Zamknij

FIFA bezlitosna. Paweł Cibicki nie zagra w piłkę przez cztery lata

11.01.2022 20:42
Paweł Cibicki nie zagra w piłkę przez cztery lata
fot. Marek Szandurski/East News

Paweł Cibicki, były piłkarz Pogoni Szczecin oraz młodzieżowych reprezentacji Szwecji i Polski, został we wtorek zdyskwalifikowany przez FIFA na cztery lata na całym świecie za ustawianie meczów. Decyzja zapadła na wniosek szwedzkiej federacji piłkarskiej SvFF, która wcześniej zawiesiła piłkarza na ten sam okres.

Paweł Cibicki 15 grudnia został skazany przez szwedzki sąd apelacyjny za przyjęcie łapówki za ustawienie meczu pomiędzy Kalmar FF i IF Elfsborg w 2019 roku. Miał wówczas wymusić faulem i zachowaniem wobec sędziego żółtą kartkę dla siebie, a dwóch graczy na portalu bukmacherskim postawiło, jak stwierdził sąd, ”nienormalnie wysokie sumy” właśnie na ten incydent. Użyli do tego aż 27 kont grających. Piłkarz otrzymał później 300 tysięcy koron wynagrodzenia (wtedy ok. 120 tys. złotych).

28-latek złożył apelację od tego wyroku do szwedzkiej konfederacji sportu. Jeżeli ona podejmie decyzję o uniewinnieniu lub złagodzi wyrok sądu, to FIFA - jak zaznaczyła - również zmieni swoją decyzję zgodnie z werdyktem konfederacji.

Paweł Cibicki skazany przez FIFA

- To bardzo pozytywna decyzja i takich właśnie oczekujemy w podobnych sprawach - powiedziała główna prawniczka SvFF Christine Strindsberg kanałowi szwedzkiej telewizji SVT.

- W dzisiejszym świecie globalnego futbolu jest niezmiernie łatwo po ukaraniu w jednym kraju przenieść się do innego i dalej grać, więc kary za tego typu działalność muszą mieć wymiar światowy, bo takim jest futbol - dodała.

Paweł Cibicki trafił do Pogoni Szczecin w styczniu 2020 roku. Wcześniej grał m.in. w Malmoe FF, Leeds United i ADO Den Haag.

RadioZET.pl