Premier League: Zwycięstwa Liverpoolu i Chelsea w 22. kolejce

12.01.2019 21:48

Prowadzący w tabeli Liverpool po golu Egipcjanina Mohameda Salaha pokonał na wyjeździe Brighton 1:0. 10 punktów do lidera traci Chelsea, której piłkarze pokonali Newcastle United 2:1 w innym sobotnim meczu 22. kolejki angielskiej ekstraklasy.

Chelsea fot. PAP/EPA

"The Reds" po skromnym zwycięstwie powiększyli przewagę nad Manchesterem City do siedmiu punktów. Jednak mistrz Anglii swój mecz w tej kolejce rozegra w poniedziałek, kiedy podejmie Wolverhampton Wanderers.

Czołówkę wciąż goni Chelsea, która po zwycięstwie nad Newcastle United 2:1, traci do Liverpool 10 punktów. "The Blues" wyszli na prowadzenie w dziewiątej minucie, kiedy Hiszpan Pedro wykorzystał podanie z głębi pola Brazylijczyka Davida Luiza i przelobował bramkarza gości.

Pięć minut przed przerwą strzałem głową wyrównał Ciaran Clark. W 57. minucie efektownym strzałem z lewej strony pola karnego popisał się Willian i tym samym zapewnił gospodarzom trzy punkty.

W takich samych rozmiarach ekipa Southampton, z Janem Bednarkiem w składzie, pokonała na wyjeździe Leicester City. Goście zainkasowali trzy punkty, mimo że całą drugą połowę grali w osłabieniu. W 45. minucie drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartką został ukarany Francuz Yann Valery.

Wcześniej West Ham United, w którego bramce cały mecz rozegrał Łukasz Fabiański, pokonał przed własną publicznością swój były klub - Arsenal Londyn 1:0. Zwycięską bramkę zdobył w 48. minucie Irlandczyk Declan Rice.

"Młotom" udał się rewanż na lokalnym rywalu, który w sierpniu u siebie triumfował 3:1. Wówczas również wystąpił Fabiański - piłkarz Arsenalu w latach 2007-14.

Asystę przy trafieniu Rice'a - pierwszym w karierze w Premier League - zanotował inny były zawodnik "Kanonierów" Samir Nasri. Francuz 1 stycznia zakończył 18-miesięczną dyskwalifikację za złamanie przepisów antydopingowych, a 31 grudnia ogłoszono, że trafi na zasadzie wolnego transferu właśnie do West Hamu.

Najciekawiej w tej kolejce będzie prawdopodobnie w niedzielę na Wembley, gdzie trzeci w tabeli Tottenham (48 pkt) podejmie szósty Manchester United (38). Duża różnica punktowa między tymi rywalami teoretycznie oznacza, że to gospodarze są faworytami, jednak "Czerwone Diabły" spisują się znakomicie, od kiedy na ławce trenerskiej zasiadł Ole Gunnar Solskjaer. Pod wodzą Norwega, który zastąpił zwolnionego za słabe wyniki Portugalczyka Jose Mourinho, "ManU" wygrał wszystkie pięć spotkań - cztery w Premier League (bilans bramek 14-3) oraz sobotnie z Reading 2:0 w Pucharze Anglii.