Polska pokonała Macedonię i zapewniła sobie awans do Euro 2020!

13.10.2019 22:38
Polska Macedonia na zywo

Reprezentacja Polski w meczu 8. kolejki eliminacji Euro 2020 pokonała na PGE Narodowym Macedonię Północną 2:0 i zapewniła sobie awans do turnieju, który odbędzie się latem przyszłego roku. Gole strzelali Przemysław Frankowski i Arkadiusz Milik.

Przed niedzielnym meczem w Warszawie sytuacja biało-czerwonych była oczywista – zwycięstwo dawało drużynie Jerzego Brzęczka awans.

W porównaniu z czwartkowym meczem z Łotwą w Rydze (3:0) selekcjoner zdecydował się na trzy zmiany. W miejsce Tomasza Kędziory, Macieja Rybusa (narzekał na problemy zdrowotne po spotkaniu z Łotyszami) i Mateusza Klicha od początku zagrali Bartosz Bereszyński, Arkadiusz Reca i Jacek Góralski.

Kiedy spiker wyczytywał skład Polaków największe owacje dostał tradycyjnie Robert Lewandowski, rozgrywający 110. mecz w reprezentacji narodowej, natomiast przy wyczytywaniu nazwiska trenera Brzęczka pojawiły się gwizdy.

Macedończycy przystąpili do meczu bez kilku ważnych piłkarzy, m.in. zawodnika hiszpańskiego Levante Enisa Bardiego czy Arijana Ademiego z Dinama Zagrzeb.

Zgodnie z przewidywaniami spotkanie rozpoczęło się do ataków gospodarzy. W 10. minucie bliski szczęścia po strzale z dystansu był Grzegorz Krychowiak, niedługo potem efektownym uderzeniem z woleja popisał się Robert Lewandowski, a w 18. minucie w poprzeczkę trafił Piotr Zieliński.

Rywale sprawdzili formę Wojciecha Szczęsnego dopiero w 36. minucie, gdy z rzutu wolnego groźnie strzelił Egzijan Alioski.

Do przerwy wynik się nie zmienił, a w 50. minucie kolejny raz blisko powodzenia byli biało-czerwoni – tym razem w słupek trafił Sebastian Szymański (wcześniejszy strzał Lewandowskiego z rzutu wolnego był nieudany – piłka odbiła się od muru gości).

Gospodarze dopięli swego w 74. minucie. Na pole karne przedarł się Lewandowski, minął rywala, a skorzystał z tego wprowadzony dosłownie chwilę wcześniej Przemysław Frankowski, który lekko kopnął piłkę między nogami bramkarza rywali Stole Dimitrievskiego.

Sześć minut później było już 2:0 i znów w roli głównej wystąpił gracz rezerwowy. Tym razem precyzyjnym strzałem z dystansu popisał się Arkadiusz Milik.

Do końca wynik już się nie zmienił i kibice, których spiker prosił o pozostanie na stadionie, mogli zacząć świętować sukces. Piłkarze natomiast założyli przygotowane już wcześniej okolicznościowe koszulki, upamiętniające awans, a potem odbyli honorową rundę wokół stadionu.

Biało-czerwoni po raz czwarty wystąpią w mistrzostwach Europy. Trzy razy wywalczyli awans (na turniej w 2008, 2016 i 2020), a raz mieli zagwarantowany udział jako współgospodarze (2012).

TAK RELACJONOWALIŚMY MECZ POLSKA - MACEDONIA:

90. min.

Koniec! Polska pokonuje Macedonię 2:0 i zapewnia sobie awans do mistrzostw Europy 2020!

90. min.

Jeszcze zagranie w pole karne, strzela z bliska Piątek! Obok!

90. min.

Jeszcze na boisku melduje się Krzysztof Piątek. Wchodzi za Piotra Zielińskiego.

90. min.

Trzy minuty doliczone.

87. min.

Strzela z dystansu Krychowiak! Zablokowany.

84. min.

Dużo teraz walki w środku pola.

80. min.

Rzut autu, zgranie Lewandowskiego do Milika, a ten popisuje się kapitalnym strzałem zza pola karnego!

80. miin.

GOOOL!!! 2:0! Milik!

76. min.

Kolejna akcja. Frankowski dośrodkowuje na Milika, ten zgrywa głową - Lewandowski strzela! Nad bramką!

75. min.

Daleka piłka na Lewandowskiego, ten schodzi do środka, do piłki dopada Frankowski i z bliska pakuje ją do siatki!

74. min.

GOOOL!!! Frankowski!!! Co za wejście!

73. min.

Druga zmiana w reprezentacji Polski: Frankowski wchodzi za Grosickiego.

73. min.

Grosicki dośrodkowuje w pole karne... Milik strzela głową! Nad bramką!

71. min.

Dużo teraz niedokładności w grze biało-czerwonych.

68. min.

Arkadiusz Milik wchodzi na boisko. Zmienia Szymańskiego.

66. min.

Traci piłkę Lewandowski, rywale ruszają z kontratakiem, który przerywa faulem Reca. I ogląda żółtą kartkę.

65. min.

Elmas kapitalnie w pole karne do Nestorovskiego, ten sam na sam ze Szczęsnym! Broni! Ale... nawet gdyby rywal trafił, gol nie zostałby uznany. Spalony.

62. min.

Spirovski ukarany żółta kartką za faul w środku pola na Szymańskim.

58. min.

Alioski z lewej strony, dośrodkowuje w pole karne, tam Nestorovski strzela przewrotką! Obok!

57. min.

Krychowiak spróbował strzału z dystansu, ale nie trafił w bramkę.

52. min.

Grosicki ładnie zagrał z Lewandowskim na lewej stronie, dośrodkowuje do Krychowiaka - strzał! Nieczysto trafił w piłkę.

50. min.

Lewandowski... W mur! Jeszcze poprawia Szymański! Słupek!

49. min.

W odpowiedzi akcja Polaków i faul na Lewandowskim. Teraz to my będziemy mieli okazję do strzału.

47. min.

Alioski strzela z rzutu wolnego, ale za lekko, by pokonać Szczęsnego.

46. min.

Faulowany Pandev. Okazja dla rywali.

46. min.

Czas na druga połowę!

45. min.

Bereszyński w polu karnym, zagrywa płasko do Grosickiego - strzał! Obok bramki!

45. min.

Cztery minuty doliczone.

42. min.

Grosicki teraz w pole karne do Krychowiaka, ten pada na murawę, ale nie ma mowy o rzucie karnym.

41. min.

Rzut rożny dla Macedonii. Dośrodkowanie na Elmasa, ale jego strzał kompletnie nieudany.

39. min.

Kolejna żółta kartka. Tym razem ukarany Szymański.

36. min.

Ezgjan Alioski strzela mocno! Odbija piłkę Szczęsny!

35. min.

Żółta kartka także dla Bednarka. Faulował Pandeva.

34. min.

Grosicki strzela z rzutu wolnego... Pewne interwencja bramkarza Macedonii.

33. min.

Nestorovski ostro fauluje Lewandowskiego. Żółta kartka.

30. min.

Rzut wolny dla Polski. Szymańskie w pole karne... Wybijają goście.

28. min.

Rywale mieli rzut rożny, ale niewiele z niego wyszło. Od bramki wznawia Szczęsny.

26. min.

Reca próbował uruchomić Zielińskiego, ale podanie minimalnie za mocne.

23. min.

Szymański... Nad bramką.

22. min.

Faulowany Lewandowski blisko pola karnego. Będzie okazja do strzału.

21. min.

Posiadanie piłki 60 - 40 proc. na korzyść biało-czerwonych.

19. min.

Boban Nikolov fauluje Krychowiaka na żółtą kartkę.

18. min.

Szymański w polu karny - strzela! Zablokowany! Jeszcze do piłki dopada Zieliński, mamy strzał! Poprzeczka!

16. min.

Bereszyński na prawej stronie, dośrodkowanie... Lewandowski strzela z powietrza lewą nogą! Boczna siatka!

14. min.

Łatwo chwyta piłkę Stole Dimitrievski po zagraniu Grosickiego.

14. min.

Pandev ukarany żółta kartką za faul na Szymańskim. Będzie okazja do dośrodkowania z rzutu wolnego.

13. min.

Wracamy do gry.

11. min.

Krótka przerwa spowodowana urazem Stole Dimitrievski. Bramkarz gości przy próbie interwencji uderzył głową w słupek.

10. min.

Krychowiak strzela z dystansu... Minimalnie obok bramki!

9. min.

Dobry drybling Szymańskiego na prawej stronie, podanie do Góralskiego, ten dośrodkowuje, ale pewnie łapie piłkę golkiper rywali.

7. min.

Lewandowski zagrywa prostopadłą piłkę w pole karne, ale na spalonym Grosicki.

6. min.

Boban Nikolov uderzył z dystansu, ale wysoko nad bramką Szczęsnego.

5. min.

Reca rzuca w pole karne... Oddalają grę rywale.

4. min.

Wysoki pressing na połowie rywala. Opłaciło się. Mamy rzut z aut na wysokości pola karnego.

3. min.

Kolejny faul. Tym razem padło na Jacka Góralskiego.

2. min.

Faulowany w środku pola Szymański. Na szczęście szybko wraca do gry.

1. min.

Grosicki na lewej stronie, ale jego dośrodkowanie zablokowane.

1. min.