Zamknij

Mecze międzypaństwowe zagrożone. Kadra Brzęczka wróci dopiero w 2021 roku?

14.04.2020 16:44
Jerzy Brzęczek
fot. PAP/EPA

Victor Montagliani, jeden z wiceprezydentów FIFA, uważa, że większość międzypaństwowych meczów piłkarskich może odbyć się dopiero w 2021 roku, w tym spotkania reprezentacji Polski. Jego zdaniem zagrożone są jesienne terminy, w związku z ewentualnym przedłużeniem ograniczeń spowodowanych koronawirusem.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Z powodu pandemii odwołano już wcześniej marcowe i czerwcowe terminy dla reprezentacji narodowych. W przypadku Europy oznacza to, że wciąż nie wyłoniono czterech ostatnich uczestników mistrzostw Starego Kontynentu (przełożonych na 2021 rok), w tym grupowego rywala reprezentacji Polski.

Najpierw barażowe mecze o awans miały odbyć się pod koniec marca, następnie na początku czerwca, ale teraz najwcześniejszym możliwym terminem jest wrzesień. Wówczas również miała rozpocząć się np. w Europie Liga Narodów, ale to wciąż nie jest oczywiste.

Kanadyjczyk Montagliani, będący także prezydentem CONCACAF (strefa Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów), uważa, że jesienne terminy dla meczów reprezentacji stoją pod znakiem zapytania.

- Osobiście uważam, że może to być wyzwanie, nie tylko ze względu na problemy zdrowotne na całym świecie (...), ale także biorąc pod uwagę podróże międzynarodowe, gdy tylko wrócimy - powiedział Montagliani w wywiadzie dla agencji AP.

- Myślę, że krajowy futbol jest priorytetem. Wrzesień nadal widnieje w kalendarzu piłkarskim, jednak nie jestem pewien, czy ma to solidny grunt - dodał Kanadyjczyk, który kieruje również grupą roboczą FIFA przygotowującą plany rozwiązania problemów spowodowanych pandemią.

Natomiast powrót kibiców na stadiony może zależeć od gotowości szczepionki na chorobę COVID-19 i może nastąpić dopiero w 2021 roku.

- Bardzo wątpię, że pierwszy mecz piłkarski po przerwie odbędzie się z kibicami. Po prostu tego nie widzę. Myślę, że byłoby to ogromne ryzyko. Jestem pewien, że będzie to następować stopniowo, etapami, podobnie jak przypadku inny dziedzin życia społecznego - dodał.

Mecze reprezentacji Polski

Reprezentacja Polski miała grać w marcu z Finlandią i Ukrainą, a w czerwcu - co również już jest nieaktualne - z Islandią i Rosją (wszystkie te towarzyskie spotkania u siebie).

Natomiast w Lidze Narodów pierwszym terminem dla biało-czerwonych na razie pozostaje 4 września, gdy mają zmierzyć się na wyjeździe z Holandią.

Jeśli słowa Montaglianiego się potwierdzą, może być tak, że spotkanie to zostanie przełożone na 2021 rok.

RadioZET.pl/PAP/AN

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

Posłuchaj podcastu