Zamknij

Niemcy krytykują PZPN i zarzucają Polsce antysemityzm: Podłość, którą trudno przebić

Maciej Walasek
14.06.2019 09:06
reprezentacja Polski
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Niemieccy dziennikarze skrytykowali wpis PZPN podczas meczu biało-czerwonych z Izraelem. Przedstawiciele Polskiego Związku Piłki Nożnej w jednym z postów w trakcie relacji użyli słowa „pogrom”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Polska pokonała Izrael 4:0 w meczu eliminacyjnym do mistrzostw Europy w 2020 roku. Ostatnią, czwartą bramkę zdobył Damian Kądzior. Wówczas na oficjalnym profilu „Łączy nas piłka” pojawił się wpis informujący o kolejnej bramce dla biało-czerwonych.

„GOOOOOOOL! To już jest pogrom! Prowadzimy z Izraelem 4:0!” – napisano na Facebooku.

Polska – Izrael: Post PZPN krytykowany przez Niemców

Post nie spodobał się niemieckim dziennikarzom magazynu „TAZ”, którzy zarzucili Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej antysemityzm. Chodzi o słowo „pogrom” użyte w opisie.

Polski Związek Piłki Nożnej świętuje zwycięstwo nad Izraelem jako »pogrom«, chociaż to pojęcie jednoznacznie kojarzy się z antyżydowskimi zamieszkami” – napisali.

Dodatkowo Niemcy przypomnieli znaczenie tego słowa, przekonując, że oczywiście może opisywać klęskę albo porażkę. Mimo że nadaje się do używania w piłce nożnej, to jednocześnie dziennikarze nie są pewni co do jego słuszności w kontekście meczu z Izraelem.

Zobacz także

- Podłość, którą trudno przebić – krótko skwitował Frederik Schindler, dziennikarz „TAZ”.

El. ME 2020: Niemcy zarzucają Polakom antysemityzm: Odpowiedź PZPN

Sprawę skomentował rzecznik prasowy PZPN. W rozmowie z „Polityką” Jakub Kwiatkowski wyjaśnił:

– Proszę nie doszukiwać się tu żadnych kontekstów. W meczach często używa się słowa „pogrom”. Jeśli mielibyśmy takie podejście, to nie moglibyśmy używać w relacjach z meczów słowa „spalony”. Może to słowo było niezręczne, bo niepotrzebnie budzi – jak widać – takie emocje.

RadioZET.pl/sportowefakty.pl/MW