Zamknij

Szymon Marciniak rekordzistą świata! Polski sędzia lepszy nawet od Howarda Webba

Marek Garus
16.05.2019 11:06
Szymon Marciniak
fot. PAP/EPA

Szymon Marciniak pobił właśnie rekord w liczbie meczów sędziowanych w jednym sezonie. Na ten moment Polak jest najbardziej zapracowanym arbitrem na świecie – bardziej nawet niż w Howard Webb w najlepszych latach swojej kariery.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Spotkanie Jagielloni Białystok z Legią Warszawa było 37. meczem ligowym Szymona Marciniaka sędziowanym w obecnym sezonie. Polski arbiter przebił tym samym Howarda Webba, słynnego angielskiego sędziego, który w sezonie 2008/2009 poprowadził 35 starć w brytyjskiej Premier League.

Szymon Marciniak: Co stoi za sukcesem polskiego arbitra?

- Marciniak zbliża się do ściany. Ciężko będzie komukolwiek poprawić jego rekord – napisał w swoim felietonie dla sport.tvp.pl Rafał Rostowski, były polski arbiter międzynarodowy. – Jego bilans wziął się z tego, że sędziuje w tym sezonie również mecze w lidze saudyjskiej. Zdarzało się, że w ten sam weekend Szymon Marciniak pracował w Azji i w Polsce. W Arabii Saudyjskiej prowadził w tym sezonie 14 meczów ligowych, natomiast w ekstraklasie – 22, nie wspominając o dodatkowej pracy w roli VAR.

Zobacz także

Warto dodać, że sytuacja w jakiej znalazł się Marciniak nie jest typowa: - Arbiter z Płocka jest bardzo dobrze przygotowany fizycznie, jest dyspozycyjny i ma olbrzymi głód sędziowania, artykułowany przez niego głośno i wyraźnie. Drugą sprawą jest jednak to, że Ekstraklasa przesadnie eksploatuje czas i siły polskiego sędziego meczami, które mogliby zwyczajnie poprowadzić inni arbitrzy – zaznaczył Rostkowski.

Szymon Marciniak: Pozostałe mecze sędziowane przez Polaka

Szymon Marciniak, który został ostatnio mianowany sędzią VAR w meczu finału Ligi Europy, prócz 37. meczów ligowych, sędziował w tym sezonie jeszcze cztery mecze Ligi Mistrzów, jedno spotkanie Ligi Narodów, jedno starcie w Pucharze Polski oraz Superpuchar UEFA między Realem Madryt a Atletico Madryt.

RadioZET.pl/sport.tvp.pl/MG