Premier Morawiecki przedstawił plan rozwoju polskiej piłki nożnej

Andreas Nicolaides
17.05.2019 12:52
Mateusz Morawiecki
fot. PAP/EPA

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił na konferencji w Warszawie plan rozwoju futbolu w Polsce. - Inwestujemy w wiele działań związanych z innowacyjnością polskiej piłki - zapewnił szef rządu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Na konferencji prasowej poświęconej projektowi "Plan dla Piłki" w Centrum Olimpijskim Morawiecki przedstawił plan rozwoju krajowego futbolu. Opiera się on na pięciu głównych punktach.

Pierwszy z nich mówi o rozwoju infrastruktury sportowej, m.in. o budowie boisk zadaszonych "balonami".

- Wiele takich boisk będziemy budowali razem z klubami, a także z samorządami. To jest potrzebne po to, żeby nasza młodzież, nasze kluby, grali, trenowali cały rok - zaznaczył szef rządu.

Druga kwestia dotyczy rozwoju procesu szkoleniowego poprzez certyfikację szkółek trenerskich. Punkt trzeci mówi o bezpieczeństwie na stadionach. - Cieszę się, że z tym jest lepiej - dodał Morawiecki.

Czwarty aspekt zakłada spowodowanie, aby spółki skarbu państwa angażowały się w piłkę nożną. - Część z nich już się angażuje, ekstraklasa od kilku miesięcy ma swoich sponsorów. Chcemy, żeby wsparcie było przekazywane przez duże podmioty - spółki skarbu państwa, ale też spółki prywatne do tego zachęcamy - podkreślił premier.

Wiąże się z tym też punkt piąty, mówiący o tworzeniu rozwiązań regulacyjnych, podatkowych. - Tak, żeby usystematyzować, ustabilizować sytuację polskiej piłki - wyjaśnił Morawiecki.

Szef rządu zapowiedział też rozwój tzw. skills labów, "laboratoriów umiejętności", które pomogą w określeniu parametrów fizycznych kandydatów na przyszłych piłkarzy.

- Pierwsze są już w Polsce tworzone, chcemy je wspierać. Program innowacyjności będzie skonstruowany w taki sposób, żeby był dopasowany do potrzeb klubów - zapewnił.

RadioZET.pl/PAP/AN