Polska znów awansuje w rankingu FIFA! Pierwsza dziesiątka już o krok

Andreas Nicolaides
29.03.2017 12:22
reprezentacja Polski
fot. PAP/EPA

Polska awansuje w rankingu FIFA na rekordowe miejsce. W kwietniowym zestawieniu wyprzedzi kolejną potęgę i mocno zbliży się do czołowej dziesiątki.

Zagłosuj

Czy uważasz, że Polska należy do 10 najlepszych drużyn świata?

Liczba głosów:

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Jeszcze we wtorek nasza reprezentacja liczyła na to, że uda jej się wejść do TOP 10. Aby tak się stało, swoje mecze musiały przegrać Urugwaj i Hiszpania. Co prawda ekipa z Ameryki Południowej uległa Peru 1:2, ale Hiszpanie pokonali w Paryżu Francję 2:0.

To oznacza, że awansujemy tylko o jedną pozycję, co i tak stanowi powód do zadowolenia. Wskoczymy na 11. miejsce rankingu FIFA - najwyższe w historii. Wyprzedzimy Urugwaj i wciąż będziemy przed takimi potęgami jak Anglia, Włochy, Chorwacja czy Holandia.

Wszystko to nie tylko dzięki słabszym wynikom osiąganym przez rywali, ale przede wszystkim świetnej grze biało-czerwonych. Podopieczni Adama Nawałki zanotowali świetny występ na Euro 2016, dobrą formę prezentuje też w el. MŚ 2018, gdzie po 5 kolejkach mają sześć punktów przewagi nad drugą w tabeli swojej grupy Czarnogórą.

Jak oblicza się ranking FIFA?

Pod uwagę bierze się cztery czynniki: punkty za wynik (3 za wygraną, 2 za wygraną po karnych, 1 za remis i porażkę po karnych, 0 za porażkę), wagę meczu (1 za towarzyski, 2,5 za eliminacje do MŚ i Euro, 3 za mistrzostwa kontynentu, 4 za MŚ), siłę przeciwnika (wyliczane na podst. zajmowanego miejsca w rankingu) i konfederację (1 dla Ameryki Południowej, 0,99 dla Europy i 0,85 dla pozostałych).

Wszystkie cztery czynniki są przez siebie mnożone. Takie równanie daje nam wynik punktowy, jaki dana reprezentacja ma w publikowanym w każdym miesiącu rankingu.

W rankingu uwzględniane są wyniki z czterech ostatnich lat. To oznacza, że mecze rozegrane wcześniej nie mają na niego wpływu. 

RadioZET.pl/AN