Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Prezydent UEFA porównał Włochy do Polski. Jedno słowo wywołało burzę

19.04.2018 10:46
sport

Prezydent UEFA Aleksander Ceferin w wywiadzie dla "La Gazzetta dello Sport" przyznał, że Włochy są daleko w tyle za Europą pod względem piłkarskiej infrastruktury. Przy okazji, pewnie nieświadomie, zakpił z Polski.

Aleksander Ceferin, prezydent UEFA fot. pixathlon / sportida/REPORTER/EastNews

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- Włochy, jedna z czterech największych futbolowych nacji na świecie, mają gorszą infrastrukturę futbolową nawet od Polski, a co dopiero od dużych narodów - powiedział Słoweniec. Niby nic takiego, ale jednak użycie w tym zdaniu słowa "nawet" nie wszystkim się spodobało.

- Nie możecie nawet myśleć o organizacji finału Ligi Mistrzów czy wielkich turniejów. To wpływa na rozwój młodych piłkarzy, którzy nie grają już na ulicach. Potrzebują boisk, centr treningowych, inaczej się nie rozwiną - ocenił Ceferin.

Polskie stadiony wzorem dla Europy

We Włoszech jest tylko jeden stadion z prawdziwego zdarzenia - Allianz Stadium w Turynie, który powstał w 2011 roku i zastąpił wysłużony Stadio delle Alpi. Inne obiekty, jak San Siro w Mediolanie czy Stadio Olimpico w Rzymie są raczej reliktami przeszłości i wymagają modernizacji. Czuć tam historię, ale jednocześnie zapomniano o przyszłości.

Z czego to wynika? Z przywiązania Włochów do tradycji, niechęci do zmian, ale przede wszystkim z faktu, iż ostatnia wielka impreza (mistrzostwa świata) w Italii odbyła się w 1990 roku.

My natomiast mamy świeżo w pamięci Euro 2012 i to, co działo się przed turniejem. Polska była wówczas jednym ogromnym placem budowy - powstały drogi, hotele, a zwłaszcza nowe stadiony. Niektóre, jak PGE Narodowy czy Energa Gdańsk, wybudowano od podstaw, inne, jak te w Poznaniu i Wrocławiu, zmodernizowano. Teraz z dumą możemy pokazywać światu kilkanaście stadionów (Lubin, Stadion Śląski, Mielec, Kielce i inne), a wciąż "rosną" nowe.

Ceferin nie ceni Polski?

Cieniem na polskim futbolu rzuca się ekstraklasa, która jest - delikatnie mówiąc - słaba, a jeśli chodzi o reprezentację... Cóż, wystarczy przypomnieć, że to Polska zagra na MŚ 2018 w Rosji, a nie Włochy, które skompromitowały się w barażu ze Szwecją.

RadioZET.pl/sport.pl/LA Gazzetta dello Sport/KS

Oceń