Zamknij

Milan Baros kończy karierę. W 2005 roku wygrał z Liverpoolem LM

03.07.2020 15:18
Milan Baros kończy karierę
fot. ASSOCIATED PRESS/East News

Milan Baros, jeden z najlepszych czeskich piłkarzy ostatnich lat  kończy karierę. Powodem są chroniczne problemy ze zdrowiem. W 2005 roku zwyciężył w Lidze Mistrzów z Liverpoolem, razem z Jerzym Dudkiem. W reprezentacji rozegrał 93 mecze i strzelił 41 goli.

- Głowa chciałaby, ale ciało już powiedziało: stop. Kłopoty zdrowotne ciągną się za mną od dłuższego czasu. Achilles boli tak bardzo, że nie mogę już trenować” – stwierdził na konferencji prasowej w Ostrawie 38-letni Baros, król strzelców mistrzostw Europy w 2004 roku. Na portugalskich boiskach Czesi zdobyli brązowy medal.

W ostatnich sezonach znany napastnik miał też problemy z mięśniami łydki. To uniemożliwiało mu treningi i grę.

Milan Baros - kariera, sukcesy

Baros był zawodnikiem m.in. Liverpoolu, Aston Villi Birmingham, Olympique Lyon, FC Portsmouth, Galatasaray Stambuł, a jego ostatni klub to Banik Ostrawa. Występował w nim na przełomie wieków, zanim trafił do ligi angielskiej.

Największym sukcesem Barosa był triumf w Lidze Mistrzów z Liverpoolem (w bramce z Dudkiem) w 2005 roku. W pamiętnym finale z Milanem wystąpił w pierwszym składzie i grał do 85. minuty. Był ostatnim czynnym zawodnikiem "The Reds" pamiętającym tamto spotkanie. Dwukrotnie wywalczył także mistrzostwo Francji z Olympique Lyon i raz mistrzostwo Turcji z Galatasaray.

W lidze angielskiej rozegrał 112 meczów i zdobył 28 bramek, a bardzo dobre statystyki miał również w czeskiej 202/56 i tureckiej 106/50.

Posłuchaj podcastu

Baros jest żonaty i ma dwóch synów.