Zamknij

Po tym ciosie Rosjanie mogą się już nie pozbierać. UEFA podjęła decyzję

02.05.2022 20:50
UEFA
fot. FABRICE COFFRINI/AFP/East News

To już oficjalne. W poniedziałek wieczorem UEFA podjęła szereg ważnych decyzji dotyczących reprezentacji Rosji oraz rosyjskich klubów piłkarskich. Rozstrzygnięcia te są następstwem postanowienia z 28 lutego o zawieszeniu udziału wszystkich drużyn i reprezentacji w rozgrywkach UEFA do odwołania.

Szereg ważnych decyzji podjętych przez UEFA dotyczących spraw Rosji w piłce nożnej otwiera wykluczenie reprezentacji Rosji kobiet z turnieju Euro 2022. Jej miejsce zajmie Portugalia, czyli zespół, który wcześniej został przez Rosjanki wyeliminowany.

Ponadto w przyszłym sezonie żadne rosyjskie drużyny nie wezmą udziału w europejskich pucharach organizowanych pod egidą UEFA. Mowa więc o Lidze Mistrzów, Lidze Europy, Lidze Konferencji Europy czy Lidze Mistrzyń.

Potężny uderzenie UEFA w Rosjan

Również reprezentacja Rosji nie zostanie dopuszczona do rywalizacji po tym szyldem. Przypomnijmy, że ta miała bowiem wziąć udział chociażby w Lidze Narodów. Nie zezwolenie Rosji na udział w LN oznacza, że reprezentacja ta automatycznie zajmie czwarte miejsce w swojej grupie, co w konsekwencji będzie oznaczać spadek do Ligi C.

Pozostałe decyzje dotyczą m.in. zawieszenia również rosyjskich futsalowych reprezentacji, a także odrzucenia kandydatur Rosyjskiej Federacji Piłkarskiej do zorganizowania mistrzostw Europy w 2028 i 2032 roku.

Przypomnijmy, że UEFA bardzo szybko zareagowała na bestialską inwazję Rosjan na Ukrainę i wykluczyła wszystkie drużyny z tego kraju z rozgrywek międzynarodowych już 28 lutego (wojna rozpoczęła się cztery dni wcześniej). Teraz natomiast Komitet Wykonawczy zastrzegł sobie, że w miarę rozwoju sytuacji w Ukrainie pozostaje w gotowości do zwołania kolejnych posiedzeń w celu nałożenia dalszych sankcji na Rosję.

RadioZET.pl/UEFA