Zamknij

Michel Platini zwolniony po przesłuchaniu: Wiele hałasu o nic

Maciej Walasek
19.06.2019 10:31
Michel Platini
fot. PAP/EPA

Michel Platini, były francuski piłkarz, a później szef Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) i wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA), został zwolniony po przesłuchaniu w sprawie wyboru Kataru na gospodarza mistrzostw świata w 2022 roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Michel Platini wyszedł na wolność po kilkugodzinnym przesłuchaniu w śledztwie w sprawie możliwej korupcji przy przyznawaniu mundiali Rosji i Katarowi. 63-latek składał zeznania przez 15 godzin.

- Trwało to długo, ale biorąc pod uwagę liczbę pytań nie mogło być inaczej. Pytano mnie o Euro 2016, mistrzostwa świata w Rosji i Katarze, o Paris Saint-Germain, o FIFA. Na wszystko odpowiadałem spokojnie - powiedział Platini.

Zatrzymano go we wtorek rano, a przesłuchanie zakończyło się dopiero po północy. Wyjaśnienia składali także sekretarz generalny za prezydencji Nicolasa Sarkozy'ego Claude Gueant oraz doradczyni Sarkozy'ego ds. sportu Sophie Dion. Prawnicy Platiniego przekonywali, że ich klient był przesłuchiwany w charakterze świadka, a nie oskarżonego.

Michael Platini wyszedł na wolność. Prawnik komentuje

– Środek zapobiegawczy w postaci zatrzymania został uchylony – powiedział reprezentujący Platiniego William Bourdon. - To była konfrontacja zeznań świadków i było ważne, żeby nie mogli się wcześniej ze sobą skontaktować. Michel uważa, że to był środek zapobiegawczy niesprawiedliwy i nieproporcjonalny w tej sytuacji. Zrobiło się wiele hałasu o nic. Mój klient już zeznawał w tej sprawie jako świadek 18 miesięcy temu. Jesteśmy spokojni i pewni przyszłości.

Zobacz także

Prokuratura bada możliwe nieprawidłowości przy wyborze organizatora mundialu w 2022 roku, do którego doszło na kongresie w Zurychu w grudniu 2010 roku. Istnieją podejrzenia, że mogło dojść do przekupienia członków Komitetu Wykonawczego FIFA w zamian za oddanie głosu na Katar. Jednocześnie wybrano wówczas Rosję na gospodarza MŚ 2018.

Od 2015 roku Platini, który w piątek będzie obchodził 64. urodziny, jest wykluczony z wszelkiej działalności piłkarskiej, ponieważ cztery lata wcześniej przyjął w niejasnych okolicznościach dwa miliony franków szwajcarskich od ówczesnego szefa FIFA Josepha Blattera, obecnie również zawieszonego.

Michel Platini: Kontrowersyjny wybór gospodarza mundialu w 2022 roku

Początkowo kara Platiniego miała trwać osiem lat, ale została później skrócona do czterech i kończy się w październiku 2019 roku.

Wybór Kataru na gospodarza mundialu owiany był kontrowersjami od samego początku. Już bezpośrednio po głosowaniu kontrkandydaci - federacje piłkarskie Anglii, USA czy Australii - informowali, że niektórzy członkowie Komitetu Wykonawczego oferowali swój głos w zamian za korzyści materialne. Blatter odrzucił te oskarżenia, uznając, że wysuwają je osoby, które "nie potrafią przegrywać".

RadioZET.pl/PAP, sport.pl/MW