprezentantów, który brał udział w eliminacjach MŚ 2018, zbiera na swoim koncie punkty. Liczba, którą zgromadzi po zakończeniu rozgrywek, będzie odpowiednio równa premii, jaką otrzyma za awans. I tak: gra w pierwszej jedenastce - 4 pkt, wejście z ławki - 3 pkt, ławka rezerwowych - 2 pkt, miejsce na trybunach - 1 pkt.

Jeden punkt odpowiada kwocie 15 251 złotych.

Zagłosuj

Czy system punktowy uczciwie dzieli premie za awans?

Liczba głosów:

Kto zarobi najwięcej?

Na półmetku el. MŚ 2018 (po 5 kolejkach) liderami opisanego wyżej zestawienia punktowego są: Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski, Kamil Glik, Łukasz Fabiański i Piotr Zieliński, którzy wystąpili w pierwszym składzie we wszystkich meczach i uzbierali na koncie 20 pkt. Ta liczba "oczek" daje im na chwilę obecną premię w wysokości około 305 tysięcy złotych.

Niewiele mniej zgromadzili Artur Jędrzejczyk (18 pkt - 274 tys. zł), Grzegorz Krychowiak, Karol Linetty i Łukasz Piszczek (wszyscy po 16 pkt - 244 tys. zł).

Lekkim zaskoczeniem może być fakt, że wysoko w tym zestawieniu są tacy gracze jak Sławomir Peszko czy Thiago Cionek (13 pkt - 198 tysięcy złotych). Niżej plasują się m.in. Kamil Grosicki (12 pkt. - 183 tys. zł), Michał Pazdan i Arkadiusz Milik (obaj po 10 pkt. - 152 tys. zł).

Najmniej punktów uzbierali na koncie: Bartosz Bereszyński, Paweł Dawidowicz, Jacek Góralski, Maciej Sadlok, Bartosz Salamon (4 pkt - 61 tys. zł).

Awans na MŚ 2018 prawie pewny

Polacy po 5 kolejkach eliminacji są bardzo bliscy awansu. Zgromadzili na koncie 13 punktów i aż o 6 wyprzedzają drugą w tabeli Czarnogórę. Świetna gra biało-czerwonych zaowocowała awansem w rankingu FIFA. W kwietniowym notowaniu Polacy będą na 11. miejscu - najwyższym w historii.

Ich kolejnym rywalem w el. MŚ 2018 będzie Rumunia. To spotkanie odbędzie się 10 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie.

RadioZET.pl/Przegląd Sportowy/AN