Portugalia melduje się w finale Ligi Narodów po hat-tricku Cristiano Ronaldo

05.06.2019 23:20
Portugalia - Szwajcaria

Portugalia wygrała ze Szwajcarią 3:1 po trzech golach Cristiano Ronaldo i awansowała do finału Ligi Narodów. Jedyną bramkę dla "Czerwonych Krzyżowców" po niecodziennej sytuacji z VAR-em strzelił z rzutu karnego Ricardo Rodriguez.

Reprezentacja Portugalii zagra w pierwszym, historycznym finale Ligi Narodów, a to wszystko za sprawą fenomenalnej postawy kapitana zespołu - Cristiano Ronaldo. CR7 ustrzelił w półfinałowym starciu ze Szwajcarami hat-tricka i to właśnie dzięki jego trzem bramkom, "Nawigatorom" udało się pokonać podopiecznych Vladimira Petkovicia 3:1.

Pierwsza połowa spotkania obfitowała w ciągłe, naprzemienne akcje z obu stron, jednak w 25. minucie meczu to zespół pod wodzą Fernando Santosa objął prowadzenie. W okolicach 20. metra przed polem karnym Szwajcarów faulu na Ronaldo dopuścił się fenomenalnie spisujący się w pierwszej połowie meczu nowy nabytek VfL Wolfsburga - Kevin Mbabu. Do rzutu wolnego podszedł sam poszkodowany. CR7 w swoim stylu stanął w rozkroku, spojrzał się na ustawienie muru oraz bramkarza, odetchnął, podbiegł do futbolówki, uderzył i fenomenalnym, "spadającym liściem" po raz pierwszy pokonał Yanna Sommera.

W drugiej części starcia sytuacja na boisku niewiele się zmieniła. Obie drużyny odpowiadały sobie nawzajem atakami, kontrami i kontrami kontr, ale w okolicach 52. minuty doszło do niecodziennej, kuriozalnej wręcz sytuacji. W polu karnym Portugalczyków położył się faulowany przez Nelsona Semedo Steven Zuber, jednak sędzia kazał grać dalej, mimo licznych protestów "Czerwonych Krzyżowców". W rewanżu akcję za moment poprowadzili "Nawigatorzy": w polu karnym Sommera znalazł się Ronaldo, który zgrał do Bernardo Silvy, a ten został z kolei ścięty równo z trawą przez Fabiana Schara.

Arbiter meczu, Felix Brych wpierw odgwizdał "jedenastkę" dla podopiecznych Fernando Santosa, jednak po analizie VAR, w której prześledził wcześniejszą akcję, odwołał swoją decyzję i podyktował rzut karny dla... Szwajcarów. Na jedenastym metrze naprzeciw Ruiego Patricio stanął Ricardo Rodriguez, który, choć niepewnie, wykorzystał swoją wielką szansę na zdobycie bramki i w 57. minucie meczu świetlna tablica ukazywała remis 1:1.

Półfinał Ligi Narodów: Hat-trick Cristiano Ronaldo

Do 88. minuty spotkania wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że w pierwszym półfinale Ligi Narodów będzie czekać nas dogrywka, aż tu nagle fenomenalny przerzut na prawą stronę boiska zgasił Bernardo Silva. Portugalczyk przyjął podanie, ściął do środka i po ziemi dośrodkował do czyhającego już na futbolówkę w polu karnym Ronaldo. CR7 uderzył z pierwszej piłki i tzw. "szczurem" po ziemi pokonał Yanna Sommera po raz drugi.

Na hat-tricka Portugalczyka czekaliśmy jedynie dwie minuty. Atakujący Juventusu Turyn przyjął tym razem podanie od Goncalo Guedesa, przebiegł parę metrów do przodu, zszedł na prawą nogę i popisowym rogalem wkręcił futbolówkę do bramki po dłuższym słupku. Szwajcarzy leżeli na łopatkach, chociaż jeszcze kilka minut wcześniej myślami z pewnością byli już w dogrywce spotkania.

Do końca meczu nie wydarzyło się nic więcej. Sędzia Felix Brych gwizdnął po raz ostatni, a Cristiano Ronaldo i spółka zameldowali się w pierwszym, historycznym finale Ligi Narodów. Z kim tam zagrają? Odpowiedź na to pytanie poznamy jutro, po drugim z półfinałów: Holandia - Anglia. Początek tego meczu w czwartek o godzinie 20:45.

Zapis z relacji spotkania Portugalia - Szwajcaria:

90+6'

Sędzia kończy spotkanie! 3:1 dla Portugalii. Szwajcarzy odpadają z półfinału Ligi Narodów, a podopieczni Fernando Santosa meldują się w finale tego turnieju. Dziękujemy za wspólne przeżywanie emocji tego spotkania i zapraszamy na kolejne relacje. Dobrej nocy!

90+5'

Rzut wolny dla Szwajcarii, ponownie dośrodkowywał Xhaka, ale wybijają piłkę obrońcy Portugalii.

90+3'

Rzut rożny miała jeszcze Szwajcaria, lecz wrzutka Xhaki niewykorzystana przez kolegów z drużyny.

90+1'

Sędzia doliczył pięć minut do meczu. Na boisku za Bruno Fernandesa pojawił się Joao Moutinho.

90'

PO MECZU! Ronaldo tuż po drugiej bramce ładuje trzecią! Hattrick Portugalczyka podkreślony piękną, solową akcją.

88'

Pozycyjny atak Portugalczyków zakończył się dalekim przerzutem na prawą stronę do Bernardo Silvy, ten świetnie przyjął piłkę, zagrał po ziemi do Ronaldo, a CR7 ładuje drugiego gola w tym spotkaniu. 2:1 dla Portugalii!

86'

Carvalho próbował podcinką znaleźć w polu karnym Ronaldo, ale Akanji zażegnał niebezpieczeństwo.

84'

Żółta kartka dla Shaqiriego za ostry faul na przeciwniku.

83'

Zmiana w reprezentacji Szwajcarii. Steven Zuber opuści boisko na rzecz Renato Steffena.

83'

Teraz z kolei akcja Szwajcarów, która zakończyła się strzałem z woleja Zubera. Szwajcar uderzył niecelnie.

81'

Dobre podanie Silvy do Guerreiro, znalazł się w polu karnym lewy obrońca "Nawigatorów", jednak świetnie w defensywie interweniował Akanji.

80'

Próbowali swojej akcji także Szwajcarzy, szykowała się dobra kontra, jednak faulował w ataku po przejęciu piłki Edimilson Fernandes.

79'

W natarciu dalej Portugalczycy, wrzutka Guerreiro, niecelna, ponownie dośrodkowanie lewego obrońcy i... również niecelne.

77'

Chwila spokoju na boisku, w nieudanym ataku pozycyjnym najpierw Szwajcaria, teraz próbują Portugalczycy.

75'

W natarciu była Portugalia, z lewej strony pędził Cristiano Ronaldo, zagrał w pole karne, lecz jego dośrodkowanie przecięte przez Schara.

74'

Z pierwszej piłki zza pola karnego uderzył Freuler. Wysoko nad poprzeczką.

73'

W pierwszej akcji Guedes. Atak Portugalczyka zatrzymany.

72'

Strzał z dystansu Rubena Nevesa - mocno niecelny i za lekki.

71'

Zmiana również w drużynie Szwajcarii: Edimilson Fernandes wchodzi na boisko za Denisa Zakarię.

70'

Druga zmiana w drużynie podopiecznych Fernando Santosa: Joao Felix opuści boisko na rzecz Gonzalo Guedesa.

69'

Żółta kartka dla Schara za faul na Felixie. Dośrodkowanie z rzutu wolnego Portugalczyków, dobra wrzutka, jednak ostatecznie piłkę wyłapuje Sommer.

67'

Z dystansu Bruno Fernandes, prawa noga, po ziemi, lecz jedynie obok lewego słupka Sommera.

66'

Żółta kartka dla Xhaki za faul na Bernardo Silvie.

65'

Akcja Szwajcarów, w solowym popisie Shaqiri, dorzucił na głowę Seferovicia, ale napastnik "Czerwonych Krzyżowców" ponownie niecelnie.

63'

Kontuzja Pepe, na jego miejsce pojawi się na boisku Jose Fonte.

60'

Był rzut rożny dla Portugalii, ale dośrodkowanie Bruno Fernandesa nieskuteczne.

58'

Jedenastkę niepewnie, bo niepewnie, ale wykorzystuje Ricardo Rodriguez. Jest 1:1!

53'

Wrzutka Shaqiriego w stronę Zubera, Szwajcar był pociągany za koszulkę, przewraca się, "Czerwoni Krzyżowcy" protestują, bowiem Semedo mógł faulować skrzydłowego. W kontrze Portugalczyków przed akcją był Ronaldo, za moment Bernardo Silva i sędzia odgwizduje rzut karny dla Portugalczyków. Arbiter będzie sprawdzał jednak VAR i odgwizduje karnego dla... Szwajcarów!

52'

Atak Szwajcarów ładnym wślizgiem zażegnał Guerreiro.

51'

Z dystansu próbował Ronaldo, lewa noga, proste podbicie i niedaleko prawego słupka bramki.

49'

Swoją akcję miała za chwilę także Portugalia, lecz szybko ją zakończyła, a do kontry przeszli Szwajcarzy. Z prawej strony na główkę Seferovicia wrzucał Zakaria, jednak futbolówkę po słabym strzale wyłapał Patricio.

48'

Pierwsza akcja Szwajcarów, wrzucał Zuber, jednak zblokowany przez Pepe. Rzut rożny dla "Czerwonych Krzyżowców" niewykorzystany.

46'

Początek drugiej części spotkania!

45+1'

Jedna minuta doliczonego czasu, a podczas niej z dystansu uderzał na bramkę Rui Patricio Shaqiri. Obok. Koniec pierwszej części spotkania, 1:0 dla Portugalczyków po golu Cristiano Ronaldo!

45'

Teraz sytuacja dla Portugalii, Cristiano Ronaldo świetnie zgasił długie podanie z prawej strony od kolegi, zgrał górą do Joao Felixa, ten uderzył z pierwszej piłki, lecz bardzo niecelnie.

43'

Teraz w natarciu była Szwajcaria, znowu Mbabu zagrał do Seferovicia, tym razem po ziemi i z dużo lepszym skutkiem, bowiem napastnik "Czerwonych Krzyżowców" świetnie uderzył, jednak niestety jedynie w poprzeczkę.

42'

Ponownie w ataku Portugalia, William Carvalho szybko rozpoczął akcję, ale równie szybko ją zakończył. Fatalne podanie pomocnika w stronę napastników "Nawigatorów".

40'

W kontrze kontry Portugalia, a konkretniej Bernardo Silva, który ładnie dośrodkował w kierunku Ronaldo, ale czujnie defensywa Szwajcarów.

39'

Kontra Szwajcarów, Mbabu do Seferovicia, coś do czego się przyzwyczailiśmy, jednak ponownie atakujący nie wygrał pojedynku w powietrzu.

38'

Teraz sytuacja dla Portugalczyków, Ronaldo dostał długą piłkę na prawym skrzydle, pomylił się Rodriguez przy jej odbiorze, lecz niestety podobnie jak CR7 przy przyjęciu.

37'

W drugą stronę próbował Freuler, ale jego dośrodkowanie przecięte ponownie przez Pepe.

36'

Fenomenalna, solowa akcja Cristiano Ronaldo z lewej strony boiska zakończona dobrą wrzutką, jednak w polu karnym Szwajcarii nie było nikogo, kto by ja przeciął.

35'

Długie zagranie Xhaki do Seferovicia. Podanie przeciął Pepe.

34'

Swojej akcji próbowała również Portugalia, piłkę w pole karne wrzucił Bruno Fernandes, ale zagrał do... nikogo.

32'

Teraz rzut wolny z dobrej pozycji miała Szwajcaria, uderzał Shaqiri, ale prosto w mur. Kolejne dwa rzuty rożne niewykorzystane przez "Czerwonych Krzyżowców".

29'

Niepewne wyjście z bramki Rui Patricio, bramkarz Portugalczyków był już nawet przed własnym polem karnym, gdy przy piłce był Shaqiri, ale akcja Szwajcarów zakończyła się tylko rzutem rożnym. Tam przed szansą był Seferović, jednak napastnik nie zdołał oddać strzału na bramkę "Nawigatorów".

25'

Teraz dłużej w posiadaniu piłki była Portugalia, z dobrą akcją wyszedł Ronaldo, ale zblokowany faulem przez Mbabu. Rzut wolny z dogodnej pozycji dla Portugalczyków, do piłki podszedł sam poszkodowany, uderzył prostym podbiciem i gooool! 1:0 dla "Nawigatorów"!

22'

Teraz szansa na kontratak Portugalczyków, William Carvalho próbował odnaleźć długim podaniem z przodu Joao Felixa, lecz jego przerzut został przecięty przez defensorów "Czerwonych Krzyżowców".

21'

Z dystansu uderzył Xherdan Shaqiri. Wysoko nad poprzeczką.

20'

Teraz długie podanie Xhaki do Zubera, ten próbował zgrać do Seferovicia, ale atakujący nie zdołał opanować piłki w polu karnym Portugalczyków.

18'

Kolejna akcja Szwajcarów: znowu wrzucał w stronę Seferovicia Mbabu, lecz napastnik, choć tym razem celnie, w bramkę, uderzył prosto w bramkarza.

16'

Kontratak Portugalczyków zakończył się minimalnie niecelną, przeciętą wrzutką i rzutem rożnym, ale niewykorzystanym ostatecznie przez "Nawigatorów". Kolejny korner zakończony niecelnym strzałem Pepe.

14'

Teraz dobra z kolei sytuacja dla Szwajcarii. Ponownie z prawej strony boiska pojawił się Mbabu, który ostatecznie niecelnie dorzucał w stronę Seferovicia. Piłkę wkrótce zebrał jednak Shaqiri, który także zagrał w stronę rosłego szwajcarskiego napastnika, ale ten nie zdołał znaleźć drogi do bramki Rui Patricio.

12'

Teraz fatalny błąd Akanjiego przy wyprowadzeniu piłki, przed świetną szansą do strzelenia bramki stanął Cristiano Ronaldo, jednak CR7 mocno przestrzelił.

10'

Dobra, prostopadła piłka Shaqiriego do Zubera. Sytuacja wyjaśniona przez Pepe, a na boisku leży faulowany Semedo.

9'

Teraz groźny faul Bruno Fernandesa na Mbabu. Co zadziwiające, sędzia nie wyciągnął za to zagranie nawet żółtej kartki.

8'

Rzut rożny dla Portugalii, była wrzutka na głowę Pepe, ale przecięta przez obrońców "Czerwonych Krzyżowców".

6'

Teraz inicjatywę próbują przejąć Szwajcarzy, uspokajają grę podopieczni Vladimira Petkovicia.

4'

Kolejna świetna akcja Szwajcarów, przy piłce z boku pola karnego był Mbabu, który zgrał do Zakarii, jednak ten niecelnie dorzucił do swoich napastników.

3'

Dośrodkowanie Xhaki w stronę Seferovicia, zamieszanie w polu karnym Portugalczyków, doszło nawet do strzału na bramkę Rui Patrico, ale Shaqiri uderzył wprost w bramkarza.

2'

Teraz uspokajają sytuację na własnej połowie boiska Szwajcarzy. Dynamiczny początek reprezentacji Portugalii.

1'

Już pierwszy błąd Sommera przy wysokim pressingu Portugalczyków. Poradził sobie ostatecznie szwajcarski golkiper.

1'

Rozpoczynamy spotkanie! Przy piłce Portugalia.

20:46

Minuta ciszy dla byłego Prezydenta UEFA i wiceprezydenta FIFA - Lennarta Johanssona.

20:44

Sędzią spotkania Niemiec - Felix Brych.

20:41

Na stadionie w Porto już słyszymy narodowe hymny.

20:40

Druga reprezentacja Szwajcarii:

20:37

Na początek składy obu drużyn, pierwsza reprezentacja Portugalii:

20:30

Dobry wieczór! Rozpoczynamy relację z półfinałowego spotkania Ligi Narodów: Portugalia - Szwajcaria. Zapraszamy do wspólnego przeżywania emocji związanych z tym meczem!