Oficjalnie: Valencia odchodzi z Piasta. Najwyższy transfer w historii klubu

Andreas Nicolaides
31.07.2019 17:53
Joel Valencia
fot. PAP/EPA

Joel Valencia, ekwadorski piłkarz mistrza Polski Piasta Gliwice, został sprzedany do Brentford FC, który występuje na drugim poziomie rozgrywek w Anglii (Championship). Filigranowy pomocnik stał się bohaterem najwyższego transferu w historii gliwickiego klubu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Valencia nie poleciał w środę z Piastem do Rygi na rewanżowy mecz 2. rundy kwalifikacji Ligi Europy. Udał się do Londynu dopinać szczegóły umowy, a prezes śląskiego klubu Paweł Żelem negocjował z Anglikami ze stolicy Łotwy ostatnie szczegóły.

Joel Valencia piłkarzem Brentford FC

24-letni piłkarz, który wcześniej występował w Hiszpanii i słoweńskim FC Koper, w poprzednim sezonie w polskiej ekstraklasie został uznany za najlepszego zawodnika i pomocnika. Do angielskiego klubu, z którym podpisał w środę czteroletni kontrakt, trafił za kwotę ok. 2 mln euro.

Żelem przyznał, że mistrzowie Polski mogą w letnim okienku transferowym zatrudnić jednego lub dwóch graczy w miejsce Ekwadorczyka.

- W Słowenii mało grałem i kiedy pojawiła się możliwość wyjazdu do Polski, pomyślałem - czemu nie spróbować w Piaście? Z perspektywy czasu muszę przyznać, że to była jedna z najlepszych decyzji w mojej krótkiej karierze - ocenił w rozmowie z PAP zimą zawodnik, który pojawił się na Górnym Śląsku w lipcu 2017.

Przyznał, że początki miał trudne, ale szybko się zaaklimatyzował w Polsce. W Piaście zaczynał w roli szybkiego skrzydłowego, potem trener Waldemar Fornalik przestawił go na środek linii pomocy.

- To było dla mnie ważne. Lubię częsty kontakt z piłką, na nowej pozycji go mam, mogę się poruszać tam, gdzie chcę, każde dobre podanie podnosi moją pewność siebie – mówił PAP zawodnik, którego zauroczył śląski żurek.

Przypomnijmy, że Gliwiczanie pierwszy mecz 2. rundy Ligi Europy z FK Ryga wygrali 3:2. Rewanż odbędzie się w czwartek.

RadioZET.pl/PAP/AN