Zamknij

Raport: W Premier League piłkarze zarabiają najwięcej. Ekstraklasa bardzo daleko

Krzysztof Sobczak
28.11.2018 11:50
Old Trafford
fot. PAP/EPA

Na najlepsze zarobki piłkarskie mogą liczyć zawodnicy występujący w angielskiej Premier League oraz w hiszpańskiej La Liga – wynika z badania opublikowanego we wtorek przez firmę konsultingową Sporting Intelligence.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Według międzynarodowej spółki doradztwa finansowego, w najwyższej klasie rozgrywek w Anglii piłkarz pierwszoligowej drużyny zarabia średnio w roku 3,38 mln euro. Z kolei w drugiej w tym zestawieniu hiszpańskiej La Liga zawodnicy otrzymują 2,48 mln euro.

Zobacz także

Na kolejnych miejscach pod względem zarobków w ligach piłkarskich znalazły się Włochy, Niemcy i Francja. Piłkarze mogą tam liczyć średnio na roczne wynagrodzenie na poziomie 1,71 mln euro, 1,57 mln euro oraz 1,11 mln euro.

Na szóstym miejscu, a zarazem na pierwszym wśród piłkarskich lig spoza Europy, znalazła się chińska Super League. Średnio w roku piłkarze zarabiają tam 903 tys. euro.

Raport: Średnia zarobków w ekstraklasie

W rankingu spółki Sporting Intelligence polska Ekstraklasa uplasowała się na 31. miejscu, za takimi krajami jak m.in. Kanada, Kazachstan oraz Indie. Autorzy raportu wyliczyli, że grający na polskich boiskach piłkarze otrzymują średnio w roku 91 tys. euro.

Polska w badaniu Sporting Intelligence wypadła pod względem piłkarskich zarobków najlepiej wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej. Za Ekstraklasą uplasowały się chorwacka First Football League oraz rumuńska Liga 1, w których zarabia się odpowiednio 90,3 i 90,1 tys. euro.

Raport: W jakich klubach płacą najlepiej?

Według rankingu, najlepiej płacącym swoim piłkarzom klubem jest FC Barcelona, gdzie średnio na gracza przypada w roku 10 mln euro.

Na drugim miejscu pod względem pensji wypłacanych piłkarzom uplasował się Real Madryt. Średnio na każdego gracza “Królewskich” przypada roczne wynagrodzenie na poziomie 9,1 mln euro.

W gronie wszystkich sportowych ekip na świecie, pierwszą dziesiątkę zdominowały kluby koszykarskie z amerykańsko-kanadyjskiej ligi NBA. Wśród nich są: Oklahoma City Thunder, Golden State Warriors, Washington Wizards, Toronto Raptors, Houston Rockets oraz Miami Heat.

RadioZET.pl/PAP/KS