Kazachstan wyżej od Polski. Kolejny spadek ekstraklasy w rankingu UEFA

Krzysztof Sobczak
09.11.2018 15:04
Polska spadła w rankingu UEFA na 25. miejsce
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER/EastNews

Dzięki dobrym występom FK Astany w Lidze Europy liga kazachsta wyprzedziła polską ekstraklasę w rankingu UEFA. Wkrótce nasza rodzima liga może być jeszcze niżej, bo za plecami czai się Azerbejdżan.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Jeśli w dwóch ostatnich kolejkach fazy grupowej Ligi Europy Karabach Agdam z Jakubem Rzeźniczakiem w składzie zdobędzie choć jeden punkt, to liga azerska również znajdzie się przed ekstraklasą. Podopieczni Gurbana Gurbanowa mają jeszcze cień szansy na awans do fazy pucharowej, ale będą musieli ograć Sporting oraz Arsenal. O punkty więc nie będzie łatwo.

Zobacz także

Na razie ekstraklasa plasuje się na 25. pozycji, a spadek o jedną lokatę jest podyktowany nieobecnością przedstawicieli naszej ligi w europejskich pucharach oraz bardzo dobrą postawą Astany w Lidze Europy. Po czterech kolejkach Kazachowie są liderem grupy K, przed Dynamem Kijów oraz Rennes i jeśli w dwóch ostatnich meczach zdobędą choćby punkt, zameldują się w najlepszej "32" tych rozgrywek.

"Co wcale nie znaczy ze są lepsi. Po prostu mają jeden klub z wielkim budżetem, dobrze tym zarządzają, mądrze kupują stranieri i windują ranking" - napisał na Twitterze Zbigniew Boniek, który zdaje się bagatelizować problem.

Ranking UEFA
fot. kassiesa.home.xs4all.nl

Co to jest ranking UEFA?

Ranking UEFA decyduje o przydziale miejsc w europejskich pucharach, a tak niska pozycja może doprowadzić do sytuacji, w której wszystkie polskie kluby będą musiały rywalizować od pierwszej rundy eliminacji Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Prognozy są jeszcze gorsze, bo zestawienie tworzy się na podstawie ostatnich pięciu lat, a zatem wkrótce Polska straci punkty za udział Legii i Lecha w fazach grupowych tych rozgrywek.

RadioZET.pl/KS