Zamknij

"Mundo Deportivo": UEFA przekupiła angielskie kluby ws. Superligi

21.04.2021 11:56
UEFA przekupiła angielskie kluby ws. Superligi
fot. AP/Associated Press/East News

Angielskie kluby zostały przekupione przez UEFA - informuje hiszpańskie "Mundo Deportivo". To właśnie z tego powodu miała rozpaść się idea powołania Superligi, a nie z uwagi na protesty kibiców, trenerów, piłkarzy czy groźby europejskiej oraz światowej federacji piłkarskiej.

  • Superliga została zawieszona 48 godzin po tym, jak ogłoszono jest powstanie
  • Projekt upadł z powodu wycofania się połowy klubów założycielskich, wszystkich z Anglii: Arsenalu, Chelsea, Tottenhamu, Manchesteru City, Manchesteru United i Liverpoolu
  • "Mundo Deportivo" twierdzi, że przedstawiciele Premier League zostali przekupieni przez UEFA

Superliga była "super" tylko przez chwilę i - jak można wnioskować z reakcji na jej powstanie - jedynie dla dwunastu szefów największych europejskich klubów, z wyłączeniem Bayernu Monachium, Borussii Dortmund (odmowa) i Paris Saint-Germain (wg Florentino Pereza, nie było rozmowy). Założycielami nowych elitarnych rozgrywek były: Real Madryt, FC Barcelona, Atletico Madryt, Juventus, AC Milan, Inter Mediolan, Manchester City, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Arsenal i Tottenham Hotspur. Wszystko układało się całkiem dobrze przez... 48 godzin.

"Całkiem" nie oznacza, że było - nomen omen - super. UEFA bardzo ostro zareagowała na decyzję "dwunastki" i od razu wytoczyła potężne działa, włącznie z możliwością wykluczenia tych drużyn ze swoich struktur. W takim przypadku nie mogłyby występować w Lidze Mistrzów, w Lidze Europy, w krajowych ligach, a jej piłkarze otrzymaliby zakaz gry w swoich reprezentacjach. Do europejskiej federacji przyłączyły się FIFA i MKOl. Kibice, zwłaszcza angielskich zespołów, mimo pandemii wyszli na ulice, by przed stadionami zaprotestować przeciwko przystąpieniu do European Super League (ESL). Trenerzy założycielskich klubów, m.in. Juergen Klopp, Pep Guardiola i Thomas Tuchel uznali to za nieporozumienie, ale jednocześnie podkreślili, że to nie oni zarządzają tym "przedsiębiorstwem".

"MD": UEFA przekupiła Anglików

Wszystkie wyżej opisane aspekty miały skłonić Manchester City do podjęcia decyzji o wycofaniu się z Superligi. Za nim poszły inne angielskie kluby, w związku z czym we wtorek późnym wieczorem ESL została uszczuplona o pięć kolejnych ekip: Arsenal, Chelsea, Tottenham, Liverpool i Manchester United. Wszystkie wydały oświadczenia, w których przeprosiły za zamieszanie.

Tymczasem "Mundo Deportivo" wietrzy spisek i podaje jeszcze jeden powód wystąpienia przedstawicieli Premier League z Superligi. "UEFA przekupiła Anglików" - czytamy.

"UEFA zaoferowała angielskim klubom pieniądze w zamian za wycofanie się z tych rozgrywek. Podobnej oferty nie otrzymały kluby z Hiszpanii, bowiem europejska centrala widzi w nich wrogów, na czele z Florentino Perezem z Realu Madryt" - napisano.

Faktem jest, że prezes "Królewskich" wraz z Andreą Agnellim z Juventusu byli największymi zwolennikami zmian. To oni forsowali ten pomysł, twierdząc, że tylko w ten sposób kluby będą w stanie zrekompensować sobie straty finansowe w związku z pandemią COVID-19. ESL zapowiedziała, że złoży pozew przeciwko Anglikom.

W najbliższych dniach można spodziewać się kolejnych rewelacji i przerzucania winy z jednej strony na drugą.

RadioZET.pl/Mundo Deportivo/realmadryt.pl/se.pl