Czarnoskóry polski piłkarz padł ofiarą rasizmu. Skandal na meczu [WIDEO]

11.10.2019 14:40
Czarnoskóry polski piłkarz padł ofiarą rasizmu. Skandal na meczu [WIDEO]
fot. kadr z wideo

Podczas meczu juniorów pomiędzy Stali Rzeszów a MKS DAP Dębica, 14-letni piłkarz padł ofiarą rasistowskiego ataku ze strony trenera tej drugiej drużyny. Nagranie natychmiast obiegło sieć.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Wesley Omuru ma 14 lat. Jego matką jest Polka, a ojciec Nigeryjczykiem. Chłopiec mający polskie obywatelstwo ze względu na warunki fizyczne i umiejętności gra w zespole z zawodnikami o dwa lata starszymi. W trakcie meczu juniorów, gdzie Stal Rzeszów grała na wyjeździe w Dębicy doszło do bulwersującego zachowania. W pewnym momencie szkoleniowiec DAP Dębicy krzyknął w kierunku sędziego „spalił czarny”.

Omuru rzeczywiście znajdował się na pozycji spalonej. Arbiter odgwizdał przewinienie, ale piłkarze gości nie wznowili gry, lecz zaczęli bronić swojego kolegi. Sędzia główny po konsultacji z liniowym ukarał trenera czerwoną kartką. Cała sytuacja została zarejestrowana i trafiła do sieci. Na innym nagraniu szkoleniowiec próbował wytłumaczyć się ze swojego zachowania.

- Ja się przyznałem, że mi się krzyknęło i z czego to jest problem? Czy on nie jest czarny? Zaprzeczamy rzeczywistości? A jeżeli on powiedział do mnie biały, łysy to jest dobrze? Do mnie ktoś powiedział łysy – mówił.

Rasistowski atak na meczu juniorów: Oświadczenie Stali Rzeszów

Stal Rzeszów opublikowała na stronie internetowej klubu specjalne oświadczenie, w którym odwołała się do wydarzenia.

- Stal Rzeszów stanowczo potępia toksyczne i oburzające rasistowskie zachowania kibiców klubu Resovia Rzeszów oraz trenera jednego z podkarpackich klubów wobec naszego 14-letniego zawodnika – napisano w komunikacie.

- Klub wyraża zdegustowanie i jednoznacznie potępia zachowania, jakie miały miejsce podczas meczów naszej drużyny juniora młodszego, w ramach rozgrywek B1 Junior Młodszy "gr. A" Grupa 1 przeciwko Resovii Rzeszów i DAP Dębica. Jesteśmy przerażeni tym, co spotyka naszego zawodnika Wesleya Omuru ze strony niektórych osób, (w tym rodziców pojawiających się w roli kibiców na meczach juniorów Resovii Rzeszów i trenera klubu z Dębicy) – czytamy dalej.

- Inicjowanie rasistowskich i wulgarnych zwrotów w stosunku do kogokolwiek jest poniżej jakiejkolwiek krytyki, a kierowanie ich wobec dzieci, należy do spraw, które należy szczególnie twardo piętnować i eliminować – dodano.

W rozmowie z onetem, rzecznik Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej, Sławomir Ferenc zapowiedział, że sprawa trafi do Wydziału Dyscypliny.

RadioZET.pl/onet.pl, stalrzeszow.pl