Zamknij

Premier League podjęła decyzję. "Na znak szacunku dla Królowej Elżbiety II"

09.09.2022 12:49

Władze Premier League poinformowały w piątek około południa, że ze z powodu śmierci Królowej Elżbiety II najbliższa kolejka meczów angielskiej ekstraklasy zostanie przełożona. "Na znak szacunku dla Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiety II" - napisano w krótkim oświadczeniu.

Premier League
fot. Shutterstock

"Na spotkaniu dziś rano kluby Premier League złożyły hołd Jej Królewskiej Mości Elżbiecie II. Aby uhonorować jej niezwykłe życie i wkład w naród, a także na znak szacunku, kolejka meczów Premier League w ten weekend została przełożona, w tym mecz w poniedziałek wieczorem" - napisała Premier League w swoim oświadczeniu.

Richard Masters, dyrektor naczelny angielskiej ekstraklasy, powiedział, cytowany przez portal premierleague.com: "My i nasze kluby chcielibyśmy oddać hołd długiej i niezachwianej służbie Jej Królewskiej Mości dla naszego kraju. Jako nasza najdłużej służąca monarchini była inspiracją i pozostawiła po sobie niesamowitą spuściznę po życiu pełnym poświęcenia. To niezwykle smutny czas nie tylko dla narodu, ale także dla milionów ludzi na całym świecie, którzy ją podziwiali, i łączymy się ze wszystkimi, którzy opłakują jej śmierć".

Premier League przełożyła mecze najbliższej kolejki

"Dalsze aktualizacje dotyczące meczów Premier League w okresie żałoby zostaną podane w odpowiednim czasie" - zakończono komunikat.

W podobnym tonie wypowiedziała się również EFL, zrzeszająca kluby z niższych szczebli angielskiej ligi. Mecze Championship, League One i League Two w najbliższy weekend także zostały przełożone.

Królowa Elżbieta II nie żyje

Przypomnijmy, że Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek po południu w otoczeniu najbliższej rodziny w zamku Balmoral w Szkocji. Była najdłużej panującą monarchinią w historii kraju - na brytyjskim tronie zasiadała od 1952 roku, czyli przez dokładnie 70 lat. 

Już wiadomo, że nowym królem będzie jej najstarszy syn Karol, który od teraz będzie znany jako Karol III. Operacja, która zakończy się jego oficjalną koronacją, nosi kryptonim Spring Tide, czyli "Wiosenny Przypływ". Będzie realizowana równolegle z procedurami związanymi ze śmiercią i pogrzebem królowej, czyli operacją London Bridge.

RadioZET.pl/Premier League