Lechia Gdańsk pokonała mistrza Polski i zdobyła Superpuchar

Marek Garus
13.07.2019 22:30
Lechia z Superpucharem

Lechia Gdańsk wygrała z Piastem Gliwice 3:1 i tym samym zdobyła Superpuchar Polski. Dwa gole dla gości zdobył Lukas Haraslin, natomiast po jednym trafieniu dla swoich drużyn zaliczyli Jarosław Kubicki oraz Patryk Sokołowski.

Lechia Gdańsk z Superpucharem Polski. O ile nie dziwi, że podopieczni Piotra Stokowca stawili wyraźny opór drużynie Piasta Gliwice, o tyle z pewnością zaskakiwać może, z jaką łatwością udało im się pokonać obecnych mistrzów kraju.

Lechia - Piast: Przebieg meczu Superpucharu Polski

Pierwsza połowa meczu Lechia - Piast rozpoczęła się od wyraźnego zaznaczenia swojej obecności po transferze z Zagłębia Sosnowiec w składzie gdańszczan Zarko Udovicicia. Serb przyjął podanie od swojego rodaka, Filipa Mladenovicia, a następnie ruszył lewym skrzydłem na bramkę Jakuba Szmatuły. Skrzydłowy przedryblował obrońcę "Piastunek", a następnie prawą, gorszą nogą idealnie dorzucił piłkę na stopę Lukasa Haraslina, który uderzeniem bez przyjęcia wpakował futbolówkę do siatki i już w 2. minucie meczu otworzył rezultat tego spotkania.

Po tym golu, Lechii nie trzeba było namawiać do gry. Piłkarze "biało-zielonych" wyraźnie przeważali na boisku, co zakończyło się wreszcie drugim trafieniem tej drużyny. Haraslin, strzelec pierwszej bramki dla zespołu grającego pod wodzą Stokowca, wrzucił piłkę w pole karne Piasta, z której wyłapaniem nie poradził sobie Szmatuła. Sparowaną przez polskiego bramkarza futbolówkę przejął kolejny nowy nabytek Lechii w tym okienku transferowym, Maciej Gajos, który rozejrzał się i zagrał piłkę do wbiegającego przed pole karne Jarosława Kubickiego. Pomocnik gdańszczan uderzył na bramkę podopiecznych Waldemara Fornalika bez większego zastanowienia i pięknym golem zza szesnastego metra ustalił wynik na 2:0.

Do końca pierwszej części spotkania "biało-zieloni" oddali inicjatywę Piastowi, który co prawda zagroził bramce Dusana Kuciaka dwukrotnie, po dobrych strzałach Jorge Felixa i Gerarda Badii, ale nie zdołał zdobyć bramki kontaktowej.

Lechia Gdańsk pokonała Piasta Gliwice i zdobyła Superpuchar Polski

Druga połowa, podobnie jak pierwsze 45. minut tego meczu, rozpoczęła się od trafienia dla Lechii. Fatalny błąd przy podaniu świeżo pojawionego na boisku Joela Valencii do Tomasa Huka wykorzystał Lukas Haraslin, który, przechwyciwszy zagranie, pewnie skierował piłkę do siatki. W 47. minucie meczu było już 3:0 dla podopiecznych Stokowca, a słowacki skrzydłowy zaliczył dublet.

Sześć minut później Gajos mógł "zabić mecz" po ładnym strzale z woleja, jednak jego uderzenie minęło bramkę, a gola na 3:1 zdobył natomiast Piast. Mimo że do tego czasu "Piastunki" nie zachwycały, słaby okres gry gospodarzy przerwał wreszcie strzał rezerwowego - Patryka Sokołowskiego. Polak przyjął piłkę zagraną od Jorge Felixa, a następnie huknął na bramkę. Futbolówka odbiła się od ciała Błażeja Augustyna i całkowicie zmyliła Kuciaka. W 68. minucie meczu na świetlnej tablicy widniał wynik 3:1, a Piast wciąż utrzymywał nadzieję na wyrwanie zwycięstwa Lechii.

Sędzia kończy mecz! Lechia Gdańsk wygrała z mistrzami Polski, Piastem Gliwice 3:1 i tym samym zdobyła Superpuchar Polski. Serdecznie dziękujemy Państwu za wspólnie przeżyte emocje tego spotkania i zapraszamy na kolejne nasze relacje!

90+9'

Seria wrzutek Piasta w pole karne Lechii. Wszystkie niecelne.

90+7'

Leży na boisku kontuzjowany Mario Maloca, który zszedł za boczną linię z pomocą lekarzy Lechii.

90+6'

Ostatnia zmiana w Lechii: Egy Vikri pojawił się na murawie za Zarko Udovicicia.

90+5'

I znowu korner dla Piasta, ale ponownie żaden z zawodników podopiecznych Fornalika nie zdołał znaleźć strzałem drogi do bramki.

90+4'

Z kolejnego rzutu rożnego dla Piasta wreszcie uderzył Czerwiński. Polak nie trafił jednak w bramkę.

90+3'

Kolejną wrzutkę z kornera wypiąstkował Kuciak. Akcję rozpoczętą przez słowackiego bramkarza przerwał Valencia, który ujrzał za swoją interwencję żółtą kartkę.

90+2'

Po wrzutce Mokwy Piast wywalczył rzut rożny, a na boisku za Sebastiana Milewskiego pojawił się Uros Korun.

90+1'

Sędzia doliczył siedem minut do regulaminowego czasu gry.

90'

Kolejna akcja Piasta, w której dobrze z atakującym piłkarzem "Piastunek" poradził sobie Łukasik.

89'

Kolejna sytuacja dla Piasta. Aquino nie zdołał opanować piłki w polu karnym i Kuciak zacznie od bramki.

88'

Mladenovic opuści murawę, zaś zamelduje się na nim Michał Nalepa.

86'

Dobra wrzutka Valencii w stronę Aquino, ale Hiszpanowi zabrakło dosłownie kilku centymetrów do przejęcia piłki.

84'

Valencia popisał się teraz swoją techniką, ale zdołał wywalczyć jedynie rzut rożny dla Piasta. Po wcześniejszej interwencji Kirkeskova leży z kolei na boisku Sławomir Peszko.

83'

Kolejna zmiana w Piaście: Martin Konczkowski pojawi się na boisku za Jorge Felixa.

81'

Nudniejszy fragment gry obu drużyn. Zarówno Piast, jak i Lechia próbują zyskać przewagę nad drugim zespołem w środku pola.

77'

Świetna okazja dla Piasta! Mokwa wrzucił piłkę w pole karne Lechii na głowę Badii, a ten zgrał futbolówkę w stronę Jorge Felixa. Wydawało się, że Hiszpan tylko dołoży nogę do piłki i strzeli gola, ale FENOMENALNĄ interwencją popisał się Kuciak!

77'

Kolejna żółta kartka dla piłkarza "biało-zielonych", tym razem faulował Kubicki.

75'

Podczas ostatniego rzutu wolnego dla Piasta w dobrze interweniującego Kuciaka ostro wszedł Huk. Doświadczony Słowak leżał chwilę na murawie, ale szybko wrócił do gry.

74'

Żółta kartka dla Fili za faul na piłkarzu Piasta. Rzut wolny "Piastunek" z łatwością wyłapany jednak przez Kuciaka.

74'

Następna zmiana w Lechii: Tomasz Makowski wejdzie na murawę za Macieja Gajosa.

70'

Rozkręcił się Piast. Kolejny atak podopiecznych Waldemara Fornalika spalił jednak tym razem na panewce.

68'

GOL DLA PIASTA! Sokołowski uderzył na bramkę Kuciaka sprzed pola karnego, a jego strzał trafił w Augustyna, zupełnie myląc golkipera Lechii. Już tylko 1:3 przegrywają "Piastunki"!

66'

Zmiana w Lechii Gdańsk: Lukas Haraslin, bohater tego meczu, opuści boisko, a zastąpi go na nim były reprezentant Polski - Sławomir Peszko.

65'

Sokołowski wrzucił piłkę w pole karne Lechii z rzutu wolnego, jednak żadnemu z jego kolegów nie udało się przeciąć tego dośrodkowania.

64'

Żółta kartka dla Udovicicia za faul na Aquino.

62'

Podwójna zmiana w Piaście: Dani Aquino zmienił Piotra Parzyszka, zaś Patryk Sokołowski wszedł na boisko za Toma Hateleya.

61'

Leżał na boisku Kirkeskov, ale Duńczyk wrócił do gry, a faulujący go Błażej Augustyn ujrzał żółtą kartkę.

61'

Kolejna wrzutka Lechii ze stałego fragmentu gry tym razem została spokojnie zażegnana przez obrońców Piasta.

58'

Zmiana w drużynie Lechii: Flavio Paixao opuści boisko na rzecz Artura Sobiecha.

55'

Kolejna dobra sytuacja dla "biało-zielonych": dobrze przez kolegę z drużyny został wypatrzony na lewej stronie Mladenovic, który przerzucił piłkę do świetnego dziś Haraslina. Tym razem Słowak przekombinował jednak i wyszedł z piłką na aut.

53'

Ponownie akcja Lechii, tym razem po dośrodkowaniu ze stałego fragmentu gry uderzył Gajos, ale piłka nieco zeszła Polakowi z nogi i uderzył minimalnie obok lewego słupka bramki Szmatuły.

49'

Przed szansą był teraz z kolei Piast, ale podopieczni Fornalika nie zdołali wbić piłki do siatki Kuciaka. Co za pech "Piastunek".

47'

I podobnie jak pierwsza część meczu, tak samo rozpoczyna się druga połowa tego spotkania! Haraslin przechwycił piłkę zagraną do Huka przez Valencię i z łatwością pokonał bramkarza Piasta. 3:0 dla Lechii i dublet słowackiego skrzydłowego!

46'

Rozpoczynamy drugą połowę spotkania od zmiany w Piaście: Joel Valencia, najlepszy piłkarz ubiegłego sezonu Ekstraklasy wchodzi na boisko za Jakuba Holubeka.

HT

Koniec pierwszej części spotkania! Lechia prowadzi z Piastem 2:0 po golach Haraslina i Kubickiego.

45+1'

Jedna minuta doliczona do regulaminowego czasu gry, która rozpoczęła się od świetnej, solowej akcji Haraslina. Bardzo dobrym odbiorem popisał się na szczęście dla Piasta jeden z defensorów tej drużyny.

43'

Popis umiejętności technicznych Flavio - chociaż piłka, którą otrzymał od Haraslina nie była zbyt "wygodna", Portugalczyk zdołał jeszcze przedryblować kilku piłkarzy Piasta i nastrzelić jednego z nich na aut.

41'

Fragment spokojniejszej gry obu drużyn, aczkolwiek głównie na połowie piłkarzy Lechii Gdańsk.

38'

Próbował kolejnego ataku i zdobycia kontaktowej bramki Piast, ale akcja Jorge Felixa, pomimo błędu Łukasika, zakończyła się ostatecznie rzutem od bramki dla golkipera "biało-zielonych".

36'

Fenomenalne uderzenie z dystansu Badii! Piłka strzelona po ziemi, lewą nogą z prawej strony boiska minimalnie minęła lewy słupek bramki Kuciaka.

35'

Rzut wolny dla Lechii z dogodnej pozycji, uderzał Mladenovic, jednak wprost w mur zawodników Piasta.

32'

Dobrą wrzutkę Mokwy w pole karne Lechii przyjął Kirkeskov, który wywalczył za chwilę rzut rożny. Dośrodkowanie z kornera Hateleya zakończyło się świetną główką Jorge Felixa, która minimalnie minęła prawy słupek bramki Kuciaka.

29'

Moment brzydszej gry obu drużyn: po jednym groźnym faulu zarówno piłkarza Lechii, jak i Piasta. Sędzia zdecydował się póki co solidarnie nie karać obu zawodników.

26'

Po błędzie Mokwy przed szansą na trzeciego gola dla Lechii stanął Udovicic, ale ostatecznie Szmatuła rozpoczął grę od własnej bramki.

23'

Próbował ataku Piast, ale podopieczni Fornalika nie są póki co w stanie wyraźnie zagrozić bramkarzowi Lechii.

21'

GOL DLA LECHII! Haraslin wrzucił futbolówkę z prawej strony zbyt mocno, by Szmatuła złapał ją w ręce, a sparowane dośrodkowanie bramkarza przyjął w polu karnym Piasta Gajos. Były piłkarz Lecha zgrał piłkę do Kubickiego, a ten z 16. metra wykończył akcję. 2:0 dla gości!

19'

Co za mecz! Teraz fenomenalna akcja Piasta: wrzutkę w pole karne zgrał do Felixa Badia, a 27-letni Hiszpan uderzył tuż obok lewego słupka bramki Kuciaka.

18'

Rzut rożny dla Lechii Gdańsk i od razu wielkie zamieszanie! Dośrodkowanie "biało-zielonego" trafiło ostatecznie na nogę Gajosa, po którego zblokowanym strzale do siatki trafił ponownie Haraslin. Tym razem sędzia dopatrzył się jednak wcześniej spalonego piłkarza grającego pod wodzą Piotra Stokowca.

17'

Z dystansu uderzył Parzyszek, ale dobrze interweniował świetnie ustawiony Kuciak.

16'

Dobre wycofanie piłki Paixao z lewej strony w kierunku Kubickiego, ale Polak nie zdołał opanować futbolówki.

15'

Dobra, miękka piłka Badii ze środka pola w stronę Parzyszka, ale Polak nie zdążył zorientować się w sytuacji. Aut bramkowy wybije Kuciak.

13'

Teraz znowu nieco bardziej chaotycznie gra Piast. Za łatwo pozbywają się piłki, głupio wybijając ją po autach, piłkarze Waldemara Fornalika.

10'

Teraz wreszcie dobra akcja Piasta! Holubek świetnie dorzucił z lewej strony na głowę Parzyszka, a ten strzelił na bramkę, nabiegając na piłkę z impetem, lecz przymierzył minimalnie niecelnie.

8'

Kolejna oskrzydlająca akcja Lechii z lewej strony boiska. Chociaż nieudana, to widać jak świetnie współpracują ze sobą Serbowie - Mladenovic z Udoviciciem.

5'

Po świetnym początku Lechia kontroluje mecz, dobrze, spokojnie rozgrywając piłkę w środku pola.

2'

I JUŻ MAMY GOLA! 1:0 dla Lechii Gdańsk! Lukas Haraslin wykorzystał świetne dośrodkowanie Udovicicia i strzałem z pierwszej piłki pokonał Szmatułę.

1'

Rozpoczynamy mecz!

20:31

Warto wspomnieć, że w obu drużynach mamy po trzech debiutantów. W Piaście są to Tomas Huk, który dołączył do podopiecznych Waldemara Fornalika z obecnego przeciwnika Cracovii w eliminacjach do Ligi Europy, DAC 1904 Dunajskiej Stredy; Jakub Holubek z Ziliny oraz Sebastian Milewski z Zagłębia Sosnowiec. W Lechii zaś wystąpią nowe nabytki z Greuter Furth, Mario Maloca; z Lecha Poznań, Maciej Gajos oraz również z Zagłębia Sosnowiec, król asyst poprzedniego sezonu w Ekstraklasie - Zarko Udovicic.

20:21

Jako drudzy obecni zdobywcy Pucharu Polski, goście:

20:20

Na początek składy obu drużyn. Pierwsi mistrzowie Polski, gospodarze:

20:15

Dobry wieczór! Rozpoczynamy relację meczu Piast Gliwice - Lechia Gdańsk w Superpucharze Polski. Zapraszamy Państwa serdecznie na wspólne przeżywanie emocji tego spotkania!