Zamknij

Derby mogą zostać zlikwidowane. Ogromne problemy klubu Polaków

02.12.2021 09:28
Derby mogą zostać zlikwidowane. Ogromne problemy klubu Polaków
fot. Barrington Coombs/Press Association/East News

Derby County, klub Krystiana Bielika i Kamila Jóźwiaka, może zostać zlikwidowany. Wszystko przez ogromne długi The Rams i brak kupca, który byłby zdeterminowany, przy przejąć drużynę znajdującą się w tragicznej sytuacji. -Tak naprawdę zlikwidowanie klubu jest w tym momencie bardziej prawdopodobne niż to, że nie zostanie on zlikwidowany - poinformował w środę Daily Mail. 

  • Władze Championship na początku sezonu odjęły Derby County 21 punktów 
  • Klub ma ogromne długi, sięgające prawie 60 milionów funtów
  • Niemal połowa tej sumy to podatki - 29 milionów funtów - które klub zalega HMRC, czyli brytyjskiej, rządowej agencji
  • Klub może zostać sprzedany, jednak jego potencjalni nabywcy obawiają się, że ze względu na długi zostanie on zlikwidowany

Derby chciałby przejąć amerykański biznesmen, Chris Kirchner. Jednak potencjalny nabywca klubu obawia się, że klub zostanie zlikwidowany jeśli dług, który ma u HMRC nie zostanie rozłożony na raty. Kluczowe spotkanie w tej sprawie ma odbyć się w tym tygodniu.

Chris Kirkner od dawna jest zainteresowany przejęcie Derbów. Pozostali, potencjalni nabywcy, póki co wycofali się z wyścigu. Jak informują angielskie media, wielkość długu przekracza obecnie wartość klubu, a do tego niebawem może on spaść do League One.

Derby może zostać zlikwidowane. "Nikt nie przejmie klubu w tej sytuacji"

Jedno ze źródeł Daily Mail powiedziało: władze klubu są zdecydowane na umowę z HMRC, ale jej treść, jak do tej pory, jest nieznana. Nikt nie przejmie klubu, jeśli nie wie, co się z nim stanie. Tak naprawdę zlikwidowanie klubu jest w tym momencie bardziej prawdopodobne niż to, że nie zostanie on zlikwidowany. Dług Derbów wobec HMRC wynosi prawie 30 milionów, 20 milionów klub zalega grupie inwestycyjnej MSD Holding, a do tego dochodzi kolejne 10 milionów funtów wobec EFL. Tylko rząd może pomóc Derbom.

Co warto podkreślić, MSD, które pożyczyło pieniądze Derbom, należy do właściciela klubu – Mela Morrisa. Firma pomaga drużynie użyczając jej tzw. miękkich pożyczek.

- W interesie MSD jest, by Derby przetrwało. Wtedy może odzyskają pieniądze. Ale póki co, pożyczają je komuś, kto nie jest w stanie zwrócić. Być może dojdą do tego, że wydają bezsensownie pieniądze i wycofają się z interesu. Władze klubu muszą zapewnić sąd, że jest realna szansa na to, iż klub jest w stanie wyjść spod zarządu komisarycznego. Jeśli nie dojdą do zgody z HMRC to szanse na likwidację klubu są duże – powiedział jeden z informatorów Daily Mail.

"Derby nie mają żadnej wartości"

Według angielskich mediów jedyną szansą na uratowanie Derbów jest renegocjowanie wysokości długu, który klub ma do spłacenia. - Jest wielu zainteresowanych zakupem klubu, ale w tym momencie nie ma on żadnej wartości, a z punktu widzenia biznesowego zakup klubu nie ma sensu – czytamy w Daily Mail.

Władze Championship od początku sezonu odjęły Derbom 21 punktów – 12 za przejście w zarząd komisaryczny i 9 za przekroczenie zasad finansowych ligi. Obecnie klub Kamila Jóźwiaka i Krystiana Bielika ma 1 pkt. i zajmuje ostatnie miejsce w lidze.

RadioZET.pl/PAB