Klubowe MŚ: Historyczny triumf Realu. Królewscy przeszli do historii

16.12.2017 20:32

Real Madryt został pierwszym zespołem w historii piłkarskich klubowych mistrzostw świata, który zdobył trofeum w dwóch kolejnych sezonach. W sobotnim finale w Abu Zabi "Królewscy" pokonali brazylijskie Gremio Porto Alegre 1:0 (0:0).

Real Madryt fot. PAP/EPA

Tak jak przed rokiem, Real przystąpił do turnieju jako triumfator europejskiej Ligi Mistrzów. W finale poprzedniej edycji klubowych MŚ pokonał w Japonii po dogrywce reprezentację gospodarzy Kashima Antlers 4:2. Hat-trickiem popisał się wówczas Cristiano Ronaldo.

W pierwszej połowie kibice byli świadkami dominacji Realu. Chociaż zawodnicy z Madrytu dyktowali warunki gry, nie stworzyli dogodnych sytuacji, dzięki którym mogli zdobyć bramkę.

Zagłosuj

Czy Real Madryt w najbliższej kolejce LaLigi pokona Barcelonę?

Po przerwie w 51. minucie doskonałą okazję miał Cristiano Ronaldo. Portugalczyk przestrzelił, ale dwie minuty później już się nie pomylił. Po jego strzale z rzutu wolnego w 53. minucie piłka przecisnęła się przez szczelinę w murze złożonym z obrońców Gremio, co zupełnie zaskoczyło bramkarza Marcelo Grohe, który nie miał szans na interwencję.

Zdobyty gol jeszcze bardziej napędził Królewskich, którzy dalej atakowali bramkę rywala. Po kapitalnym podaniu Benzemy, Ronaldo nożycami złożył się do strzału i zdobył drugiego gola. Jednak sędzia nie uznał bramki, ponieważ Francuz znajdował się na spalonym. Ostatecznie wynik nie uległ zmianie i to piłkarze z Madrytu jako pierwsi w historii obronili tytuł klubowych mistrzów świata.

To trzeci triumf Realu w tych rozgrywkach, po zwycięstwach w latach 2014 i 2016. Równie często po tytuł sięgali tylko piłkarze Barcelony. Wliczając Puchar Interkontynentalny, klub z Madrytu odniósł końcowe zwycięstwo po raz szósty.

Pod wodzą trenera Zinedine'a Zidane'a, który przejął zespół w styczniu 2016 roku, "Królewscy" wywalczyli już ósme trofeum. Francuz poprowadził ich także do dwóch triumfów w Lidze Mistrzów i jednego w ekstraklasie, jak również do zdobycia dwukrotnie Superpucharu Europy i jednego Superpucharu Hiszpanii.

Po niespełna dwóch latach pracy Zidane został drugim najbardziej utytułowanym szkoleniowcem w historii klubu, ex aequo z Luisem Molownym. Lepszy od nich pod tym względem był tylko Miguel Munoz, który cieszył się z 14 trofeów.

Real rozegra jeszcze tylko jeden mecz o stawkę w tym roku, za to bardzo ważny - z liderem hiszpańskiej ekstraklasy Barceloną. El Clasico zaplanowano na sobotę na godzinę 13.

W meczu o trzecie miejsce turnieju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich meksykańska Pachuca, najlepsza drużyna strefy CONCACAF, pokonała mistrza Zjednoczonych Emiratów Arabskich Al Jazirę 4:1 (1:0)

Real Madryt - Gremio Porto Alegre 1:0 (0:0).

Bramka: Cristiano Ronaldo (53).