Zamknij

Nie żyje legendarny piłkarz i trener. W ostatnich latach przeżył serię dramatów

20.01.2022 16:00

Nils Arne Eggen nie żyje. Utytułowany trener i piłkarska legenda Rosenborga Trondheim zmagał się w ostatnich latach swojego życia z poważną chorobą. Zmarł w wieku 80 lat.

Nils Arne Eggen
fot. rbk.np/materiały prasowe

Informację o śmierci Nilsa Arnego Eggena przekazał w środę rano jego ukochany klub - Rosenborg Trondheim. Norweg był związany z tym zespołem (z drobnymi przerwami) od 1960 do 2010 roku. Był najpierw piłkarzem, a później trenerem popularnych "Dzieci Trolli".

Eggen poprowadził Rosenborg do 25 tytułów w Norwegii. Punktem kulminacyjnym jego pracy w klubie z Trondheim był jednak awans do ćwierćfinału Ligi Mistrzów w 1997 roku. Wówczas wraz z prowadzonymi przez siebie zawodnikami zostali jedną z ośmiu najlepszych drużyn w Europie. Obecnie kluby z Norwegii moją jedynie pomarzyć o takich osiągnięciach.

Nie żyje legendarny piłkarz i trener. W ostatnich latach przeżył serię dramatów

Wcześniej, w 1995 roku, Rosenborg spotkał się w fazie grupowej Ligi Mistrzów z Legią Warszawa. Wówczas ekipa Eggena odniosła na własnym stadionie zwycięstwo 4:0, ale przegrała na wyjeździe 1:3.

W ostatnich latach swojego życia legendarny szkoleniowiec zmagał się z bardzo poważnymi problemami zdrowotnymi i wielkimi dramatami osobistymi. W 2011 roku jego małżonka Karin zmarła na raka, a rok później w wieku 51 lat odszedł jego syn - Knut Tornbjorn. On sam z powodu nieznanej opinii publicznej choroby musiał przejść amputację obu stóp, a także przeszczep nerki. Zmarł w środę 19 stycznia w wieku 80 lat.

RadioZET.pl/Rosenborg Trondheim