PSG wygrało sprawę w sporze z UEFA. Chodzi o finansowe fair play

Krzysztof Sobczak
19.03.2019 19:07
PSG wygrało spór z UEFA
fot. PAP/EPA

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) w Lozannie przyznał rację klubowi Paris Saint-Germain w jego sporze z Europejską Unią Piłkarską (UEFA), dotyczącym finansowego fair play. CAS anulował decyzję UEFA o ponownym zbadaniu finansów klubu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

We wrześniu 2017 roku Rada Finansowej Kontroli Klubów (CFCB) - organ UEFA zajmujący się przepisami finansowego fair play - rozpoczęła postępowanie przeciwko Paris Saint-Germain. Powodem były ogromne wydatki PSG w letnim okienku transferowym. Za dwóch piłkarzy - Brazylijczyka Neymara i Kyliana Mbappe - paryski klub zapłacił astronomiczną sumę ponad 400 mln euro.

Zobacz także

Postępowanie zakończyło się w czerwcu 2018 roku, kiedy stwierdzono, że PSG spełniło wszystkie wymagania w latach 2015, 2016 i 2017. Jednak niedługo po tym przewodniczący CFCB wnioskował o rewizję i doprowadził do ponownego otwarcia postępowania we wrześniu.

Paryski klub, którego właścicielem jest firma Qatar Sports Investments, zaskarżył tę decyzję do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu. We wtorek CAS uznał, że konkluzje ze śledztwa zamkniętego w czerwcu 2018 roku są ostateczne.

Co to jest Finansowe fair play?

Finansowe fair play (FFP) to zbiór reguł, które mają zwalczać nieograniczone "pompowanie" pieniędzy do klubów przez bogatych sponsorów i właścicieli. W myśl tych przepisów wydatki mają być uzależnione od przychodów, a straty nie mogą przekroczyć określonych kwot. FFP ma wyrównywać szanse i nie dopuścić do pogłębiania się różnic między kilkoma największymi klubami w Europie a resztą stawki.

RadioZET.pl/PAP/KS