Portugalia pokonała Holandię i wygrała Ligę Narodów!

09.06.2019 22:30

Portugalia pokonała w Porto Holandię 1:0 (0:0) w finale pierwszej edycji piłkarskiej Ligi Narodów UEFA. Jedyną bramkę strzelił Goncalo Guedes. Trzecie miejsce zajęła Anglia.

Portugalia - Holandia na żywo fot. PAP/EPA

W niedzielnym finale Portugalczycy rzadziej byli w posiadaniu piłki, ale ich akcje były groźniejsze. Holendrzy natomiast wyraźnie ustępowali rywalom i nie byli w stanie poważniej zagrozić ich bramce.

- Zrobiliśmy duży postęp. Musimy być z siebie dumni. Teraz jesteśmy rozczarowani, ale nie możemy spuszczać głów. To był dobry sezon, ale mam nadzieję, że następny będzie jeszcze lepszy. Tylko do tego dążę - powiedział holenderski obrońca Virgil van Dijk, który triumfował w Lidze Mistrzów z Liverpoolem.

Decydująca i jedyna bramka padła w 60. minucie. Bernardo Silva po indywidualnej akcji podał do Guedesa, a ten z linii pola karnego oddał silny strzał. Jasper Cillessen sięgnął piłkę, ale uderzenie zawodnika Valencii było na tyle silne, że piłka wpadła do bramki. Ten gol wystarczył, aby mistrzowie Europy z 2016 roku wygrali pierwszą edycję Ligi Narodów.

- Jestem bardzo szczęśliwy i bardzo dumny. To mój pierwszy tytuł z drużyną narodową. Jestem tak bardzo szczęśliwy, że mogę zakończyć sezon z tymi fantastycznymi ludźmi, którzy nam pomogli. Teraz trzeba odpocząć i spróbować osiągnąć więcej w przyszłym sezonie - powiedział wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju Bernardo Silva, który na Euro 2016 nie mógł zostać powołany z powodu kontuzji.

Triumfator pierwszej edycji Ligi Narodów, wliczając wcześniejsze bonusy, otrzyma łącznie 10,5 mln euro (plus okazałe srebrne trofeum o wysokości 71 cm), a pokonany w finale półtora miliona mniej. Nagroda za trzecie miejsce wynosi 8 mln, a za czwarte 7 mln.

TAK RELACJONOWALIŚMY MECZ PORTUGALIA - HOLANDIA:

90. min.

Koniec! Portugalia wygrywa 1:0 z Holandią i triumfuje w Lidze Narodów!

89. min.

Ronaldo strzela z rzutu wolnego... Obok bramki.

87. min.

Dumfries fauluje Rafę Silvę i ogląda żółtą kartkę.

82. min.

Van de Beek teraz w polu karnym... Instynktownie odbija piłkę Patricio.

81. min.

Moutinho wejdzie na boisko. Zmieni Bruno Fernandesa.

79. min.

De Roon strzela z dystansu, ale nad bramką!

79. min.

Bernardo Silva w indywidualnej akcji, wpada w pole karne, ale w ostatniej chwili powstrzymał go van Dijk.

75. min.

Guedes opuszcza boisko. W jego miejsce Rafa Silva.

71. min.

Rzut wolny dla Holandii. Dośrodkowanie.. Wybija piłkę Ronaldo.

69. min.

Kolejna akcja Holendrów na skrzydle, dośrodkowanie... Wybija piłkę Fonte.

65. min.

Dośrodkowanie... Strzela Depay! Broni na raty Rui Patricio! To była dobra okazja!

64. min.

Będzie okazja dla Holandii. Rzut rożny.

60. min.

Szybki kontratak Portugalii, piłka do Guedesa, a ten strzałem z linii pola karnego pokonuje Cillessena!

60. min.

GOOOL!!! Portugalia prowadzi!!!

57. min.

Teraz Depay wygrał walkę o piłkę z Fonte - strzela! Instynktownie broni Patricio!

55. min.

W ataku Holendrzy, ale i oni niedokładnie. de Roon zagrywa na aut.

52. min.

Zagotowało się teraz w polu karnym Holandii, ale ostatecznie piłka nie wylądowała w siatce. Wzajemnie przeszkodzili sobie Portugalczycy w oddaniu strzału.

51. min.

Chociaż gol i tak nie zostałby uznany, bo Holender był na spalonym.

50. min.

Wiijnaldum wyszedł sam na sam z Patricio - strzela! Kapitalnie broni Portugalczyk.

49. min.

Próba dalekiego zagrania na Cristiano Ronaldo, ale za mocne.

47. min.

Prosta strata Bruno w środku pola. Na szczęście dla niego bez konsekwencji.

46. min.

Czas na drugą połowę!

46. min.

Zmiana w reprezentacji Holandii: Promes za Babela.

45. min.

Wracamy za kilka minut...

45. min.

Koniec pierwszej połowy! Póki co 0:0!

41. min.

Wreszcie spróbował z dystansu Cristiano Ronaldo, ale Cillessen broni jego strzał.

39. min.

W odpowiedzi strzał Blinda, ale zablokowany.

37. min.

Bernardo Silva wycofuje do Bruno - strzał zza linii pola karnego! Minimalnie chybił!

35. min.

Szybka akcja Portugalii, Ronaldo do Guedesa - strzał! Odbija van Dijk.

31. min.

Dośrodkowanie... Strzela Cristiano Ronaldo, ale jest na spalonym.

30. min.

Po raz kolejny strzela Bruno Fernandes! Tym razem broni z trudem Cillessen!

29. min.

W strzałach mamy 5:0 dla Portugalii.

28. min.

Dośrodkowanie... Strzela głową Fonte! Piłka w rękach Cillessena.

28. min.

Teraz zagranie do Ronaldo, ten strzela z woleja, ale jest zablokowany. Będzie jednak rzut rożny.

25. min.

Rzut wolny dla Holandii. Dośrodkowanie... Wybija Carvalho.

22. min.

Dużo fauli, niedokładnych podań, mało sytuacji bramkowych.

20. min.

Piłka w pole karne do Ronaldo, ten płasko zagrywa wzdłuż bramki, ale nie sięgnął żaden z jego kolegów.

17. min.

Danilo spróbował strzału z dystansu, ale został zablokowany.

15. min.

Ruszył prawą stroną Semedo, ale dobrze wślizgiem powstrzymał go Blind.

13. min.

Posiadanie piłki 69 - 32 proc. na korzyść Holandii.

12. min.

Rzut rożny dla Portugalii. Krótko rozegrany - piłka do Bruno Fernandesa, ten strzela! Pewnie łapie piłkę Cillessen.

9. min.

Bruno Fernandes spróbował uderzenie z dystansu, ale fatalnie mu to wyszło.

7. min.

Wycofana Portugalia, oddała piłkę rywalom. Niewiele jednak wynika z gry Holendrów.

4. min.

Teraz dalekie zagranie do Bernardo Silvy, ten pada w polu karnym i domaga się "jedenastki", ale gwizdek sędziego milczy.

3. min.

Długo teraz rozgrywają Holendrzy. Wreszcie długie zagranie, ale fauluje w walce o piłkę Depay.

1. min.

Agresywnie w odbiorze Holendrzy. Faul w środku pola na Danilo.

1. min.