Zamknij

Puchar Narodów Afryki przesunięty ze względu na ramadan

Andreas Nicolaides
28.01.2019 20:57
Kamerun, Puchar Narodów Afryki
fot. PAP/EPA

Tegoroczny turniej o Puchar Narodów Afryki w Egipcie, który miał się rozpocząć 15 czerwca, zostanie zainaugurowany sześć dni później - postanowiła kontynentalna konfederacja (CAF). Dzięki temu piłkarze będą mieli czas na regenerację po ramadanie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Przesunięciu ulegnie cały turniej, więc finał, zaplanowany początkowo na 13 lipca, odbędzie się 19 lipca.

Według medialnych doniesień zmiana terminu nastąpiła na skutek prośby krajów z północnej części Afryki, gdzie wielu piłkarzy jest muzułmanami.

Ramadan zacznie się wieczorem 5 maja, a zakończy 4 czerwca. W jego trakcie od świtu do zmierzchu należy powstrzymać się od spożywania pokarmów i napojów.

Pod koniec listopada Komitet Wykonawczy CAF zdecydował, że Kamerun stracił status gospodarza tegorocznej edycji Pucharu Narodów Afryki. Powodem były poważne opóźnienia w budowie dwóch stadionów, a także walki separatystów z władzami w pobliżu dwóch miast-gospodarzy.

W styczniu zdecydowano, że największa na kontynencie impreza piłkarska odbędzie się w Egipcie, który poprzednio był gospodarzem mistrzostw Afryki w 2006 roku, a łącznie czterokrotnie gościł ekipy z Czarnego Lądu.

W zawodach po raz pierwszy uczestniczyć będą 24 drużyny, a nie 16 jak dotychczas.

RadioZET.pl/PAP/AN