Zamknij

Ogłoszono datę wręczenia Złotej Piłki. Pierwszy plebiscyt według nowych zasad

24.05.2022 16:56
Ogłoszono datę wręczenia Złotej Piłki. Pierwszy plebiscyt według nowych zasad
fot. FRANCK FIFE/AFP/East News

FIFA ogłosiła, że gala, na której zostanie wręczona Złota Piłka odbędzie się w październiku. Miesiąc wcześniej jury ogłosi nominowanych do tej nagrody.

Złota Piłka zostanie wręczona po raz 66. Gala odbędzie się 17 października w Paryżu. Podczas ostatniej ceremonii nagrodę otrzymał Lionel Messi, a Robert Lewandowski zajął drugie miejsce. Polak został za to wybrany najlepszym napastnikiem roku. „Kobiecą” Złotą Piłkę otrzymała piłkarka Barcelony, Alexia Putellas.

Gala wręczenia Złotej Piłki zostanie zorganizowana w teatrze Chatelet. Po raz pierwszy od początku istnienia plebiscytu jury podczas wybierania zwycięzcy będą kierowali się nowymi kryteriami. Zmianę zasad ogłoszono w marcu.

Nowe zasady przyznania Złotej Piłki

  • Złota Piłka, trofeum dla najlepszej zawodniczki i najlepszej zawodniczki, przyznawane przez France Football, będzie wręczana za osiągnięcia w jednym sezonie, a nie, jak wcześniej, przez cały rok kalendarzowy.
  • Po zmianach jury będzie wybierało zawodnika, który najlepiej prezentował się w danym sezonie, liczonym od sierpnia jednego roku do lipca następnego roku.
  • Trofeum otrzyma najlepszy zawodnik ostatniego sezonu, ze szczególnym uwzględnieniem Ligi Mistrzów (finał 28 maja) oraz Euro kobiet (6–31 lipca)
  • W wyborze najlepszych zawodników ma pomagać m.in. Didier Drogba, znakomity napastnik Chelsea.
  • Zmniejszy się liczba jurorów. Jury będzie dalej złożone z dziennikarzy (po jednym głosującym na kraj), ale w jego skład wejdzie tylko 100 głosujących Wcześniej było ich 170.
  • Nowe kryteria przyznawania nagród: osiągnięcia w całej karierze i zdobyte trofea zajmą drugie miejsce, na korzyść „indywidualnego występu” oraz „decydującego charakteru zawodników”

Kryteria przyznania Złotej Piłki:

  1. Indywidualne występy oraz decyzyjność i charakter zawodników
  2. Występy drużynowe i trofea
  3. Klasa zawodników i ich poczucie fair play

RadioZET.pl/PAB