El. Euro 2020: Polska pokonała Austrię! Krzysztof Piątek bohaterem!

21.03.2019 23:12

Reprezentacja Polski w pierwszym meczu eliminacji Euro 2020 pokonała Austrię 1:0. Gola na wagę zwycięstwa zdobył wprowadzony w drugiej połowie Krzysztof Piątek.

Polska - Austria na żywo fot. ARKADIUSZ GOLA / POLSKAPRESS

Biało-czerwoni przystąpili do meczu po serii sześciu spotkań bez zwycięstwa, czyli od czasu przejęcia w lipcu drużyny przez Jerzego Brzęczka, ale za to podbudowani coraz silniejszą pozycją w swoich klubach.

W pierwszej połowie nie działo się zbyt wiele. Na początku groźniejsi byli gospodarze, choć wystąpili osłabieni brakiem kilku ofensywnych graczy. Najlepszą okazję w tej części stworzyli w ósmej minucie, gdy po strzale Marcela Sabitzera piłkę odbił Wojciech Szczęsny.

W miarę upływu czasu do głosu zaczęli dochodzić niesieni dopingiem Polacy, którzy coraz częściej odbierali Austriakom piłkę w środkowej strefie boiska i groźnie kontratakowali skrzydłami. Realnego zagrożenia na polu karnym raczej jednak z tego nie było.

Bramkarz Heinz Lindner w tej części gry tylko raz został zmuszony do poważnej interwencji – w 27. minucie odbił nie bez trudu piłkę po uderzeniu Kamila Grosickiego.

W przerwie Brzęczek dokonał zmiany – Milika zastąpił Przemysław Frankowski, co oznaczało, że Polska wrócił do ustawienia z dwoma skrzydłowymi.

Druga część zaczęła się jak pierwsza – od ataków Austriaków. W 56. minucie po efektownej akcji Marko Arnautovic minął Tomasza Kędziorę, ale strzelił obok słupka.

Trzy minuty później boisko musiał opuścić kontuzjowany Piotr Zieliński, a jego miejsce zajął entuzjastycznie powitany przez polskich kibiców Krzysztof Piątek. Od razu po pojawieniu się na murawie fani zaczęli skandować jego nazwisko, a niedługo później oszaleli na punkcie nowej gwiazdy polskiego futbolu.

Dlaczego? Otóż w 69. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i strzale Tomasza Kędziory bramkarz gospodarzy odbił piłkę, ale po dobitce z bliska głową Piątka był już bezradny. To drugie trafienie 23-letniego napastnika w jego trzecim meczu w reprezentacji.

ZOBACZ GOLA KRZYSZTOFA PIĄTKA (WIDEO)

Wkrótce potem Piątek mógł poprawić swoje statystyki. Po znakomitym podaniu Lewandowskiego znalazł się w sytuacji sam na sam, ale kopnął niecelnie. To była stuprocentowa okazja.

Polska prowadzenia nie oddała już do końca, choć w ostatnich minutach Austriacy mocno nacisnęli.

W 88. minucie wprowadzony krótko wcześniej na boisko doświadczony Marc Janko (powołany w trybie awaryjnym do kadry) znalazł się w znakomitej sytuacji, ale będąc tuż przed bramką uderzył niecelnie głową. Nawet trener Austriaków Franco Foda nie mógł uwierzyć, że piłka nie wpadła do siatki.

Z kolei w doliczonym czasie mocno na bramkę Szczęsnego uderzył z dystansu David Alaba, ale pewnie grający golkiper reprezentacji Polski i Juventusu Turyn nie dał się zaskoczyć.

W najbliższą niedzielę Polaków czeka drugi mecz w eliminacjach – u siebie z teoretycznie najsłabszą w grupie Łotwą.

TAK RELACJONOWALIŚMY MECZ AUSTRIA - POLSKA:

90. min.

Koniec! Polska pokonała na wyjeździe Austrię 1:0!

90. min.

Alaba teraz z dystansu! Z najwyższym trudem broni Szczęsny!

90. min.

Jeszcze zmiana w reprezentacji Polski: Pazdan za Grosickiego.

90. min.

Trzy minuty doliczone.

88. min.

Ale teraz mamy szczęście! Dośrodkowanie w pole karne i dosłownie z kilku metrów pudłuje Janko.

86. min.

A jednak odgwizdany faul na Gliku. Od bramki wznowi Szczęsny.

86. min.

Rzut rożny dla reprezentacji Austrii.

85. min.

Polska przed kolejną szansą. Frankowski krótko z Lewandowskim, ale niedokładnie.

82. min.

Krychowiak z dystansu! Pewnie broni bramkarz gospodarzy.

78. min.

Piątek teraz na prawej stronie, dośrodkowanie na Lewandowskiego... Nie sięgnął piłki.

75. min.

Teraz Lewandowski do Piątka na wolną pozycję! Strzela z bliska! Jak on tego nie trafił?!

72. min.

Teraz spróbował z dystansu Klich, ale strzał bardzo niecelny.

68. min.

Dośrodkowanie w pole karne - piłka trafia do Kędziory, ten strzela! Odbija bramkarz i dopada do niej Piątek, strzałem z bliska pakuje ją do bramki!

68. min.

GOOOL!!! PIĄTEK!!!

67. min.

Rzut rożny dla reprezentacji Polski.

67. min.

Arnautovic strzela... Minimalnie obok bramki!

66. min.

Kolejny faul blisko naszej "szesnastki". Tym razem Kędziora kopnął rywala.

64. min.

Frankowski na druga stronę, Piątek świetnie zgrywa Grosickiemu, ale w ostatniej chwili piłkę spod jego nóg wybija jeden z obrońców Austrii.

62. min.

Bereszyński na lewej stronie, podaje w pole karne do Piątka, ten wycofuje do Klicha - strzał! Zablokowany!

59. min.

Zmiana w reprezentacji Polski: Krzysztof Piątek za Piotra Zielińskiego.

58. min.

Lezy na murawie Zieliński. Mamy nadzieję, że nie będzie potrzebna zmiana, bo pomocnika Napoli rozgrywa dziś bardzo dobry mecz.

57. min.

Urwał się naszej obronie Arnautovic - strzela zza pola karnego, ale obok bramki.

56. min.

Krótkie rozegranie... Strzela Sabtizer! Nad bramką!

55. min.

Reprezentant Polski ukarany żółtą kartką.

55. min.

Fauluje Bereszyński blisko naszego pola karnego. Jest rzut wolny.

53. min.

Dobra akcja biało-czerwonych. Frankowski na prawej stronie, zagrywa do środka... Zablokowane jego podanie. Szkoda.

51. min.

Dragovic ukarany żółtą kartką za faul na Zielińskim.

49. min.

Radzimy sobie z kolejnym stałym fragmentem gry. Szczęsny wznawia od bramki.

49. min.

Rzut wolny dla Austrii. Dośrodkowanie... wybija na rzut rożny Glik.

47. min.

Mecz z wysokości trybun ogląda dziś minister Witold Bańka.

46. min.

Grosicki ruszył lewym skrzydłem, powstrzymał go jednak Hinteregger.

46. min.

Zaczynamy druga połowę!

46. min.

Już wiemy: Frankowski w miejsce Milika. Przejdziemy najprawdopodobniej na system 1-4-2-3-1.

46. min.

Zmiana w reprezentacji Polski: Frankowski wejdzie na boisko. Nie wiemy jeszcze, kogo zmieni.

45. min.

45. min.

Wracamy za kilka minut.

45. min.

Koniec pierwszej połowy! Austria - Polska 0:0.

43. min.

Dośrodkowanie, ale oddalają grę Austriacy.

43. min.

Grosicki w pole karne... Piłka mija Lewandowskiego. Jeszcze Klich... Będzie rzut rożny.

36. min.

Piłka leci w pole karne, ale wprost w ręce Lindnera.

36. min.

Będzie rzut rożny dla reprezentacji Polski.

34. min.

Sporo teraz gry w środku pola. Gospodarze utrzymują się przy piłce.

32. min.

Strzela Alaba! Niecelnie.

32. min.

Kędziora sfaulował Sabitzera blisko pola karnego.

30. min.

Świetnie teraz utrzymał się przy piłce Lewandowski. Niestety później zagrał niedokładnie do Milika.

27. min.

Grosicki strzela zza pola karnego! Broni z trudem Lindner! Niewiele brakowało! Bardzo dobry strzał.

26. min.

Grosicki ładne na prawej stronie. Wrzuca w pole karne... Za mocno.

25. min.

Długa piłka na Arnautovica, ale szybszy Szczęsny. Piłka w jego rękach.

24. min.

Rzut rożny dla Polski. Dośrodkowanie, Glik strzela głową! Wprost w bramkarza.

21. min.

Tutaj kapitalne przyjęcie piętą Lewandowskiego i "no-look pass":

21. min.

Alaba uderza z dystansu! Wysoko nad bramką.

19. min.

Ładna teraz akcja Polski. Grosicki w pole karne, Lewandowski zgrywa głową do Zielińskiego - strzał! Zablokowany! Jeszcze Milik zagrywa piętą, ale niedokładnie.

14. min.

Tymczasem groźna akcja gospodarzy. Zagranie w pole karne do Arnautovica - strzał! Zablokowany przez Glika.

13. min.

Tutaj jeszcze wideo z hymnu Polski. Odśpiewany prawie jak u siebie.

12. min.

Była szansa na kontratak, ale Grosicki zbyt długo czekał z podaniem. Strata.

10. min.

Milik do Kędziory na prawą stronę. Ten zagrywa w pole karne, tam jest Grosicki, ale faulował rywala w walce o górną piłkę.

8. min.

Teraz Sabitzer w polu karnym - strzela! Świetnie broni Szczęsny!

6. min.

Dośrodkowanie... Wybija Dragovic.

6. min.

Wreszcie akcja biało-czerwonych. Grosicki wywalczył rzut rożny.

5. min.

Kolejne dośrodkowanie Alaby w nasze pole karne. Tym razem "czyści" Bereszyński.

4. min.

Austriacy w ataku, Dośrodkowanie na Anrautovica, ale wybija piłkę Bednarek.

2. min.

Ruszył z akcją Sabitzer, ale dobrze interweniował Bereszyński i oddalił grę od naszego pola karnego.

1. min.

Dalekie zagranie na Lewandowskiego, ale piłka ląduje w rękach bramkarza gospodarzy.

1. min.

Zaczynamy!

20:43

Próżno szukać dziś na stadionie pustych miejsc:

20:41

Są już na murawie! Przed nami hymny!

20:39

Piłkarze już w tunelu czekają na wyjście na boisko.

20:37

Tak prezentuje się szatnia biało-czerwonych na dzisiejszy mecz:

20:36

Oprócz Austrii rywalami biało-czerwonych w eliminacjach będą: Izrael, Łotwa, Macedonia i Słowenia.

20:34

Dzisiejszy mecz rozpocznie eliminacje Euro 2020 w "polskiej" grupie. Na początek mecz z teoretycznie najtrudniejszym rywalem, w którego składzie grają tacy piłkarze jak David Alaba czy Marko Arnautovic.