Kryzys reprezentacji Polski trwa. Przegraliśmy w Gdańsku z Czechami

15.11.2018 19:55

Reprezentacja Polski przegrała w Gdańsku towarzyski mecz z Czechami 0:1. To dla naszej kadry piąty z rzędu mecz pod wodzą Jerzego Brzeczka bez zwycięstwa.

Polska - Czechy fot. PAP/EPA

Przed meczem uhonorowano oficjalnie Roberta Lewandowskiego. Wprawdzie kapitan biało-czerwonych rozgrywał tego dnia już 102. mecz w kadrze (zrównał się pod tym względem z Michałem Żewłakowem), ale na razie odebrał z rąk prezesa PZPN Zbigniewa Bońka paterę upamiętniającą sto meczów w drużynie narodowej.

Przeżywający w ostatnich latach kryzys Czesi (nie było ich na trzech kolejnych turniejach o mistrzostwo świata) mają od niedawna nowego selekcjonera. Po wrześniowej porażce z Rosją aż 1:5 Karela Jarolima zastąpił Jaroslav Silhavy.

Wobec kontuzji Kamila Glika trener Brzęczek zdecydował się wystawić na środku obrony - obok Jana Bednarka - Marcina Kamińskiego. W bramce wystąpił teoretycznie trzeci obecnie golkiper reprezentacji - Łukasz Skorupski (Bologna FC).

Już w pierwszych minutach Skorupskiego strzałami z dystansu próbowali pokonać Jakub Jankto i Matej Vydra, ale golkiper biało-czerwonych nie dał się zaskoczyć. W odpowiedzi po podaniu wracającego do wysokiej formy i bardzo aktywnego w pierwszej połowie Kamila Grosickiego dobrej okazji nie wykorzystał Mateusz Klich.

W 29. minucie Klich znów był bliski powodzenia. Pomocnik Leeds United zdecydował się na strzał z ok. 18 metrów, ale Jiri Pavlenka, na co dzień bramkarz Werderu Brema, złapał piłkę.

Później inicjatywę przejęli Czesi. W 40. minucie powinni objąć prowadzenie, jednak świetnej okazji nie wykorzystał Vydra. W odpowiedzi, tuż przed przerwą, strzał Przemysława Frankowskiego obronił Pavlenka, a po chwili Grosicki kopnął niecelnie.

W drugiej połowie oba zespoły stworzyły więcej sytuacji, ale tylko jedna z nich zakończyła się golem. W 52. minucie Bednarek nie dał rady powstrzymać Patrika Schicka, piłkę przejął Jankto i nie miał kłopotów z trafieniem do bramki.

Po stracie gola piłkarze Brzęczka osiągnęli przewagę. Znakomitą okazję miał Lewandowski, który po podaniu Frankowskiego, stojąc niespełna dwa metry przed pustą bramkę, źle trafił w piłkę. Rzadko spotykana sytuacja... Wyraźnie poirytowany kapitan kadry pokazał ręką na murawę, jakby szukając wytłumaczenia.

Najlepszy strzelec w historii reprezentacji Polski ma dodatkowe powody do frustracji - to jego siódmy kolejny mecz w kadrze narodowej bez zdobytej bramki.

W 63. minucie na boisko wszedł witany gromkimi brawami Jakub Błaszczykowski, dla którego to 105. mecz w reprezentacji (rekord w polskim futbolu).

Z kolei w czeskim zespole pojawił się doświadczony boczny obrońca Theodor Gebre Selassie, który wprowadził sporo ożywienia do gry swojej ekipy. Już chwilę później Czesi mogli podwyższyć prowadzenie, ale po strzale głową Schicka świetną interwencją popisał się Skorupski; gola nie strzelił też próbujący dobijać Selassie.

W 90. minucie przed kolejną szansą stanął Lewandowski. Po strzale 30-letniego napastnika z rzutu wolnego skuteczną obroną popisał się Pavlenka.

Teraz piłkarzy obu zespołów czekają mecze w Lidze Narodów. Czesi 19 listopada zagrają u siebie ze Słowacją. Będą bronić drugiego miejsca w dywizji B (grupa B1), aby uniknąć spadku do dywizji C.

Biało-czerwoni zmierzą się 20 listopada w Guimaraes z Portugalią. Bez względu na wynik tego spotkania podopieczni Brzęczka zajmą ostatnie miejsce w dywizji A (grupa A3), co oznacza degradację do dywizji B.

Od momentu przejęcia latem reprezentacji przez nowego selekcjonera Polacy nie odnieśli jeszcze zwycięstwa. We wrześniu zremisowali w Lidze Narodów z Włochami na wyjeździe 1:1 i towarzysko z Irlandią u siebie również 1:1. W październiku przegrali dwa spotkania LN - z Portugalią 2:3 i Włochami 0:1 (oba u siebie).

Łącznie, licząc jeszcze z końcówką kadencji Adama Nawałki, w ośmiu ostatnich spotkaniach biało-czerwoni doznali aż pięciu porażek.

Tak relacjonowaliśmy mecz Polska - Czechy:

90. min.

Koniec! Polska przegrywa z Czechami 0:1!

90. min.

Kolejna akcja Polaków. Kądzior w pole karne.. Wybijają rywale.

90. min.

Strzela... Pavlenka broni!

90. min.

Rzut wolny dla Polski. Podchodzi Lewandowski...

87. min.

Rywale umiejętnie oddalają grę od własnego pola karnego.

82. min.

Kądzior teraz ze skrzydła, schodzi do środka - strzela! Zablokowany.

80. min.

Świetnie teraz Krychowiak na skrzydle, dośrodkowuje... Milik nie sięgnął piłki.

78. min.

Milik wchodzi za Grosickiego.

77. min.

Zmiana w reprezentacji Czech: Dolezal w miejsce Schicka.

75. min.

Teraz Klich z dystansu! Broni Pavlenka!

70. min.

Czesi spokojnie rozgrywają pod własną bramką.

68. min.

Z boiska zszedł jednak Zieliński. Przepraszamy za pomyłkę.

68. min.

Damian Kądzior wchodzi za Mateusza Klicha.

67. min.

Jak frekwencja?

66. min.

Czesi przed szansą... Dośrodkowanie w pole karne - Schick strzela! Kapitalnie broni Skorupski! Świetna interwencja!

65. min.

Zieliński strzela zza pola karnego! Broni Pavlenka!

63. min.

Zmiana w reprezentacji Polski: Błaszczykowski za Frankowskiego.

61. min.

Dośrodkowanie... Jest strzał Krychowiaka, ale broni Pavlenka.

60. min.

Będzie rzut rożny dla reprezentacji Polski.

59. min.

Grosicki teraz strzela z ostrego kąta! Nad bramką!

58. min.

Grosicki w pole karne... Za mocno.

56. min.

A teraz stuprocentowa szansa dla Polski! Grosicki na prawej stronie, podaje w pole karne, piłka mija bramkarza, Lewandowski przed pustą bramką... nie trafił! To powinno być 1:1!

52. min.

Piłka na wolne pole w pole karne, strzela Shick, ale odbija Skorupski, piłka trafia jednak do Jankto, a ten pakuje ją do pustej bramki.

52. min.

GOOOL! Czesi na prowadzeniu!

47. min.

Dośrodkowanie Grosickiego zablokowane.

46. min.

Polska bez zmian w składzie.

46. min.

Czas na druga połowę!

45. min.

Wracamy za kilka minut...

45. min.

Koniec pierwszej połowy! Polska - Czechy 0:0!

44. min.

Teraz Frankowski strzela! Wprost w bramkarza! Jeszcze Grosicki! Obok!

43. min.

Próbował prostopadłego zagrania do Lewandowskiego Zieliński, ale niedokładnie.

40. min.

Jeszcze jednak szansa gości! Vydra strzela z kilku metrów! Obok!

38. min.

Znów groźnie pod bramką Skorupskiego! Piłka odbita od jednego z graczy mija jednak słupek.

34. min.

Czesi teraz, piłka w pole karne... Jest strzał głową, ale nad bramką.

31. min.

Dośrodkowanie na Lewandowskiego - strzał głową! Obok bramki!

30. min.

Klich strzela zza pola karnego! Pewnie broni Pavlenka.

28. min.

Frankowski w pole karne... Żaden z naszych piłkarzy nie sięgnął piłki.

24. min.

Kolejna akcja gości. Piłka w pole karne, ale biało-czerwoni radzą sobie z tą piłką.

20. min.

Dośrodkowanie... Wybijają rywale.

19. min.

Teraz Grosicki w indywidualnej akcji. Minął dwóch rywali, ale potem został powstrzymany. Będzie jednak rzut rożny.

17. min.

Teraz akcja reprezentacji Czech. Piłka w pole karne - strzał! Obok bramki!

15. min.

Teraz ładna akcja reprezentacji Polski, ale Lewandowski w ostatniej chwili uprzedzony przez jednego z obrońców.

12. min.

Spokojnie teraz rozgrywają Polacy, ale daleko od pola karnego rywali.

9. min.

Fantastyczna szansa dla Polski! Lewandowski do prawej strony do Grosickiego, ten w pole karne do Klicha - strzał! Nad bramką!

8. min.

Kolejna szansa dla gości. Dośrodkowanie w pole karne... Oddala grę Bednarek.

7. min.

Teraz Vydra z dystansu! Pewnie broni Skorupski.

5. min.

Frekwencja dziś niestety niewysoka:

5. min.

Rzut rożny. Zieliński w pole karne... Wybijają Czesi.

3. min.

Krótkie rozegranie, płaskie dośrodkowanie w pole karne, ale radzą sobie z nim rywale.

3. min.

Szansa dla biało-czerwonych. Rzut wolny w okolicach pola karnego rywali.

2. min.

Teraz Polacy. Zagranie do Frankowskiego na wolne pole, ale szybszy golkiper reprezentacji Czech.

1. min.

Pierwsza akcja rywali. Jankto strzela z 16. metrów! Broni Skorupski! To było bardzo nieprzyjemne uderzenie dla bramkarza.

1. min.

Zaczynamy!

18:03

Teraz przywitanie obu ekip i losowanie z udziałem kapitanów.

17:58

Przed nami hymny!

17:58

A teraz przyjemny moment dla Roberta Lewandowskiego. Otrzymał paterę i koszulkę z numerem "100". To w podziękowaniu za osiągnięcie liczby 100 meczów w barwach reprezentacji Polski.

17:56

Wychodzą!

17:55

Piłkarze obu ekip już w tunelu. Czekają na wyjście na boisko.

17:49

Ustawienie "na papierze" obu ekip:

17:42

Remis i porażka z Włochami, porażka z Portugalią i remis z Irlandią - to bilans kadry nowego trenera.

17:42

Dzisiejsze spotkanie będzie piątym pod wodzą Jerzego Brzęczka. W czterech dotychczasowych Polska jeszcze nie wygrała.

17:41

W takim ustawieniu rozpoczną Czesi: Jiri Pavlenka – Pavel Kaderabek, Ondrej Celustka, Jakub Brabec, Filip Novak - Matej Vydra, Tomas Soucek, David Pavelka, Borek Dockal, Jakub Jankto – Patrik Schick.