Ekstraklasa: To już pewne! Nowy sezon bez podziału punktów

Krzysztof Sobczak
16.06.2017 19:00
Legia Warszawa
fot. PAP

Obradujący w piątek zarząd PZPN podjął decyzję, że w najbliższym sezonie piłkarskiej ekstraklasy będzie obowiązywać system 37 kolejek bez podziału punktów. Od czterech lat dorobek drużyn po 30 kolejkach fazy zasadniczej był dzielony na pół.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Wstępne porozumienie w sprawie systemu rozgrywek osiągnięto już 7 czerwca podczas spotkania w siedzibie Ekstraklasy SA, spółki prowadzącej rozgrywki.

Zobacz także

Z uzyskanych w piątek informacji PAP wynika, że system z 37 kolejkami, bez podziału punktów (ale wciąż z podziałem na grupy mistrzowską i spadkową), będzie obowiązywać na pewno w sezonie 2017/18. Nie wiadomo jeszcze, jak to będzie wyglądać w następnych latach. Ekstraklasa SA i PZPN prawdopodobnie wypracują wspólne stanowisko w tej sprawie.

Zgodnie z obowiązującymi od sezonu 2013/14 zasadami, po 30 kolejkach rundy zasadniczej ekstraklasy dorobek drużyn był dzielony na pół, a w razie nieparzystej liczby zaokrąglony do góry. Później zespoły grały jeszcze po siedem meczów w grupie mistrzowskiej i spadkowej.

Pojawiały się głosy, że podział punktów to niesprawiedliwy system. W sezonie 2015/16 doszło do sytuacji, w której dziewiąte po rundzie zasadniczej Podbeskidzie Bielsko-Biała ostatecznie spadło do 1. ligi. Z kolei zwolennicy takiego systemu wskazywali na emocje do końca sezonu.

Obradujący w piątek w Lublinie zarząd PZPN utrzymał również na razie limit dwóch obcokrajowców spoza Unii Europejskiej (Ekstraklasa SA i kluby postulowały o umożliwienie udziału w meczu jednocześnie trzech cudzoziemców spoza UE).

RadioZET.pl/PAP/KS