Zamknij

Absurdalna nagroda dla Chelsea. Została "klubem o najlepszej reputacji"

Paweł Żurek
26.05.2022 14:49
Absurdalna nagroda dla Chelsea. Została "klubem o najlepszej reputacji"
fot. BEN STANSALL/AFP/East News

Światowa Organizacja Sportów uznała Chelsea za „klub, który w 2021 roku miał najlepszą reputację”. Nagrodę przyznano za to, że londyńczycy rzekomo promowali pokój. Drużyna, która do niedawna należała do Romana Abramowicza, została objęta sankcjami z powodu związków, które jej prezes miał z Władimirem Putinem.

Chelsea jest objęta sankcjami od początku marca. Zostały one wprowadzone kilka tygodni po tym, jak rosyjskie wojska weszły na teren Ukrainy. Powodem objęcia Chelsea zakazami były oczywiście wieloletnie związku Romana Abramowicza, właściciela klubu, z Władimirem Putinem, prezydentem Rosji.

To wszystko nie przeszkodziło World Sport Organisation, Światowej Organizacji Sportu, w wyróżnieniu Chelsea nagrodą dla „klubu z najlepszą reputacją w 2021 roku”. Argumentem za tym, by przyznać taką nagrodę, było rzekome „promowanie pokoju przez Chelsea”.

Wśród jury, które wybierało zdobywcę tej nagrody, 37 procent jego członków, w tym prezes Thomas Di Gianantonio, głosowało za Chelsea.

"Krew Ukraińców jest na ich rękach" 

Roman Abramowicz jest jednym z siedmiu rosyjskich oligarchów, którzy zostali objęci sankcjami wprowadzonymi przez Wielką Brytanię. - Krew Ukraińców jest na ich rękach. Nie będzie dla nich bezpiecznego miejsca na Wyspach – powiedziała brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss, tłumacząc decyzję rządu.

Wielka Brytania zamroziła Abramowiczowi aktywa, które ma na terenie Wysp. Sankcje obejmą m.in. nieruchomości i firmy oligarchy. Do tego Rosjanin nie będzie mógł dostać się na teren krajów Królestwa. Poza Abramowiczem na liście ukaranych jest także Igor Sechin i Oleg Deripaska, dwaj oligarchowie i współpracownicy Władimira Putina.

Z powodu sankcji  Chelsea nie będzie mogła sprzedawać biletów na mecz, a także zostanie zmuszona do zamknięcia klubowego sklepu. Na spotkania londyńczyków przyjdą jedynie fani, którzy mają wykupione karnety. Do tego Chelsea dostanie zakaz transferowy oraz nie będzie mogła przedłużać kontraktów pracowników.

RadioZET.pl/PAB