Polacy oblali pierwszy test przed MŚ 2018. Porażka z Nigerią

Andreas Nicolaides
23.03.2018 22:44
Polska - Nigeria

Polska przegrała z Nigerią 0:1 w towarzyskim meczu rozgrywanym we Wrocławiu. Gola na wagę zwycięstwa strzelił dla rywali Victor Moses, który pewnie wykorzystał rzut karny.

Selekcjoner Adam Nawałka nie mógł skorzystać z kilku piłkarzy, których powołał na zgrupowanie. Z urazem wykluczającym z gry przyjechał Bartosz Bereszyński. Do piątku sztab medyczny walczył z czasem, aby wyleczyć Maciej Rybusa. Ostatecznie nie zagrał z powodu infekcji, podobnie jak Sławomir Peszko i Michał Pazdan.

W czwartek wieczorem podano komunikat, że nie zagra również Łukasz Piszczek, który opuścił zgrupowanie, aby uczestniczyć w narodzinach dziecka. Obrońca Borussii Dortmund w piątek wrócił do zespołu i w podstawowym składzie zaczął swój 60. mecz w narodowych barwach. Podobnie jak debiutanci Przemysław Frankowski i Dawid Kownacki, ale też m.in. Rafał Kurzawa czy Marcin Kamiński, co mogło świadczyć o eksperymentalnym zestawieniu biało-czerwonych. W dodatku Karol Linetty opuścił boisko w 18. minucie z powodu kontuzji, a zmienił go Jacek Góralski.

Swoje problemy miał również trener Nigerii Gernot Rohr. Podstawowy zawodnik i kapitan reprezentacji Nigerii John Obi Mikel miał problemy formalne związane z opuszczeniem Chin. Z tego samego powodu w Egipcie pozostał Junior Ajayi, a kontuzja wyeliminowała Trojana Oghenekaro Etebo.

Nawałka ponownie postawił na ustawienie z trójką obrońców, których na lewej flance wspierał Rafał Kurzawa. To właśnie po podaniu pomocnika Górnika Zabrze, Robert Lewandowski znalazł się w dogodnej sytuacji w ósmej minucie, ale z ostrego kąta trafił w boczną siatkę.

Podobną rolę jak Kurzawa, na prawej stronie pełnił Frankowski. Miał jednak spore problemy z upilnowaniem dynamicznego i szybkiego Alexa Iwobiego. Lepiej prezentował się w ofensywie, bo przeprowadził kilka akcji. Mało widoczny w ofensywie był za to Kownacki. Często brakowało zrozumienia pomiędzy nim a Lewandowskim.

Grzegorzowi Krychowiakowi zdarzały się proste błędy w środku pola, ale i był wyjątkowo aktywny przed bramką rywali, a w 35. minucie nawet powinien wykorzystać dośrodkowanie z rzutu wolnego Kurzawy, ale minął się z piłką. W odpowiedzi groźnie główkował Odion Ighalo, ale piłka po jego uderzeniu przeszła obok bramki.

W 43. minucie sędzia Michael Oliver nie uznał bramki dla Polski po tym, jak z rzutu wolnego dośrodkował Piotr Zieliński, a Krychowiak musnął piłkę głową. Anglik uznał, że ta nie przekroczyła linii bramkowej całym obwodem.

Po zmianie stron biało-czerwoni ruszyli do bardziej zdecydowanych ataków. Efektem tego była sytuacja w 56. minucie. Lewandowski, po sprytnym zagraniu Zielińskiego, znalazł się sam przed nigeryjskim bramkarzem. Napastnik Bayernu Monachium próbował posłać piłkę między nogami Francisa Uzoho, ale ten nie dał się pokonać. Na kolegę złościł się nieco podający, bo czekał na oddanie piłki na środku pola karnego.

W 61. minucie prowadzenie objęli goście - piłkarz Chelsea Londyn Victor Moses pokonał z rzutu karnego debiutującego w kadrze Bartosza Białkowskiego z Ipswich Town. Chwilę wcześniej w polu karnym rywala sfaulował - zdaniem sędziego - Marcin Kamiński, choć wielu obserwatorów, ale i polscy piłkarze mieli co do tego wątpliwości. Dwie minuty później szansę na wyrównanie miał Artur Jędrzejczyk, ale niecelnie główkował.

W 72. minucie na boisku pojawił się Arkadiusz Milik zmieniając Kownackiego. To pierwszy występ napastnika Napoli w reprezentacji Polski po kontuzji kolana. We wrześniu przeszedł operację po zerwaniu więzadeł krzyżowych w prawym kolanie.

Milik i Jakub Świerczok, który z kolei zmienił Lewandowskiego, nie byli w stanie odmienić losów spotkania. Tym samym reprezentacja Polski w kiepskim stylu przegrała z Nigerią, która miała przypominać reprezentację Senegalu, pierwszego rywala biało-czerwonych w mistrzostwach świata w Rosji.

Tak relacjonowaliśmy mecz Polska - Nigeria:

90. min.

Koniec meczu! Polska - Nigeria 0:1!

90. min.

Fatalna teraz strata Krychowiaka! Rywale wychodzili z kontratakiem 4 na 3, ale równie fatalnie go zepsuli.

90. min.

Kurzawa w pole karne... Jędrzejczyk strzela! Broni pewnie Uzoho.

90. min.

Będzie okazja. Rzut rożny dla Polski.

90. min.

Cztery minuty doliczone.

87. min.

Kędziora zmienia Frankowskiego.

85. min.

Znów spróbował z dystansu Krychowiak! Bardzo niecelnie.

84. min.

Z którego zresztą niewiele wyszło.

83. min.

A teraz Moses zakręcił naszymi obrońcami w polu karnym. Na szczęście wywalczył tylko rzut rożny.

80. min.

Ładnie pograli Polacy, ale podanie Frankowskiego z prawej strony nie dotarło do Milika.

76. min.

Kolejna szansa - Świerczok strzela z bliska! Zablokowany!

75. min.

Kontratak reprezentacji Polski. Zieliński ładnie wypatrzył Frankowskiego, ale strzał pomocnika Jagiellonii zbyt słaby, by pokonać Uzuho.

72. min.

Milik pojawia się w miejsce Kownackiego.

71. min.

Ładne teraz podanie na prawą stronę do Frankowskiego, ten zgrywa do Krychowiaka - strzał! Było blisko!

70. min.

Nabrał teraz arbitra Góralski. Dośrodkowanie z rzutu wolnego Zielińskiego wybite jednak przez bramkarza.

68. min.

Spróbował strzału z dystansu Zieliński! Niecelnie.

66. min.

Schodzi z boiska Robert Lewandowski, w jego miejsce Jakub Świerczok.

65. min.

Mogli szybko odpowiedzieć biało-czerwoni! Dośrodkowanie Kurzawy i strzał głowa Jędrzejczyka tuż nad bramką!

61. min.

GOL! Moses ze spokojem strzelił w lewy róg i pokonał Białkowskiego!

61. min.

Sam poszkodowany podchodzi do piłki...

61. min.

Kamiński faulował w polu karnym Mosesa.

61. min.

Tymczasem mamy rzut karny dla Nigerii!

60. min.

Zmiana w Nigerii: Musa w miejsce Iwobiego.

56. min.

A teraz mieliśmy najlepszą sytuację do zdobycia gola! Zielińskie świetnie podał do Lewandowskiego, ten wyszedł sam na sam z bramkarzem, ale strzelił wprost w rywala! Wściekły Zieliński, bo Lewy mógł mu jeszcze odegrać.

54. min.

Świetnie teraz Lewandowski wypatrzył w polu karnym Zielińskiego, ale pomocnik Napoli przegrał fizyczną walkę o piłkę z rywalami.

53. min.

Lewandowski wyszedł teraz sam na sam z bramkarzem rywali, ale wcześniej odgwizdana pozycja spalona.

52. min.

Góralski teraz strzela z dystansu! Celnie, ale zbyt lekko.

49. min.

Teraz złe podanie Jędrzejczyka, ruszył z piłką Moses, ale dobrze interweniował Krychowiak.

48. min.

Żółta kartka dla Góralskiego za ostry faul w środku pola.

46. min.

Czas na druga połowę!

46. min.

Dwie zmiany w reprezentacji Polski. Białkowski w bramce w miejsce Fabiańskiego, a Jędrzejczyk za Piszczka.

45. min.

Czy w 43. minucie piłka przekroczyła linię bramkową? Samo oceńcie:

Polska - Nigeria: Gol czy nie gol? Duże kontrowersje we Wrocławiu [WIDEO]

45. min.

Wracamy po krótkiej przerwie.

45. min.

Koniec pierwszej połowy! Polska - Nigeria 0:0!

44. min.

Lewandowski strzela! Broni Uzoho!

44. min.

Tymczasem będzie kolejna szansa, bo mamy kolejny rzut wolny.

43. min.

Protestują Polacy! Twierdzą, że piłka minęła linię. Powtórki nie potrafią tego jednoznacznie określić.

43. min.

Dośrodkowanie... piłka odbija się od obrońcy, zmierza w kierunki bramki... w ostatniej chwili wybijają Nigeryjczycy z linii!

43. min.

Znów rzut wolny i kolejna szansa dla Polaków. Tym razem faulowany Kownacki.

40. min.

I było bardzo groźnie! Strzał głową Ighalo minimalnie niecelny!

40. min.

Gracz Chelsea wrócił do gry. Za chwilę będzie dośrodkowywać z rzutu wolnego.

38. min.

Agresywnie grają oba zespoły. Teraz ucierpiał Victor Moses.

35. min.

Kurzawa w pole karne... Ależ blisko był Krychowiak! Gdyby doszedł do tej piłki, byłoby 1:0.

35. min.

Teraz to biało-czerwoni mają stały fragment gry. Szansa na dośrodkowanie.

33. min.

Moses... Obok bramki!

33. min.

Iheanacho faulowany przez Glika. Będzie okazja do strzału.

29. min.

Dośrodkowanie... Glik strzela! Zablokowany!

28. min.

Mamy rzut wolny. Zieliński dośrodkowuje w pole karne... Wybijają obrońcy Nigerii na rzut rożny.

26. min.

Nieporozumienie Krychowiaka z Frankowskim i znów bardzo łatwo tracimy piłkę.

23. min.

Rywale atakują nas wysokim pressingiem. Mamy problem z wyprowadzeniem piłki z własnej połowy.

21. min.

Zagranie na wolne pole do Kownackiego, dobiegł do piłki nasz reprezentant, ale przy okazji faulował ścigającego się z nim rywala.

19. min.

Mamy strzał, ale bardzo niecelny. Wznowimy od bramki.

18. min.

A teraz szansa dla rywali. Rzut wolny z bliskiej odległości.

17. min.

Linetty opuszcza murawę na noszach. W jego miejsce pojawi się Góralski.

16. min.

A Linetty chyba będzie musiał opuścić boisko. Znów leży na murawie, pojawili się przy nim lekarze.

15. min.

Długo biało-czerwoni rozgrywali piłkę, ale wreszcie w prosty sposób stracił ją Kownacki.

11. min.

Zatańczył teraz na skrzydle Iwobi, poradził sobie z Frankowskim, ale jego dośrodkowanie nie było dokładne. Od bramki wznawia Fabiański.

9. min.

Leży teraz na murawie Linetty. Mocno oberwał od rywala, który trafił go ręką w twarz przy próbie odbioru... Trudno ocenić czy było to przypadkowe zagranie.

8. min.

A teraz mogło być 1:0! Kurzawa kapitalnie w pole karne do Lewandowskiego, ten strzela z trudnej pozycji... Słupek!

7. min.

Ładnie teraz Lewandowski wypuścił na prawej stronie Frankowskiego, ale dośrodkowanie zbyt płaskie.

5. min.

Nerwowo rozpoczęli ten mecz biało-czerwoni.

5. min.

A teraz zastawił się Ighalo, strzela z linii pola karnego! Zablokowany!

4. min.

Próbował indywidualnej akcji Lewandowski, oddał piłkę Kurzawie, ale Nigeryjczycy szybko odebrali piłkę.

4. miin.

Kolejna długa piłka za plecy polskich obrońców, ale po sędzia znów odgwizduje spalonego.

2. min.

Stracił teraz piłkę w środku Krychowiak! Szybki przechwyt, piłka w pole karne do Iheanacho - strzał! Wysoko nad bramką!

2. min.

Polacy spokojnie rozgrywają piłkę, póki co na własnej połowie.

1. min.

Rozpoczęli Nigeryjczycy od akcji ofensywnej, ale Ighalo na spalonym.

1. min.