Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

PZPN ugiął się pod naporem opinii publicznej. Jest raport dot. MŚ!

03.09.2018 13:20
sport

Polski Związek Piłki Nożnej ugiął się pod naciskiem środowiska piłkarskiego i opublikował raport z przygotowań reprezentacji Polski do nieudanych mistrzostw świata w Rosji. Z dokumentu wynika, że... piłkarze nie byli mentalnie gotowi do gry w tak wielkim turnieju.

Raport Adama Nawałki ws. przygotowań do MŚ 2018 fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EASTNEWS

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Przed kilkoma dniami selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Niemiec Joachim Loew przez ponad godzinę opowiadał o przyczynach klęski mistrzów świata na mundialu w Rosji. Raport tamtejszego sztabu szkoleniowego trafił do opinii publicznej. Tego samego, jawności dokumentu, domagało się polskie środowisko piłkarskiej. W końcu dopięli swego.

- Tego typu raporty są generalnie poufne i przeznaczone do wewnętrznej wiadomości związku sportowego. Jednak wobec sporego zainteresowania opinii publicznej, a także części mediów, upatrujących w raporcie jakichś niezdrowych emocji, zdecydowaliśmy się raport sztabu reprezentacji opublikować - powiedział prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Raport PZPN. Przyczyny porażki na mundialu

Z raportu wynika, że stałym monitoringiem sztabu szkoleniowego kadry objętych było 69 zawodników, a 1/3 z nich pojechała na mundial. Selekcjoner swoje wybory uzasadniał m.in. umiejętnością funkcjonowania w grupie, co może tłumaczyć powołanie Sławomira Peszki.

Adam Nawałka podkreślił w dokumencie, że przygotowania przebiegły zgodnie z planem według sprawdzonego harmonogramu, a wyselekcjonowana grupa była najlepszą z możliwych. Co zatem zawiodło?

Jak czytamy, "drużyna nie była optymalnie przygotowana pod względem mentalnym do skali trudności jaka występuje podczas mundialu", a także "nie udało się zrobić wszystkiego, aby scalić zespół w najtrudniejszych momentach mistrzostw".

Duży wpływ na postawę kadry miała także kontuzja Kamila Glika i niewłaściwe w ocenie selekcjonera wybory personalne na mecz inauguracyjny z Senegalem. Trener zaznaczył przy tym, że poszerzenie możliwości taktycznych o ustawienie 1-3-4-3 było podyktowane trudną sytuacją kadrową.

"Indywidualna sytuacja zdrowotna kilku kluczowych zawodników, brak rytmu meczowego (wiosenny sezon ligowy) miała bezpośredni wpływa na ich dyspozycję motoryczną (wydolność, restytucja powysiłkowa) podczas przygotować, a w konsekwencji w trakcie turnieju MŚ w Rosji" - napisano.

Największym błędem był jednak ostatni trening przed wylotem na mecz z Senegalem. To najpewniej źle zaplanowany mikrocykl doprowadził do tak fatalnego startu mistrzostw w wykonaniu biało-czerwonych.

PEŁNY RAPORT NT. PRZYGOTOWAŃ I WYSTĘPU REPREZENTACJI POLSKI NA MŚ 2018

TO TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/PZPN/KS

Oceń