Zamknij

Nazwał piłkarza "małpą". Były reprezentant Anglii surowo ukarany

19.09.2019 18:45
Beardsley
fot. imago sportfotodienst/EAST NEWS

Peter Beardsley, były reprezentant Anglii, a dzisiaj trener piłkarski, został zawieszony w prawie wykonywania swojego zawodu na 32 tygodnie - poinformowała komisja dyscyplinarna angielskiego związku piłki nożnej. To kara za skandal rasistowski, w którym 58-latek brał udział jeszcze jako trener Newcastle United U-23. Nazwał wówczas jednego z czarnoskórych piłkarzy swojej drużyny "małpą".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Sprawa Petera Beardsleya ciągnęła się przez wiele miesięcy. Były reprezentant Anglii użył rasistowskiego języka trzykrotnie wobec jednego ze swoich podopiecznych w młodzieżowej drużynie Newcastle United. Yasin Ben-Mhanni, bo o nim mowa, został wyzwany przez trenera od "małp". Beardsley wspomniał także coś o "wchodzeniu na drzewo".

Peter Beardsley ukarany. Były trener Newcastle nazwał piłkarza "małpą"

Wpierw sprawą zajął się zarząd samego Newcastle, który dość szybko podziękował szkoleniowcowi za współpracę, lecz wkrótce chęć wzięcia pod lupę całej sytuacji wyraziła także komisja dyscyplinarna FA.

Po dochodzeniu i złożeniu wyjaśnień przez 58-latka komisja zdecydowała się go surowo ukarać. Beardsley został zawieszony w prawach wykonywania swojego zawodu na 32 tygodnie. Orzeczono, że jego uwagi były "rasistowskie i całkowicie nieakceptowalne".

61-krotny reprezentant Anglii naturalnie wypierał się postawionych mu zarzutów. Jego zdaniem cała ta sytuacja to "spisek trzech czarnoskórych piłkarzy", który "motywowany był żądzą finansową".

Mimo zyskania złej sławy niemalże na samym starcie swojej kariery szkoleniowca, Peter Beardsley zapowiedział już, że wróci do trenowania jak tylko minie zawieszenie.

Jako piłkarz występował w barwach takich klubów jak Liverpool, Everton czy właśnie Newcastle. Łącznie rozegrał w swojej karierze ponad 400 meczów na najwyższym poziomie.

RadioZET.pl/sportowefakty.wp.pl/MG