ME U21: Znakomity początek Polaków. Biało-czerwoni ograli Belgię

16.06.2019 20:20

Młodzieżowa reprezentacja Polski od zwycięstwa rozpoczęła mistrzostwa Europy do lat 21. Na otwarcie turnieju we Włoszech i w San Marino biało-czerwoni pokonali Belgię 3:2. W środę podopieczni Czesława Michniewicza zagrają z Italią.

Polska - Belgia U21 fot. UEFA/Twitter

Polska i Belgia zmierzą się w grupie jeszcze z Włochami i Hiszpanią, drużynami, które w zgodnej opinii ekspertów należą do ścisłego grona kandydatów do złotego medalu. Stąd tak ważne było bezpośrednie starcie, bo to ono w pewnym stopniu ustawiało pozycję tych dwóch ekip. Lepiej z tego pojedynku wyszli biało-czerwoni.

Pierwszy cios zadali jednak Belgowie, a konkretnie Aaron Leya Iseka. Polacy odpowiedzieli trafieniem Szymona Żurkowskiego, zawodnika, który w przyszłym sezonie będzie występował na włoskich boiskach w barwach Fiorentiny.

Druga połowa była już popisem podopiecznych Czesława Michniewicza: solidnie w obronie i skutecznie pod bramką przeciwnika. Kolejne gole zdobyli Krystian Bielik i Sebastian Szymański. W końcówce zrobiło się jeszcze nerwowo, gdy w 84. minucie Kamila Grabarę pokonał Dion Cools. Na szczęście udało się Polakom dowieźć korzystny wynik do ostatniego gwizdka i pierwsze w historii zwycięstwo w ME U21 stało się faktem.

W środę o godz. 21 Polska zagra z Włochami.

Polska U21 - Belgia U21 3:2
Bramki: Szymon Żurkowski (26.), Krystian Bielik (52.) - Aaron Leya Iseka (16.), Dion Cools (84.)

Zapis relacji z meczu Polska - Belgia U21:

90'+4

Dziękujemy za dziś i zapraszamy na kolejne relacje z ME U21.

90'+4

KONIEC! Polska pokonuje Belgię 3:2 na otwarcie ME U21!

90'+4

Jeszcze kartka dla Jóźwiaka.

90'+3

Kartka dla Grabary za przedłużanie.

90'+2

Napracował się Michalak. Na ostatnie minuty w jego miejsce Kamil Jóźwiak.

90'+1

Jeszcze 3 minuty potrwa ten mecz.

90'

Kolejna roszada, ostatnia już u Belgów - za Mbenzę wchodzi Saelemaekers.

88'

Zmiana w polskim zespole - za Jagiełłę pojawia się Bochniewicz.

86'

Zapowiada się trudny czas dla polskiej defensywy i bramkarza. Grabara wybija piłkę na rzut rożny po dośrodkowaniu Amuzu. Z kornera nie było pożytku - dobrze łapie polski bramkarz.

84'

Jest jednak GOOOOOLLLLL dla Belgii. Po centrze z rzutu rożnego trafia Cools. Już tylko 3:2 dla Polski.

83'

Błąd Polaków. Schrijvers popędził sam na sam z Grabarą, ale uratował go jeszcze Wieteska.

81'

Trener Belgii chce jeszcze powalczyć - ofensywna zmiana Do Norre'a na Francisa Amuzu.

79'

GOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLL! Sebastian Szymański trafia na 3:1! Znakomita akcja Konrada Michalak i Szymona Żurkowskiego.

77'

Ryzykuje Faes. Znowu kopnął od tyłu Jagiełłę, a on ma już na koncie żółtą kartkę.

75'

Groźna akcja Belgów. Mbenza zagrywał mocno w pole karne do Coolsa, ale ten nie zdołał skierować piłki do bramki.

73'

Dobry pomysł Michalaka, by zagrywać na długi słupek do wbiegającego Żurkowskiego. Niestety zabrakło precyzji.

72'

Kartka dla Bielika za taktyczny faul na Mangali.

69'

Tak Bielik dał nam prowadzenie.

67'

Znów dobra akcja Michalaka. Skrzydłowy Achmata Grozny szukał Kownackiego, ale naszego kapitana uprzedził Faes.

66'

Zderzenie Lukebakio z Wieteską. Obaj cierpią, ale będą mogli kontynuować grę.

63'

Zmiana w zespole Belgii - za strzelca gola Leyę Isekę pojawia się 17-letni Verschaeren.

62'

Kolejny rzut rożny dla Polski, tym razem dośrodkowanie Jagiełły nie było tak precyzyjne. Wybijają Belgowie.

61'

Próba technicznego strzału Schrijvera. Znowu niedokładnie.

58'

Dużo szczęścia Polaków po strzale Leyi Iseki. Piłka mija słupek.

57'

Po tej bramce obraz gry nie ulega zmianie, ale teraz to Polacy mają wynik, o jaki im chodzi. Belgowie muszą poszukać innych rozwiązań, bo na razie biało-czerwoni skutecznie wybijają ich z rytmu.

52'

GOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLL! Krystian Bielik wykorzystuje dośrodkowanie z rzutu rożnego Jagiełły u trafia do siatki strzałem głową!

50'

Pierwsze minuty drugiej połowy wyglądają dokładnie tak samo, jak premierowej. Belgia posiada piłkę, próbuje konstruować akcje, a Polacy skupiają się na defensywie i kontrach.

48'

Lukebakio próbował oszukać sędziego i nabrać go na rzut karny. W efekcie ogląda kartkę za symulowanie.

46'

Jesteśmy z powrotem. Drugą część zaczęli Belgowie.

45'+1

W przerwie zobaczcie gola Szymona Żurkowskiego, który dał Polakom remis.

45'+1

45'+1

KONIEC pierwszej połowy. Do przerwy 1:1. Wracamy za ok. kwadrans.

45'

Jeszcze 60 sekund potrwa pierwsza połowa.

45'

Blisko gola na 2:1 dla Polski! Pestka włączył się wreszcie lewą flanką, zagrał do Kownackiego, a ten uderzył wprost w Jackersa. Mógł to lepiej wykończyć.

43'

Problemy ma Żurkowski. Polak był kopnięty przez rywala, ale arbiter nie dopatrzył się przewinienia.

40'

Faes otrzymuje żółtą kartkę za faul na Szymańskim.

38'

Sporo nerwowości w belgijskiej drużynie. Mbenza zbeształ kolegę za niedokładne podanie.

37'

Bardzo blisko Szymański! Piłka tuż obok okienka bramki rywali.

36'

Michalak wywalczył rzut wolny na ok. 30. metrze. Będzie dobra okazja do zdobycia gola.

34'

Groźny jest Schrijvers. Kolejny strzał kapitana Belgów, tym razem niecelny. Za chwilę jeszcze jedna próba Lukebakio, też obok.

31'

Składna akcja Polaków. Michalak odegrał do Kownackiego, a napastnik Fortuny za lekko odegrał do kolegi. Szkoda, bo był już w polu karnym.

30'

A tak wygląda strzelec.

30'

Żurkowski zdecydował się na strzał z ok. 20. metrów. Obrońca rywali odwrócił się od piłki, bramkarz też się nie popisał i piłka w siatce! Po pół godzinie gry mamy remis 1:1.

26'

GOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLL! Szymon Żurkowski wyrównuje na 1:1!

24'

Taktyka Michniewicza na ten mecz polegała na szczelnym bronieniu i wyprowadzaniu kontr. Teraz, przy takim wyniku, trzeba wcielić w życie jakiś plan B, bo Belgowie nie będą pozwalać na szybkie akcje.

23'

Warto może przypomnieć, że w "polskiej" grupie są jeszcze Włosi i Hiszpanie, którzy przez wielu stawiani są w jednym szeregu w gronie głównych kandydatów do złota. Belgowie to teoretycznie najłatwiejszy rywal w stawce.

21'

Schrijvers wbiegł sobie spokojnie między trzech obrońców, wpadł w pole karne i oddał niecelny strzał. Dużo szczęścia reprezentacji Polski, ale tak grać na pewno nie można.

19'

Niestety zanosiło się na utratę tego gola od kilku minut. Sytuacja Kownackiego tylko podrażniła rywali - najpierw słupek, potem dobra interwencja Grabary, aż w końcu polski bramkarz musiał skapitulować.

16'

GOOOOOOOOOOLLLLLL dla Belgów. Leya Iseka pokonuje Grabarę.

14'

Ależ "bomba" Mangali z ok. 30 metrów. Piłka trafia w słupek!

13'

Znakomita centra Michala do Kownackiego, kapitan biało-czerwonych trącił piłkę, ale nie zdołał jej skierować w światło bramki. Pierwsze poważne ostrzeżenie dla Belgów.

12'

Szybko próbują przenosić piłkę na połowę rywala biało-czerwoni, ale brakuje dokładności. Na razie za to nie można nic zarzucić defensywie.

9'

Długo prowadził piłkę Lukebakio. Dopiero na wysokości pola karnego podeszło do niego dwóch Polaków i przerwali jego akcję. Korner Belgom znowu nic nie przyniósł.

7'

Centrostrzał Mbenzy mija słupek bramki Grabary.

7'

Dziczek ustnie upomniany przez sędziego. Taktyczny faul pomocnika Piasta.

6'

Pierwsza szybsza akcja Polaków. Rozpędził się Szymański, ale w końcu za daleko wypuścił piłkę i oddał ją rywalom.

4'

Rzut rożny nie przyniósł zagrożenia pod bramką Grabary, kolejne dośrodkowanie z lewej flanki zablokowane. Zgodnie z przewidywaniami to Belgowie prowadzą grę.

3'

Bardzo spokojny początek tego spotkania. We Włoszech panują temperatury przekraczające 30 stopni, więc trzeba odpowiednio rozłożyć siły.

1'

Nakładka Schrijversa i już pierwszy faul na koncie Belgów.

1'

Zaczęli Polacy!

18:26

Przed nami hymny narodowe.

18:26

Piłkarze są już na murawie. Warto zwrócić uwagę na pojedynek napastników Fortuny Duesseldorf - Dawida Kownackiego i Dodiego Lukebakio.

18:13

Jeszcze kilka zdjęć przed pierwszym gwizdkiem.

18:13

Poprzedni turniej odbył się w 2017 roku w Polsce. Złota bronią Niemcy, a na podium stawali jeszcze grupowi rywale biało-czerwonych w tej imprezie - Hiszpanie oraz Włosi i Anglicy.

18:11

A tak prezentują się oficjalne zestawienia. W polskim zespole zabraknie dziś Roberta Gumnego, który narzekał na problemy żołądkowe i został w hotelu.

18:10

Znamy już składy na to spotkanie. Na kogo postawił Czesław Michniewicz? Sprawdź skład na mecz Polska - Belgia U21.

18:08

Witamy i zapraszamy na pierwsze spotkanie reprezentacji Polski w mistrzostwach Europy U21. Rywalem biało-czerwonych w Reggio Emilia będzie Belgia.