Zamknij

Starcia policji z kibicami Maradony. Funkcjonariusze użyli pałek i gumowych kul

26.11.2020 19:33
Pożegnanie Diego Maradony przed Pałacem Prezydenckim
fot. RONALDO SCHEMIDT/AFP/East News

Przed Pałacem Prezydenckim w Argentynie, gdzie wystawiono trumnę z ciałem zmarłego w środę Diego Maradony, doszło do starć kibiców z policją. Funkcjonariusze rozgonili tłum używając pałek, gumowych kul, armatek wodnych i gazu łzawiącego. Są ranni i zatrzymani.

Diego Maradona, jeden z najlepszych piłkarzy w historii, mistrz świata z 1986 roku, zmarł w środę w południe w swoim domu w Buenos Aires. Przyczyną zgonu był ostry wtórny obrzęk płuc prowadzący do zaostrzenia przewlekłej niewydolności serca.

Wieść o śmierci "Boskiego Diego" wstrząsnęła całą Argentyną. O tym, jak wiele znaczył dla miejscowej ludności, najlepiej świadczy fakt, że prezydent Alberto Fernandez ogłosił 3-dniową żałobę narodową, a trumnę z ciałem legendy futbolu wystawiono w Pałacu Prezydenckim. Kibice mają czas do godz. 16 czasu miejscowego (godz. 20 w Polsce). Niestety nie obyło się bez incydentów.

Maradona nie żyje. Zamieszki przed Pałacem Prezydenckim w Argentynie

Wraz z upływającym czasem w tłumie pojawiało się coraz większe zniecierpliwienie. Wszyscy, którzy przybyli na miejsce, chcieli choć na moment dostać się do Pałacu Prezydenckiego, by osobiście pożegnać swojego idola. Na nieco ponad godzinę przed zamknięciem bram doszło do starć fanów z policją. Jak wynika z relacji m.in. stacji TyC Sports, część kibiców próbowała ominąć kolejkę, przedrzeć się przez kordon i wedrzeć się na teren Casa Rosada. Funkcjonariusze odpowiedzieli armatkami wodnymi i gazem łzawiącym. W ruch poszły też pałki i gumowe kule.

"Członkowie sił bezpieczeństwa zaczęli pacyfikować ludzi gumowymi kulami. Wszystko wymknęło się spod kontroli. Są już zatrzymani za atak na policjantów" - relacjonuje TyC Sports.

Stacja dodała, że kibice obrzucili funkcjonariuszy kamieniami. Są ranni.

Nerwowo było zresztą od rana. O godz. 6 czasu miejscowego kibice próbowali sforsować barierki ustawione przed Pałacem Prezydenckim. Wtedy również interweniowała policja.

Według argentyńskich mediów kondukt żałobny Diego Maradony ma wyruszyć z Pałacu Prezydenckiego o godz. 17 miejscowego czasu (21 w Polsce). Policja musi jednak najpierw opanować sytuację.

RadioZET.pl