Zamknij

Ukraińska armia potrzebuje dronów. Piłkarz Manchesteru City rozpoczął zbiórkę

23.06.2022 10:23

Oleksandr Zinchenko włączył się do zbiórki na Bayraktary, drony tureckiej produkcji, które od początku wojny na Ukrainie stanowią ogromne zagrożenie dla rosyjskich wojsk. Piłkarz Manchesteru City zachęcił, by każdy, kto może wesprzeć składkę, przesłał pieniądze i pomógł ukraińskiej armii.

Oleksandr Zinchenko zbiera pieniądze na drony. "Są potrzebne naszej armii"
fot. ANDY BUCHANAN/AFP/East News

Oleksandr Zinchenko nagrał film, w którym opisał cel zbiórki. Chodzi o zakup dronów tureckiej produkcji – Bayraktar - które były bardzo skuteczne w początkowej fazie wojny. - Zbieramy pieniądze na trzy drony, które pomogą ukraińskiemu wojsku. Jeśli chcesz i jesteś w stanie pomóc, dołącz do zbiórki – powiedział piłkarz Manchesteru City.

W opisie zbiórki, którą reklamował Zinchenko, czytamy: „macie historyczną szansę, by uczestniczyć w wystrzelaniu rakiet z Bayraktara w kierunku rosyjskich czołgów na Ukrainie”. Na zakup trzech aparatów potrzeba 15 milionów euro.

Co wiadomo o dronach Bayraktar? W rozmowie z PAP gen. David Deptula, dziekan think-tanku Mitchell Institute for Aerospace Studies, przyznał, że Bayraktary TB2 dały ukraińskim wojskom potrzebny przegląd sytuacyjny i umożliwiły lepsze kierowanie ogniem artyleryjskim, a także dają siłę ognia.

Wcześniej, podobną zbiórkę na Bayraktary dla ukraińskiej armii prowadził litwiński prezenter telewizyjny Andrius Balys Tapinas.

loader

RadioZET.pl/PAB