Zamknij

Ogromna skala korupcji w niższych ligach. 21 osób usłyszy zarzuty

09.06.2022 14:56

Czeska policja skierowała do prokuratury wniosek o postawienie zarzutów 21 osobom odpowiedzialnym za ustawianie meczów w tamtejszych ligach. Sprawa korupcji ciągnie się od kilku lat, a wśród aresztowanych był już m.in. wiceprezes krajowego związku piłkarskiego. 

Ogromna skala korupcji w niższych ligach w Czechach. 21 osób usłyszy zarzuty
fot. DARKO BANDIC/AFP/East News

Proceder dotyczy meczów niższych lig w Czechach. Osoby, które mają być postawione w stan oskarżenia, są podejrzewane o korupcję, przyjmowanie łapówek, malwersacje finansowe i uczestnictwo w zorganizowanej grupie przestępczej. Zarzuty mają być też postawione jednej ze spółek handlowych.

Policja nie podała nazwisk osób, które miały ustawiać mecze, ale poinformowała, że jednej z nich grozi do 12 lat więzienia, a trzem innym do 10 lat. Żaden z podejrzanych nie znajduje się w areszcie.

6 lat więzienia dla wiceprezesa związku 

Sprawa korupcji w czeskiej piłce ciągnie się od kilku lat. Pierwsze zatrzymania w sprawie miały miejsce już w październiku 2020 roku, gdy policja umieściła w areszcie 19 osób. Wśród nich był Roman Berbr, który od 2013 r. pełnił funkcję wiceprezesa Czeskiego Związku Piłki Nożnej (FACR). Lokalne media podały, że Berbr, były sędzia, który ustąpił ze stanowiska po zatrzymaniu, od dawna pociągał za sznurki w czeskim futbolu. Media oskarżały go w związku z korupcją i zastraszaniem w FACR, ale nigdy nie został mu postawiony zarzut.

Zarzuty usłyszał za to inny działacz - Miroslav Pelta, szef FACR w latach 2011-2017. Skazano go na sześć lat więzienia za manipulowanie dotacjami dla sportu.

RadioZET.pl/PAB