Zbigniew Boniek o karach po meczu Piast - Górnik: Komisja się wygłupiła

Krzysztof Sobczak
07.03.2018 13:47
Zbigniew Boniek
fot. LUKASZ SZELAG/REPORTER/EASTNEWS

Po zamieszkach na stadionie Piasta Gliwice Komisja Ligi ukarała gospodarzy walkowerem, a jednocześnie odjęła te trzy punkty Górnikowi Zabrze. Z taką decyzją kategorycznie nie zgadza się prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniew Boniek.

Zagłosuj

Czy Komisja Ligi słusznie ukarała Górnik odjęciem punktów?

Liczba głosów:

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Uzasadniając swoją decyzję KL orzekła, że bezpośrednią przyczyną przerwania spotkania były burdy wywołane przez kiboli Piasta, ale to chuligani z Zabrza sprowokowali ich do takiego zachowania. W związku z tym obie drużyny zostały ukarane. Problem w tym, że - zdaniem Zbigniewa Bońka - w żadnym regulaminie nie ma kar "za prowokacje".

Zobacz także

- Mecz został przerwany ze względu na brak porządku na stadionie. A w takiej sytuacji – regulaminowo – ci, którzy do tego doprowadzili, przegrywają walkowerem. (...) Kara się należała, podobnie jak sankcje dla kibiców Górnika. Natomiast w tej części decyzji, która dotyczy odjęcia punktów klubowi z Zabrza, Komisja Ligi po prostu się wygłupiła! - grzmi prezes PZPN na łamach katowickiego "Sportu".

- Decyzja Komisji Ligi jest dla mnie niezrozumiała. I trudna albo wręcz niemożliwa do zaakceptowania - dodaje Boniek.

- Nie było żadnych przesłanek merytorycznych, żeby odebrać punkty gościom z Zabrza. OK, chuligani, którzy mienią się kibicami Górnika, zachowali się skandalicznie i powinni zostać ukarani – powiedzmy – 20-letnim zakazem wchodzenia na stadion Piasta. Wiem, że środowisko piłkarskie jest podzielone w opiniach na temat kar wymierzonych przez KL, punkt widzenia zależy generalnie od miejsca siedzenia, ale ja absolutnie nie akceptuję czegoś takiego jak obustronny walkower. Trzeba ukarać tego, z winy kogo mecz został przerwany. A to naprawdę nie jest trudne do ustalenia - kontynuuje.

Chuligani mają parasol ochronny?

Zbigniew Boniek zastanawia się, z czego wynika wzmożona działalność kiboli. Sugeruje nawet, że mogą oni mieć "parasol ochronny" w obecnym rządzie.

- Wśród kibiców jest bardzo duża grupa chuliganów, którzy czują podpórkę (...), którą traktują jako zachętę do tego, żeby robić na stadionach to, co im się podoba. Policja bała się w Gliwicach interweniować, aby nie zostać posądzana o atak na… obronę terytorialną. Albo nawet na patriotów, co jest oczywiście totalnym absurdem - tłumaczy były zawodnik m.in. Juventusu i Romy.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

- Niektórzy sympatycy Górnika zachowali się skandalicznie, za co klub z Zabrza powinien ponieść konsekwencje, ale nie w postaci odbierania punktów, tylko w postaci kar finansowych dla klubu i zakazów stadionowych dla sprawców - przyznaje.

Górnik Zabrze zapowiedział już apelację od postanowienia Komisji Ligi. Walkower i odjęte punkty na razie nie będą uwzględniane w ligowej tabeli.
RadioZET.pl/katowickisport/KS