Czerwona kartka i powtórzony rzut karny! Polska zremisowała z Portugalią

20.11.2018 22:36

Reprezentacja Polski w swoim ostatnim meczu Ligi Narodów zremisowała z Portugalią 1:1. Gospodarze kończyli mecz w osłabieniu po tym, jak czerwoną kartką ukarany został Danilo. Ten wynik oznacza, że biało-czerwoni będą rozstawieni w losowaniu eliminacji Euro 2020.

Polska - Portugalia fot. PAP/EPA

Biało-czerwoni od października nie mieli szans utrzymania w grupie A3, natomiast Portugalczycy - po sobotnim remisie na wyjeździe z Włochami 0:0 - byli pewni pierwszego miejsca w grupie A3, a tym samym awansu do czerwcowego Final Four. Zagrają tam również Holandia, Anglia i Szwajcaria.

To jednak nie znaczy, że wtorkowe spotkanie nie miało stawki dla Polaków. Remis pozwalał pozostać biało-czerwonym wśród najwyżej rozstawionych drużyn w zaplanowanym na 2 grudnia w Dublinie losowaniu kwalifikacji Euro 2020.

W pierwszym koszyku znajdzie się bowiem 10 z 12 drużyn z dywizji A pierwszej edycji LN. Biało-czerwoni ostatecznie zajęli w tym rankingu właśnie 10. miejsce (2 pkt), przed Niemcami (1) i Islandią (0).

Polacy i Portugalczycy zagrali we wtorek osłabieni. W ekipie Jerzego Brzęczka nie było kontuzjowanych Kamila Glika i kapitana Roberta Lewandowskiego, a wśród Portugalczyków - oprócz nieobecnego we wszystkich jesiennych meczach kadry Cristiano Ronaldo - również m.in. obrońcy Mario Ruiego i znakomitego pomocnika Bernardo Silvy, który mocno dał się we znaki biało-czerwonym w październikowym meczu w Chorzowie. Portugalczycy wygrali wówczas 3:2, a piłkarz Manchesteru City zdobył jedną z bramek.

Spotkanie rozgrywane było przy padającym deszczu, co miało wpływ na przebieg gry. Przez pierwsze pół godziny na boisku działo się niewiele, ciekawszy był ostatni kwadrans tej części.

W 34. minucie - po rzucie rożnym - gospodarze objęli prowadzenie. Celnym strzałem głową popisał się Andre Silva.

Trzy minuty później Polacy mogli wyrównać, ale Tomasz Kędziora trafił w poprzeczkę. Chwilę potem dogodnej okazji nie wykorzystał Przemysław Frankowski.

Druga połowa zaczęła się od ataków Portugalczyków, którzy zepchnęli Polaków do głębokiej defensywy. Zapał gospodarzy zaczął jednak słabnąć, a biało-czerwoni coraz groźniej kontratakowali. Po jednej z takich akcji Kamil Grosicki strzelił niecelnie.

W 63. minucie doszło do zdarzenia, które miało decydujący wpływ na pozostałą część meczu. Po błędzie niefrasobliwie grających defensorów portugalskich, w sytuacji sam na sam z bramkarzem znalazł się Arkadiusz Milik, którego nieprzepisowo zatrzymał Danilo. Sędzia pokazał graczowi gospodarzy czerwoną kartkę i podyktował rzut karny.

Do piłki podszedł sam poszkodowany. Trafił do bramki, ale arbiter nakazał powtórkę "jedenastki", ponieważ piłkarze zbyt szybko wbiegli w pole karne. Po chwili Milik znów strzelił w ten sam róg i Beto ponownie był bezradny.

Do końca spotkania działo się już niewiele, jeśli nie liczyć mocnego strzału (obronionego przez Beto) Piotra Zielińskiego. Osłabieni Portugalczycy nie spieszyli się z atakami, coraz mniej było tez groźnych akcji biało-czerwonych.

Końcowy gwizdek sędziego oba zespoły przyjęły chyba z zadowoleniem.

Trener Brzęczek nie wygrał dotychczas żadnego meczu jako selekcjoner (trzy remisy, trzy porażki), ale z Portugalii delegacja PZPN wraca z tarczą. Drużyna młodzieżowa w rewanżowym spotkaniu barażowym pokonała tego dnia w Chaves swoich portugalskich rówieśników 3:1 i awansowała do mistrzostw Europy do lat 21, a dorosła kadra zapewniła sobie miejsce w najwyższym koszyku przed losowaniem Euro 2020.

TAK RELACJONOWALIŚMY MECZ PORTUGALIA - POLSKA:

90. min.

Dziękujemy za dziś i zapraszamy na kolejne relacje.

90. min.

To nie zmienia naszej sytuacji w Lidze Narodów - spadniemy do niższej dywizji. Dzięki temu remisowi utrzymaliśmy się jednak w pierwszym koszyku przed losowaniem eliminacji Euro 2020.

90. min.

Koniec! Polska zremisowała z Portugalią 1:1 w swoim ostatnim meczu Ligi Narodów!

90. min.

Jeszcze jedna zmiana w reprezentacji Polski: Szymański za Zielińskiego.

90. min.

Niewiele dzieje się w końcówce. Obie drużyny czekają już chyba na końcowy gwizdek.

90. min.

Cztery minuty doliczone.

88. min.

Góralski fauluje Joao Mario w środku pola.

87. min.

Zmiana w reprezentacji Portugalii: Eder za Andre Silvę.

85. min.

Przypominamy trafienie Milika:

84. min.

Teraz dalekie zagranie do Andre Silvy, ale napastnik Sevilli na spalonym.

81. min.

Kądzior teraz strzela z dystansu! Obok!

80. min.

Ruszył teraz środkiem Zieliński, minął kilku rywali - strzela zza pola karnego! Kapitalnie broni Beto!

78. min.

Zmiana w reprezentacji Polski: Kądzior zmienia Grosickiego.

78. min.

Żółta kartka dla Frankowskiego za uderzenie rywala łokciem w walce o piłkę.

76. min.

Grosicki zagrywa na wolne pole do Bereszyńskiego, ale ten przegrał biegowy pojedynek z Cancelo.

75. min.

Zmiana w reprezentacji Polski: Góralski za Klicha.

72. min.

Zieliński teraz blisko pola karnego - strzela! Zablokowany. Szkoda, że nie podał do wychodzącego na czystą pozycję Frankowskiego.

70. min.

Gol Arkadiusza Milika:

69. min.

Polacy chcą pójść za ciosem. Rzut rożny... Dośrodkowanie i strzał głową Bednarka, ale niecelny.

66. min.

GOOOL! Uderzył w ten sam róg!

66. min.

Milik jeszcze raz...

65. min.

Strzela Milik i bramka... Ale sędzia nakazuje powtórzenie rzutu karnego.

64. min.

Arkadiusz Milik będzie uderzał...

63. min.

I jeszcze czerwona kartka dla Danilo!

63. min.

Fatalna strata reprezentacji Portugalii. Piłka trafia do Milika, a ten - zdaniem sędziego - jest faulowany w polu karnym!

63. min.

Będzie rzut karny dla reprezentacji Polski!

61. min.

Zmiana w reprezentacji Portugalii: Joao Mario za Raphaela.

58. min.

Frankowski teraz w polu karnym Portugalii, płasko uderza piłką, odbija Beto, jeszcze wybija Cancelo z linii! Zagotowało się tam w "szesnastce" gospodarzy.

56. min.

Zieliński ładnie teraz na lewa stronę do Grosickiego, ten strzela z powietrza, ale daleko od bramki.

55. min.

Pepe sfaulował Milika w środku pola i obejrzał żółtą kartkę.

53. min.

Andre Silva teraz groźnie zagrywa w nasze pole karne, piłka mija Szczęsnego... Na szczęście nikt nie zamknął tej akcji.

50. min.

Grosicki w pole karne... Wybija Danilo.

50. min.

Frankowskie teraz na lewej stronie. Dośrodkowuje... Zablokowany. Będzie jednak rzut rożny.

48. min.

Pograli trochę Portugalczycy. Wreszcie Cancelo w pole karne do Rafy, ten zagrywa wzdłuż bramki, ale łapie piłkę Szczęsny.

46. min.

Czas na druga połowę!

45. min.

Trzeba przyznać, że wynik jest gorszy niż gra. Gramy nieźle, mieliśmy sytuacje do zdobycia bramki, a sami straciliśmy gola po stałym fragmencie gry.

Wracamy za kilka minut...

45. min.

Koniec pierwszej połowy! Przegrywamy 0:1.

45. min.

Ruszył z akcją Renato Sanchez, minął trzech naszych reprezentantów, wreszcie zatrzymał go Kędziora.

43. min.

Rzut rożny dla Polski. Grosicki w pole karne... Wybijają rywale.

40. min.

Niezależnie od tego, jakim wynikiem zakończy się to spotkanie, będzie to szósty mecz pod wodzą Jerzego Brzęczka, w którym nie zachowamy czystego konta.

39. min.

Kolejna świetna akcja Polaków. Klich podaje w pole karne do Frankowskiego - strzela z bliska! Świetnie wyszedł z bramki Beto!

37. min.

Grosicki w pole karne... Kędziora strzela głową! Poprzeczka!

37. min.

Mamy teraz rzut wolny. Będzie szansa na odpowiedź.

34. min.

Dośrodkowanie Sancheza z rzutu rożnego na krótki słupek, tam jest Andre Silva, który strzałem głową pokonuje Szczęsnego. Świetne było to uderzenie.

34. min.

GOOOL! Portugalia na prowadzeniu!

33. min.

Jeszcze raz Sanchez! Tym razem wywalczył rzut rożny.

32. min.

Renato Sanchez spróbował uderzenie z dystansu, ale trafił w... Rafę.

28. min.

A teraz żółta kartka dla Bednarka za faul w środku pola. Źle to wygląda, jeśli chodzi o kartki. Dwaj nasi środkowi obrońcy z kartkami.

28. min.

Wpada teraz Grosicki w pole karne Portugalii, wycofuje na 16. metr... Pierwszy do piłki dopadł William Carvalho.

26. min.

Teraz prostopadłe zagranie w pole karne do Milika, ale uprzedził go Pepe.

25. min.

Ruszył z kontratakiem Rafa, ale uprzedził go Bednarek.

23. min.

Bardzo aktywny Cancelo na prawej stronie. Teraz jego dośrodkowanie wybite przez Bednarka.

18. min.

Kibice dziś w kapitalnej formie.

18. min.

Trzeba przyznać, że nieźle weszli w ten mecz biało-czerwoni. Bardzo wyrównany ten pierwszy fragment spotkania.

15. min.

Rzut wolny dla Polski. Grosicki w pole karne... Oddalają grę Portugalczycy. Piłka wraca do "Grosika", ten do Frankowskiego - strzał! Broni kapitalnie Beto!

14. min.

Cancelo strzela z dystansu! Nad bramką.

12. min.

Znów Cancelo na prawej stronie, ale tym razem świetnie wygarnął mu piłkę Bereszyński.

10. min.

Żółta kartka dla Cionka za uderzenie łokciem w głowę rywala przy walce o górną piłkę.

9. min.

Ależ teraz Sanchez łatwo "przełożył" w polu karnym Kędziorę - strzela z ostrego kąta! Zablokowany!

8. min.

Dośrodkowanie... Wybija głową Milik.

8. min.

Faulowany Cancelo. Rzut wolny dla Portugalii.

6. min.

Odważnie ruszył Grosicki, ale powstrzymał go Sanchez. Szybko jednak odzyskujemy piłkę.

3. min.

Krótkie rozegranie i wycofanie piłki do tyłu.

2. min.

W odpowiedzi ofensywne wejście Cancelo. I będzie rzut rożny dla gospodarzy.

1. min.

Pierwsza akcja Polaków. Milik blisko pola karnego, ale jego podanie na skrzydło za mocne. Wznowi od bramki Beto.

1. min.

Zaczynamy!

20:42

Skład reprezentacji Polski:

20:39

Piłkarze obu ekip już na murawie. Przed nami hymny.

20:39

Ten mecz jest dla nas bardzo ważny, jeśli chodzi o eliminacje Euro 2020. Remis zapewni nam miejsce w pierwszym koszyku podczas losowania.

20:36

Przypomnijmy, że to mecz ostatniej kolejki Ligi Narodów. Polska niestety nie ma już szans na utrzymanie się w najwyższej dywizji. Portugalia zagra za to w Final Four.

20:31

Co ciekawe kapitanem reprezentacji Polski będzie dziś Kamil Grosicki.

20:28

W takim składzie zagra reprezentacja Portugalii:

20:21

Warto dodać, że kilkanaście minut temu zakończył się mecz młodzieżówki. Kadra U-21 pokonała Portugalię i zakwalifikowała się do Euro 2019!