Zamknij

Polska - Hiszpania U21: Co się musi stać, by Polska awansowała do półfinału ME U21?

Krzysztof Sobczak
22.06.2019 11:17
Reprezentacja Polski U21
fot. PAP/EPA

Młodzieżowa reprezentacja Polski po dwóch zwycięstwach jest o krok od awansu do półfinału mistrzostw Europy U21. Potrzebny jest jeszcze jeden - korzystny wynik spotkania z Hiszpanią, która też jeszcze walczy o najlepszą czwórkę turnieju. Sprawdzamy różne warianty, by biało-czerwone znaleźli się w półfinale MME 2019.

Zagłosuj

Czy reprezentacja Polski awansuje do półfinału ME U21?

Liczba głosów:

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Sytuacja w tabeli jest bardzo korzystna dla Polski, ale to nie oznacza, że komfortowa, bo przy pewnych rozstrzygnięciach podopieczni Czesława Michniewicza mogą nawet spaść na 3. miejsce, które całkowicie pogrzebie ich szanse na awans. Na razie jest bardzo dobrze - biało-czerwoni ograli Belgię 3:2 i Włochy 1:0, co daje im komplet punktów i uprzywilejowaną pozycję przed decydującymi bojami. Po trzy punkty mają Włochy i Hiszpania, a bez punktów jest Belgia.

Zobacz także

ME U21: Warianty awansu Polski do półfinału

Polakom wystarczy remis z "La Roja", by zapewnić sobie 1. miejsce w grupie A. Sprawy się skomplikują, jeśli to Hiszpanie zejdą z boiska w glorii zwycięzców. Przy równej liczbie punktów w pierwszej kolejności liczy się bezpośrednie starcie, a zatem wicemistrzowie Europy w tej kategorii wiekowej sprzed dwóch lat automatycznie wyprzedzą biało-czerwonych. Ale są jeszcze Włosi...

Mecz Włochy - Belgia U21 rozpocznie się równoległe do spotkania Polska - Hiszpania. Jeśli "Czerwone Diabły" zabiorą jakiekolwiek punkty gospodarzom ME U21, Italia odpadnie z walki o 1. miejsce. Ewentualne zwycięstwo sprawi, że fazę grupową zakończą z sześcioma punktami.

Najgorszy z wariantów zakłada więc zwycięstwo Włochów oraz Hiszpanów. Wtedy cała trójka, łącznie z Polską, będzie miała po sześć "oczek" i o losach poszczególnych drużyn zadecyduje tzw. "mała tabela", w której będzie się liczyć bilans bramkowy bezpośrednich spotkań wszystkich zainteresowanych ekip.

W takiej sytuacji ważne będzie, by Polska, jeśli już ma przegrać z Hiszpanią, to nie więcej niż jednym golem. Przy takim rozwiązaniu pierwsze miejsce zajmą Włosi, a biało-czerwoni będą na 2. pozycji z realnymi szansami na awans do półfinału. Porażka dwoma bramkami z "La Roja" i triumf Italii zepchnie graczy Michniewicza na 3. miejsce, bez szans na 1/2 finału.

Relacja na żywo z meczu Polska - Hiszpania U21 w sobotę o godz. 21 na sport.radiozet.pl. Spotkanie Włochy - Belgia rozpocznie się o tej samej godzinie.

RadioZET.pl/KS