Zamknij

A jednak! Wielka zmiana w rozgrywkach Premier League

Andreas Nicolaides
15.11.2018 16:36
Premier League
fot. PAP/EPA

Od sezonu 2019/20 w każdym meczu angielskiej Premier League sędziowie będą mogli korzystać z systemu VAR - powtórek przy podejmowaniu kluczowych decyzji. Kluby poparły wprowadzenie VAR na czwartkowym spotkaniu akcjonariuszy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Poprzednie głosowanie w tej sprawie odbyło się w kwietniu i wówczas większość klubów była przeciwko wprowadzeniu VAR. Na czwartkowe ustalenia musi zgodzić się jeszcze odpowiedzialna za przepisy Międzynarodowa Rada Futbolu (IFAB) oraz Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA).

Z tym nie powinno jednak być problemu, ponieważ VAR funkcjonuje we współczesnej piłce nożnej od kilku lat. Stosuje się go m.in. w Pucharze Anglii oraz Pucharze Ligi w Anglii, w polskiej ekstraklasie, Bundeslidze czy hiszpańskiej La Lidze, a w tym roku w Rosji technologia zadebiutowała na mistrzostwach świata.

Zgodnie z regułami dotyczącymi VAR, ustalonymi przez IFAB, sędzia wideo może interweniować tylko w przypadku wątpliwości dotyczących bramki, rzutu karnego, czerwonej kartki lub pomylenia piłkarzy przez arbitra głównego.

RadioZET.pl/PAP/AN