Dramat w końcówce meczu. Piast Gliwice żegna się z Ligą Mistrzów

Andreas Nicolaides
17.07.2019 21:50
Piast - BATE na żywo

Piast Gliwice przegrał z BATE Borysów 1:2 (1:0) w rewanżowym meczu 1. rundy eliminacji Ligi Mistrzów i odpadł z rywalizacji. W pierwszym meczu na Białorusi było 1:1. Piast będzie teraz walczył o fazę grupową Ligi Europy; w 2. rundzie kwalifikacji spotka się z FK Ryga.

Trener gliwiczan Waldemar Fornalik postanowił nie zmieniać składu w porównaniu z pierwszym spotkaniem. Inaczej postąpił szkoleniowiec drużyny z Białorusi, który dokonał kilku roszad w podstawowym zestawieniu. Jedna z nich była wymuszona, gdyż już na rozgrzewce kontuzji doznał Islandczyk Willum Willumsson i zastąpił go Jewgienij Berezkin.

Pierwszy groźny strzał oddali gracze z Borysowa, jednak piłka po uderzeniu Fina Jasse Touminena minęła bramkę gliwiczan. Od 21. minuty Piast był jedną nogą w drugiej rundzie kwalifikacji. Po rzucie rożnym nie udało się co prawda zagrozić bramce gości, ale po poprawce z lewej strony Joela Valencii Jakub Czerwiński popisał się celną "główką" i gliwiczanie prowadzili 1:0.

Po stracie gola inicjatywę przejęli piłkarze z Borysowa, ale dobrze spisująca się defensywa miejscowych nie dopuszczała do groźnych spięć. Na trzy minuty przed przerwą gospodarze wyprowadzili groźną kontrę, ale zakończyła się ona nieudanym uderzeniem Piotra Parzyszka.

W drugiej połowie długo trwała wyrównana walka, ale można było odnieść wrażenie, że zawodnicy Fornalika kontrolują sytuację. W 69. min Parzyszek po raz kolejny zdecydował się na strzał dystansu, tym razem bramkarz BATE wypuścił piłkę w rąk, blisko niego był Hiszpan Jorge Felix, ale ostatecznie goście zażegnali niebezpieczeństwo.

Na ostatni kwadrans na boisku pojawił się Hervaine Moukam. Francuz kameruńskiego pochodzenia wyraźnie rozruszał akcje BATE i głównie dzięki niemu ten zespół przejął inicjatywę. W 82. minucie w niegroźnej wydawało się sytuacji na wyjście z bramki zdecydował się Frantisek Plach, Serb Nemanja Milic jednak zdążył trącić piłkę przed nim, a następnie został przewrócony przez słowackiego golkipera. Fiński sędzia nie miał wątpliwości i podyktował rzut karny, który na gola zamienił Moukam.

Strata bramki w takich okolicznościach wyraźnie podłamała graczy Piasta, którzy nie potrafili się odnaleźć w nowej sytuacji. Po pięciu minutach otrzymali kolejny cios. Dobre dośrodkowanie z rzutu wolnego Igora Stasiewicza wykorzystał Zachar Wołkow i uprzedzając tym razem kurczowo trzymającego się linii bramkowej Placha zdobył drugiego gola dla gości.

Wynik 1:2 oznaczał, że Piast, by nie odpaść z Ligi Mistrzów musiał pokusić się o dwa trafienia. Gliwiczanie nie byli jednak w stanie podjąć nawet próby i już nie zagrozili bramce BATE.

TAK RELACJONOWALIŚMY MECZ PIAST - BATE:

90. min.

Koniec meczu! Piast Gliwice przegrywa u siebie z BATE Borysów i żegna się z eliminacjami Ligi Mistrzów.

90. min.

Trzy minuty doliczone, ale Piast już chyba nie wierzy...

88. min.

Piast w tym momencie potrzebuje dwóch goli do awansu! A do końca meczu kilka minut...

87. min.

Dośrodkowanie z rzutu wolnego na głowę Volkova, a ten strzałem głowa pokonuje Placha!

87. min.

GOOOL!!! BATE prowadzi 2:1!

86. min.

BATE idzie za ciosem. Rzut wolny...

84. min.

Warto podkreślić też, że był to pierwszy celny strzał BATE w tym meczu.

83. min.

Trzeba przyznać, że Plach w tej sytuacji popełnił fatalny błąd. Zupełnie niepotrzebnie wychodził do tej piłki.

82. min.

GOOOL! BATE doprowadza do remisu!

82. min.

Moukam podchodzi do rzutu karnego...

82. min.

Wyszedł z bramki Plach, chciał uprzedzić napastnika BATE, ale ten wcześniej trącił piłkę i dał się sfaulować!

81. min.

Będzie rzut karny dla BATE!

80. min.

Stasevich strzela... W mur! Dobre zachowanie obrońców Piasta, którzy podbili tę piłkę.

78. min.

Wprowadzony przed chwilą na boisko Moukam wywalczył rzut wolny blisko pola karnego Piasta.

74. min.

Niebezpiecznie pod bramką Piasta. Po dośrodkowaniu próbował strzelać Skavysh, ale na szczęście przeniósł piłkę nad bramką.

71. min.

W odpowiedzi strzela Milić! Obok!

69. min.

Parzyszek strzela zza pola karnego... Z trudem broni Chichkan!

68. min.

Niestety tym razem nie przyniósł zagrożenia pod bramką.

67. min.

Pograł Valencia z Kirkeskovem na lewej stronie i wywalczył kolejny korner.

64. min.

Miał szansę Kirkeskov po wejściu w pole karne, ale jego strzał był zdecydowanie za słaby, by zaskoczyć Chichkana.

61. min.

Ależ miał szansę Skavysh! Świetnym przyjęciem zmylił Koruna i oddał strzał na bramkę Placha. Na szczęście nie trafił.

60. min.

Kolejny rzut rożny dla Piasta. Piłka znów na Czerwińskiego, ale tym razem nieczysto trafił w piłkę.

58. min.

Ruszyło z akcją BATE, ale Filipović nie zrozumiał się ze Stasevichem.

56. min.

Zmiana w BATE: Milić wchodzi na boisko za Tuominena.

55. min.

Dośrodkowanie... Jest strzał na bramkę, ale spokojnie łapie piłkę Chichkan.

54. min.

Rzut rożny dla Piasta Gliwice. Będzie okazja.

51. min.

Ofensywnie rozpoczął drugą część meczu Piast. Gra toczy się cały czas na połowie BATE.

48. min.

Hateley uderza z dystansu! Zablokowany!

47. min.

Dziczek na lewą stronę do Valencii, ten odgrywa w pole karne, ale niedokładnie.

46. min.

Pierwszy atak BATE łatwo zatrzymany przez defensywę gospodarzy.

46. min.

Pora na drugą połowę!

45. min.

Wracamy po przerwie...

45. min.

Koniec pierwszej połowy! Piast prowadzi z BATE 1:0 i na tę chwilę jest w drugiej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów!

45. min.

Jeszcze jedno dosrodkowanie w pole karne Piasta, ale Tuominen strzela daleko od bramki.

44. min.

Mieli szansę piłkarze BATE, ale Yablonski podaje niedokładnie i od autu wznowi mistrz Polski.

43. min.

Jeszcze Piast ma rzut rożny. Piłka w pole karne... Czerwiński strzela! Wprost w bramkarza tym razem.

42. min.

Kontratak Piasta - Hateley zagrywa do Parzyszka, ten schodzi na lewa nogę, strzela! Obok bramki!

41. min.

Rzut rożny dla BATE. Dośrodkowanie... Piąstkuje Plach.

40. min.

Tuominen wpada w pole karne Piasta, ale zatrzymuje go bez faulu Czerwiński.

36. min.

Dobre dośrodkowanie Kirkeskova. Szkoda, że żaden z graczy Piasta nie sięgnął tej piłki.

34. min.

Konczkowski znów pokazał się na prawej stronie, wpada w pole karne, upadł w starciu z rywalem! Gwizdek arbitra jednak milczy. Nie będzie rzutu karnego.

32. min.

Yablonski ukarany żółtą kartką za faul na Valencii w środku pola.

31. min.

Rios teraz na prawej stronie, dośrodkowuje, ale czujny w obronie Czerwiński.

28. min.

GOL Czerwińskiego:

24. min.

BATE stara się odpowiedzieć, ale skutecznie oddala grę od własnej bramki Piast.

21. min.

Piłka po dośrodkowaniu z rzutu wolnego trafia na skrzydło do Valencii, ten na zamach minął jednego rywala i zagrywa w pole karne wprost na głowę Czerwińskiego, który pakuje piłkę do bramki!

21. min.

GOOOL!!! Piast Gliwice na prowadzeniu!!!

19. min.

Pierwsza dobra akcja Piasta! Ruszył prawą stroną Konczkowski, dogranie w pole karne... Strzela z pierwszej piłki Felix, ale za lekko.

15. min.

Ruszył z akcją mistrz Polski, ale zablokowane dośrodkowanie Konczkowskiego.

12. min.

Długa piłka... Czerwiński zgrywa głową wprost na nogę Tuominena - ten strzela z powietrza! Tuż obok bramki! Dużo szczęścia miał teraz Piast.

10. min.

Pierwsa groźna akcja gości. Dośrodkowanie w pole karne, do piłki dopada Filipović - strzela! Zablokowany.

6. min.

Pressing BATE i Korun bliski popełnienia błędu we własnym polu karnym. Na szczęście skończyło się na strachu. Gra oddalona od bramki Piasta.

5. min.

Długo przy piłce utrzymuje się Piast, ale gra daleko od bramki rywala.

3. min.

Rusza z akcją Piast Gliwice, ale w walce o górną piłkę fauluje Hateley.

2. min.

Przejmują piłkę goście w środku pola i spokojnie rozgrywają na własnej połowie.

1. min.

Tuż przed rozpoczęciem meczu kibice zafundowali piłkarzom dodatkowa motywację:

1. min.

Pierwszy gwizdek sędziego!

19:57

Pora na przywitanie obu ekip i za chwilę zaczynamy.

19:56

Piłkarze wychodzą na murawę!

19:53

Dla Piasta Gliwice to pierwszy w historii start w eliminacjach Ligi Mistrzów. Wynik z pierwszego meczu sprawia, że do awansu do kolejnej rundy wystarczy gliwiczanom bezbramkowy remis.

19:47

Tak zagra dziś Piast Gliwice:

19:47

Stawką spotkania jest awans do 2. rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Przypomnijmy, że pierwsze starcie obu ekip na Białorusi zakończyło się remisem 1:1.